مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی

سبک بوهمین یا بوهو در دکوراسیون داخلی چیست؟

boho-01

انسان همواره به دنبال استفاده از طرح های جذاب برای دکوراسیون منزل خود بوده است. در سال های اخیر از  سبک های مختلفی در دکوراسیون داخلی استفاده شده که سبک بوهمین یا همان بوهو یکی از آن ها می باشد. اما بوهو یعنی چی؟ با ورود سبک بوهو در دکوراسیون، شاهد تغییرات جذاب و فوق العاده ای مانند استفاده از ماربل شیت طرح چوب کرم در چیدمان ها هستیم. بوهو این قابلیت را دارد که به ازای هر شخص چیدمان اختصاصی ارائه کند؛ از این رو هیچگاه تکراری نخواهد بود. چنانچه با این دکوراسیون آشنایی ندارید، تا انتها ما را همراهی کنید.

منظور از سبک بوهمین چیست؟

بوهو چیست؟ سبک بوهمین یک شاخه از طراحی هنری در چیدمان و دکوراسیون داخلی می باشد. ویژگی اصلی این سبک بدون قانون و ساختار بودن است؛ به عبارت دیگر، شما در این روش از هیچ گونه ساختار و قاعده ای پیروی نخواهید کرد. به همین دلیل است که دیزاین بوهو برای هر شخصی می تواند چیدمان اختصاصی ارائه دهد. دکوراسیون به سبک بوهو از همان ابتدا قانون شکن بود و به شخص اجازه می دهد تا طبق سلیقه و صرفا برای آرامش خودش چیدمان را انجام دهد.
به طور کلی در این روش شما از هر وسیله و رنگی که شاید برای شخص دیگری معنادار نباشد، می توانید استفاده نمایید. خاص بودن سبک بوهمین هر کسی را به استفاده از آن ترغیب می کند. در ادامه بیشتر و جزئی تر با ویژگی های آن آشنا خواهید شد.

سبک بوهو؛ از کی و کجا؟

این سبک الهام گرفته شده از لغت Bohemians است. بوهمین افرادی بودند که هیچگونه تعلق خاطری به یک مکان خاص نداشتند. آن ها همواره در حال سفر و کوچ به مقصد دیگری بودند و علاقه به موسیقی و هنر از جمله ویژگی های آن ها بود. اغلب این افراد اهل بوهمیا در کشور چک بودند، اما با توجه به سفرهای زیادی که داشتند، روی مردم کشور و منطقه مقصد تاثیرگذار بودند. تفاوت رفتاری و زندگی این گروه از افراد به قدری با دیگر روش ها زیاد بود که همه متوجه حضور آن ها می شدند و در بین مردم به زندگی و سبک کولی وار نیز شهرت یافتند.
این نوع از رفتار و زندگی به مرور جای خود را در همه مناطق و افراد مختلف باز کرد. امروزه Bohemian به عنوان یک سبک در دکوراسیون داخلی نیز شناخته می شود و مبدا دکوراسیون بوهو پاریس است. البته از سبک بوهو برای اعتراضات به فقر در اروپا که هنرمندان پیشرو آن نیز بودند استفاده شده است. شروع استفاده از این دکور در دکوراسیون به محدوده سال 1960-1970 میلادی باز می گردد.

ویژگی های جذاب سبک بوهو چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، Boho ویژگی های جذاب زیادی دارد که افراد را ترغیب به استفاده می کند. به عنوان مثال گفتیم سبک بوهمین در دکوراسیون می تواند به ازای هر شخص چیدمانی متفاوت را رقم بزند. در واقع می توانید خاص ترین طرح ها که دقیقا مطابق با سلیقه خودتان است را داشته باشید. فراموش نکنید که بوهمین دیزاین خاص و منحصر به فردی دارد.

boho-03

برای آشنایی بیشتر شما با این سبک ویژگی های اصلی آن را در ادامه شرح داده ایم که عبارتند از:

جایگاه رنگ ها در سبک Bohemian

دکوراسیون منزل به شکل بوهو برای شما محدودیتی در استفاده از رنگ ها ندارد و شما می توانید از هر رنگ دلخواه در آن استفاده نمایید. با این وجود بیشترین استفاده در دکوراسیون بوهو مربوط به رنگ های خانواده کرم، طلایی و قهوه ای است.

در واقع در این طراحی ترجیح به استفاده از رنگ های گرم است. پس از این رنگ ها می توان سراغ صورتی، قرمز، سبز و آبی رفت. برخی نیز بر این باور هستند که در دیزاین بوهو از رنگ های غلیظ در اجزای بزرگ محیط مانند دیوارها و از رنگ های خنثی در اجزای کوچکتر با هدف تعادل بین آن ها استفاده می شود.

الگوهایی که در دکوراسیون به سبک بوهو استفاده می شوند

سبک بوهو الگوهای مختلفی را به شما پیشنهاد می دهد که وجه مشترک آن ها در وهله اول نداشتن ساختار و در ادامه عدم زیاده روی است. ضمن اینکه هیچ اجباری وجود ندارد تا شما صرفا یک الگو را برای منزل خود انتخاب کنید؛ به عبارت دیگر در هر بخش از منزل می توانید یک الگوی متفاوت و یا حتی چندین الگو را به صورت همزمان به کار بگیرید.

از جمله الگوهایی که در دکوراسیون منزل به سبک بوهو کاربرد دارد، استفاده از الگوهای چند لایه یا لایه بندی شده است. به عنوان مثال استفاده از چند لایه پرده، چند فرش روی هم و… نمونه های از این الگو هستند.

استفاده ای متفاوت از اشیا در سبک Boho

نگاهی که سبک بوهمین در دکوراسیون به اشیا دارد با دیگر روش ها بسیار متفاوت است. شما می توانید در این چیدمان هر نوع شیئی را استفاده کنید. این اشیا می توانند حتی هدایایی باشند که شما از افراد دیگر دریافت کرده اید و یا خودتان به عنوان یادگاری از سفری در شهر دیگر تهیه نموده اید. افراد با کمک این اشیا تلاش می کنند چیدمان خود را به گونه ای انجام دهند تا همواره لحظات شاد شان به آنها یادآوری شود.

در دکوراسیون بوهو اصلا اهمیت ندارد که دیگر افراد چه نگاهی به چیدمان شما دارند؛ بلکه صرفا فراهم کردن محیطی آرامش بخش برای شما در اولویت خواهد بود.

boho-04

 نحوه چیدمان گیاهان

شما می توانید در هر جایی از دکوراسیون منزل به سبک بوهو از گیاهان مختلفی استفاده کنید. در واقع گیاهان به خوبی فضای منزل شما را در این چیدمان، روحی تازه می بخشند. ضمن اینکه فضا را برایتان طبیعی تر جلوه خواهند داد. از گیاهان مختلفی می توانید در این دکوراسیون استفاده کنید؛ اما معمولا گیاهان آویز، انواع کاکتوس، سرخس ها، پتوس و… در این چیدمان به کار گرفته می شوند.

رنگ هنر

طبق استفاده ای که در سبک مذکور از اشیا می شود، بسیاری از افراد صنایع دستی شهرهای مختلفی که به آن سفر کرده اند را در چیدمان خود به کار می گیرند. این مسئله باعث می شود تا شاهد حضور هنر در طراحی بوهو باشیم. شما می توانید دکوراسیون منزل به روش بوهو را همراه با مجسمه، سفال، پرده های سنتی، حصیر، گلیم و… داشته باشید. رنگ و بوی هنری در کنار تنوع رنگ ها و حضور گیاهان فضایی بسیار لذت بخش را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

سادگی و ظرافت

شاید با مطالعه این ویژگی ها به نظرتان برسد که استفاده از سبک بوهمین در دکوراسیون منجر به شلوغی محیط شود؛ اما این تصور با توجه به اولویت آرامش در این روش درست نخواهد بود. به عبارتی هدف استفاده از سبک بوهو در دکوراسیون داخلی ایجاد فضایی آرامش بخش برای شخص است و این هدف با شلوغی در تضاد خواهد بود.
در چیدمان به این سبک درست است که شما آزادی عمل دارید اما برای مثال در رنگ ها حفظ محدوده پالت های رنگی رعایت می شود. همچنین استفاده از اشیا مختلف در این سبک امکان پذیر است اما قرار نیست همه در یکجا جمع شوند و پراکنده خواهند بود.
لازم به ذکر است که نباید این سادگی را با مینیمالیسم اشتباه بگیرید؛ زیرا مینیمالیسم یعنی محدودیت در استفاده و انتخاب اجناس اما این مسئله در چیدمان بوهو وجود ندارد. شما صرفا در بوهو تلاش می کنید تا با اجناس دلخواهتان محیط را آماده نمایید.

موادی که در دکوراسیون به سبک بوهو بیشتر استفاده می شوند

ویژگی دیگری که می توان برای این سبک معرفی کرد، نحوه استفاده از مواد مختلف در این دکوراسیون منزل است. شما در تم بوهو می توانید از متریال مختلفی در چیدمان استفاده نمایید. در واقع نیازی نیست که صرفا دکور چوبی یا فقط فلزی داشته باشید. دکور بوهو می تواند استفاده از فلزات مختلف، چوب ها و… را همزمان در اختیار شما قرار دهد. رنگ های متنوع در کنار متریال مختلف فضایی را ایجاد می کنند که هیچگاه برای شما تکراری و خسته کننده نخواهد بود.

boho-02

مبلمان و چیدمان کلی

آخرین ویژگی که برای سبک بوهو در دکوراسیون ذکر می شود، نوع استفاده از مبلمان است. برعکس سبک های دیگر در این طراحی هیچ اصراری به استفاده از مبلمان های لوکس و سلطنتی نیست؛ بلکه اغلب در این نوع چیدمان از مبلمان های قدیمی و کلاسیک استفاده می شود. ضمن اینکه حتی برخی از افراد مبلمان های قدیمی و دست دوم را به کار می گیرند.

سلام دکور؛ تامین کننده تخصصی تجهیزات دکوراسیون

مجموعه سلام دکور به عنوان اولین فروشگاهی که به صورت تخصصی در صنعت ساختمان داخل ایران فعالیت می کند، همراه شما در تامین تجهیزات مورد نیازتان خواهد بود. به طور کلی شما می توانید هر گونه وسیله مورد نیاز خودتان را در این فروشگاه تهیه نمایید. در نظر داشته باشید برای نصب و اجرای دکوراسیون های مختلف از جمله سبک بوهمین نیز می توانید روی کمک تیم سلام دکور حساب کنید.
سابقه ای 16 ساله در صنعت ساختمان می تواند به شما اطمینان دهد که با این تیم بهترین و پایدارترین خدمات را دریافت خواهید کرد. هم اکنون می توانید با پشتیبانی این تیم جهت دریافت راهنمایی و مشاوره ارتباط برقرار نمایید.

 

نتیجه گیری

سبک بوهمین به عنوان یکی از چیدمان هایی که در دکوراسیون داخلی استفاده می شود، طرفداران زیادی دارد. شهرت سبک بوهو بیشتر به این است که ساختار مشخصی نداشته و بدون قاعده و قانون است. به عبارتی سبک بوهو در دکوراسیون داخلی به شما این امکان را می دهد که چیدمانی خاص، بی نظیر و کاملا متناسب با سلیقه خود داشته باشید. در این مقاله تمام ویژگی های این روش را به شما معرفی کرده و تاریخچه آن را نیز خدمت شما توضیح دادیم. چنانچه شما تا به حال از سبک بوهو برای دکوراسیون استفاده کرده اید، نظر و تجربه خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. ضمنا تیم سلام دکور آماده همراهی شما برای دکوراسیون منزل به این روش از طراحی تا نصب و اجرا خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *