عمومی, مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی

کابینت پلی اورتان چیست؟ (معرفی انواع + 17 عکس نمونه)

کابینت پلی اورتان چیست؟

هنگام طراحی یا بازسازی آشپزخانه خود، شاید با عبارت کابینت Polyurethane مواجه شده باشید و بخواهید بدانید کابینت پلی اورتان چیست؟ آیا این مدل از بقیه انواع کابینت بهتر است؟ قیمت کابینت با این جنس به چه اندازه ای می باشد؟ این طرح شیک از کابینت در حال حاضر بسیار محبوب می باشد و در سبک های مختلف دیده می شود.

 

کابینت پلی اورتان چیست؟

رنگ آمیزی پلی اورتان

پرسیدن این سوال که کابینت پلی اورتان چیست در مورد کابینت آشپزخانه مشهد و سایر شهرها، می تواند اشتباه باشد؛ چرا که پلی اورتان یک مدل از انواع کابینت مانند های گلاس یا ممبران نیست. Polyurethane، نام رنگی است که بعنوان روکش بر روی ام دی اف یا چوب استفاده می شود. بنابراین، سوال اصلی که باید بپرسیم این است که رنگ پلی اورتان چیست؟

 

رنگ پلی اورتان چیست؟

این رنگ ترکیبی از رزین و سخت کننده یا هاردنر است که وجود آن باعث زودتر خشک شدن رنگ می شود. پلی اورتان، می تواند بر پایه آب به صورت مات و یا روغن به شکل براق تولید شود. رنگ ها با این جنس اختصاصا به عنوان روکش کاربرد دارند.

 

روش ساخت کابینت Polyurethane

مراحل ساخت این کابینت همانند ام دی اف و کابینت چوبی است با این تفاوت که در پایان یک رنگ آمیزی با رنگ پلی اورتان نیز دارد. شرح مرحله به مرحله روش ساخت این محصول به صورت زیر است:

 1. یونیت کابینت MDF یا چوبی ساخته می شود.
 2. طرح مدنظر با دستگاه CNC روی محصول کشیده می شود.
 3. بدنه کابینت برای یک دست شدن سطح کار، سنباده زده می شود.
 4. برای نفوذ نکردن رنگ به داخل چوب و دوام بیشتر نتیجه نهایی، یک نوع آستر از جنس سیلر یا پرایمر بر روی کابینت زده می شود؛ سپس روی آن را سمباده می کشند. این کار به طور متوسط 5 بار تکرار می شود.
 5. در این مرحله کابینت با رنگ پلی اورتان روکش می شود. رنگ آمیزی برای داشتن بهترین نتیجه 4 تا 6 بار تکرار می شود. نکته مهم در این مرحله این است که باید لایه قبلی کاملا خشک شود که تا بتوان دوباره کابینت را رنگ زد. معمولا بین رنگ آمیزی هر لایه، 1 روز به آن فرصت خشک شدن می دهند.

 

انواع کابینت Polyurethane با توجه به جنس مغزی

جنس مغزی که کابینت از آن ساخته می شود می تواند در دو مدل زیر باشد:

مغزی ام دی اف

این مدل قیمت کمتری نسیت به مدل های چوب طبیعی دارد؛ اما طول عمر آن نیز کمتر است.

مغزی چوب طبیعی

مغزی های تمام چوب یا روکش چوب، با این که قیمت بالاتری دارند، اما انتخاب بهتری برای طرح ها با منبت کاری های ظریف هستند.

 

انواع کابینت Polyurethane با توجه به جنس رنگ روکش

همان طور که گفتیم رنگ پلی اورتان می تواند بر پایه دو حلال زیر برای رقیق شدن تولید شود:

روکش بر پایه آب

کابینت پلی اورتان با روکش بر پایه آب

این مدل بی بو بوده و فرآیند تولید آن به دلیل زودتر خشک شدنش آسان تر می باشد؛ به همین خاطر، قیمت پایین تری دارد. رنگ پلی اورتان بر پایه آب در نوع بی رنگ، طرح اصلی چوب را حفظ می کند و باعث تیره شدن رنگ آن نمی شود. با این حال، باید توجه داشته باشید که مقاومت آن در برابر عوامل خارجی کمتر از مدل روغنی است.

روکش بر پایه روغن

روکش پلی اورتان بر پایه روغن

این جنس رنگ باعث افزایش مقاومت کابینت در برابر حرارت، خش، رطوبت و… می شود؛ در نتیجه طول عمر آن را بالا می برد. استفاده از نوع بی رنگ آن باعث تیره تر شدن رنگ چوب و دادن شکوه بیشتر به آن می شود. با این حال، فرآیند تولید آن به دلیل دیر خشک شدن آن سخت و طولانی است. این موضوع باعث گران تر بودن این روکش به نسبت مدل های بر پایه آّب می شود.

 

انواع کابینت پلی اورتان بر اساس شکل ظاهری

بر اساس ظاهر رنگ شما می توانید از میان انواع زیر برای آشپزخانه خود انتخاب کنید:

 • مدل براق: در سبک های کلاسیک کاربرد بیشتری دارد، همچنین مقاومت آن از سایر انواع بیشتر است.

مدل براق انزو

 • نیمه براق: مناسب سبک نئوکلاسیک و مدرن است و رنگ آمیزی آن به نسبت آسان می باشد.
 • پلی اورتان نیمه براق مدرن
 • مدل مات: در سبک مدرن طرفداران بسیار زیادی دارد. با این حال باید بدانید این رنگ برای آشپزخانه های بزرگ مناسب تر است؛ زیرا با جلوگیری از بازتابش نور فضا را کوچک جلوه می دهد.

مدل مات پلی اورتان

 

سبک های مختلف کابینت پلی اورتان چیست؟

همان طور که گفته شد این محصول می تواند در سبک های متنوعی ساخته شود:

کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک با روکش Polyurethane

این مدل بیشتر از جنس مغزی چوبی و با رنگ براق ساخته می شود. منبت کاری های این طرح بسیار ظریف و شیک می باشند.

مدل مدرن

مدل مدرن کابینت پلی اورتان

در مدل مدرن، کابینت ها مات ساخته می شوند و بسیار ساده می باشند. همچنین می توانند بدون دسته طراحی شوند.

طرح نئوکلاسیک

طرح نئوکلاسیک پلی اورتان

مدل نئوکلاسیک، یک سبک بین مدرن و کلاسیک است. این مدل محبوب ترین طرح در حال حاضر می باشد. مدل های لوکس در این سبک انزو و رومی می باشند.

 

مزایا کابینت پلی اورتان چیست؟

کابینت ها با این جنس از روکش به دلیل مزیت های زیر از محبوبیت زیادی برخوردار هستند:

 • طول عمر بالا: کابینت ها با این مدل از خود مقاومت مناسبی در برابر خش، رطوبت، رنگی پریدگی ناشی از اشعه فرابنفش نشان می دهند؛ در نتیجه طول عمر بالایی نسبت به دیگر انواع کابینت دارند.
 • تنوع رنگی بالا: رنگ پلی اورتان در انواع متخلفی از روشن تا تیره، مات و براق در بازار موجود است. همچنین مشتری ها می توانند این محصول را با رنگ دلخواه خود سفارشی دهند.
 • ظاهری شیک: این مدل کابینت در حال حاضر محبوب ترین شکل درمیان دیگر انواع می باشد؛ همچنین ظاهر آن در مرور زمان نیز از مد نمی افتد.
 • مناسب همه سبک ها: قابلیت ماشین کاری بالای این محصول باعث شده تا بتوان آن را در سبک مدرن، کلاسیک، نئوکلاسیک و… ساخت و در کنار انواع صفحه کابینت آشپزخانه جلوه زیبایی داشته باشد.
 • قابلیت تعمیر آسان: رنگ روکش این محصول به گونه ای است که در صورت خرابی به راحتی تعمیر می شود.
 • تمیزکاری آسان: شما می توانید سطح کابینت خود از این نوع را با دستمال نم دار و شوینده های غیر خورنده به راحتی تمیز کنید.
 • عدم نیاز به نوار لبه: بر خلاف دیگر انواع کابینت کناره های کابینت پلی اورتان قابلیت رنگ شدن دارند؛ در نتیجه دیگر نیازی به نوار لبه نیست. این موضوع باعث زیبایی بیشتر محصول نهایی می شود.
 • مقاوم در برابر موجودات موذی: کابینت های پلی اورتان با رنگ روغنی می توانند جلوی هجوم قارچ ها، سوسک، موریانه و… را به داخل یونیت بگیرند.

 

معایب کابینت پلی اورتان چیست؟

همانند تمامی محصولات، کابینت ها با این مدل نیز معایبی دارند؛ با این حال، همه این نقاط منفی بر اساس سبک زندگی و نیازهای خاص شما قابل صرف نظر کردن هستند. این که بدانید معایب کابینت پلی اورتان چیست، می تواند به شما کمک کند از آن ها پیشگیری نمایید و انتخاب آگاهانه ای داشته باشید:

 • قیمت بالا: شاید مهم ترین دلیل عدم انتخاب این محصول قیمت بالای آن به نسبت دیگر انواع کابینت باشد. با این حال، کیفیت زیاد پلی اورتان توجیه کننده هزینه بالای پرداختی است.
 • دشواری فرآیند ساخت: فرآیند ساخت این محصول باید توسط افراد خبره انجام شود؛ به همین دلیل، انواع نامرغوب آن در بازار می توانند زیاد باشند. در حین ساخت مهم است که رنگ آمیزی زود یا دیر انجام نشود؛ در صورت تاخیر در زمان رنگ آمیزی، امکان نشستن غبار بر روی لایه های زیرین و ناهمواری سطح وجود دارد.
 • حساس به حرارت مستقیم: با این که این محصول در برابر گرما مقاوم است، در برابر شعله مستقیم آسیب می بیند.
 • آسیب پذیر در برابر مستقیم آفتاب: در طولانی مدت، قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید باعث رنگ پریدگی روکش کابینت می شود.

 

رنگ های مختلف کابینت Polyurethane

شاید برایتان سوال باشد کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ؟ یا چه رنگی برای آشپزخانه خود انتخاب کنم؟ با کمک تصاویر زیر می توانید برای خانه خود ایده بگیرید:

کابینت پلی اورتان تیره کابینت پلی اورتان کلاسیک و مجلل کابینت پلی اورتان دو رنگ ایده کابینت Polyurethane جدیدترین رنگ کابینت پلی اورتان کابینت پلی اورتان مجلل تنوع رنگی پلی اورتان برای کابینت رنگ های مختلف کابینت Polyurethane ایده کابینت کلاسیک با جنس پلی اورتان

 

نحوه نگهداری از کابینت Polyurethane

درست است که این مدل کابینت بسیار مقاوم می باشد؛ با این حال، نگهداری صحیح از آن باعث افزایش طول عمرش می شود:

 1. حداقل هفته ای یک بار کابینت خود را با دستمال نم دار تمیز کنید.
 2. در صورت ایجاد هر گونه کثیفی یا لک آب، سریع آن را خشک کنید.

 

سخن پایانی

در پاسخ به سوال کابینت پلی اورتان چیست؟ گفتیم که Polyurethane، همان کابینت ام دی اف یا چوبی است که با لایه ای رنگ از جنس پلی اورتان بر پایه آب یا روغن در فرآیند تولید، پوشانده می شود. این محصول در مدل های براق، مات و… با طرح های مدرن کلاسیک و… در بازار موجود است. هر کدام از انواع این مدل روکش، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند که آگاهی از آن ها در فرآیند خرید ضروری می باشد.
در صورت نیاز به مشاوره در فرآیند خرید این مدل یا دیگر انواع کابینت با کارشناسان سلام دکور، مشاوره رایگان داشته باشید.

 

سوالات متداول

کابینت پلی اورتان چقدر عمر می کند؟

به طور متوسط کابینت ها با این جنس در صورت نگهداری صحیح تا 20 سال عمر می کنند.

کابینت پلی اورتان با هایگلاس و ممبران چه تفاوتی دارد؟

به طور خلاصه این مدل ها در جدول زیر مقایسه شده اند:

ویژگی

کابینت پلی اورتان

کابینت ممبران

کابینت هایگلاس

روکش

رنگ پلی اورتان

روکش PVC

روکش پلاستیکی

مقاومت

بالا

متوسط

کم

قیمت

بالا

متوسط

متوسط

ظاهر

شیک و زیبا

کلاسیک و مجلل

مدرن و براق

تنوع رنگ

بالا

متوسط

بالا

قابلیت تعمیر

آسان

متوسط

دشوار

طول عمر

بالا

متوسط

متوسط

author-avatar

درباره الناز جعفری

من نویسنده‌ای هستم که به دکوراسیون داخلی و زیبایی‌شناسی خانه‌ها علاقه‌مندم. سال‌هاست که در این زمینه مطالعه و تحقیق می‌کنم و تجربیات و دانسته‌هایم را در قالب مقالات مختلف در این وب‌سایت با شما به اشتراک می‌گذارم. در این مقالات، به بررسی سبک‌های مختلف دکوراسیون، معرفی جدیدترین محصولات و ایده‌ها، و ارائه نکات کاربردی برای چیدمان و دکوراسیون خانه می‌پردازم. هدف من از نوشتن این مقالات، کمک به شما در انتخاب بهترین‌ها برای دکوراسیون داخلی منزلتان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *