مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی

نکات کاربردی برای چیدمان ظروف چینی در کابینت

porcelain-in-cabinet-01

چیدمان ظروف چینی در کابینت همیشه یکی از پر رنگ ترین دغدغه های هر خانه و آشپزخانه ای بوده است. اگر از منظر درست به این معضل نگاه کنیم؛ چینش مناسب به مراتب اثر گذار تر از تعداد کابینت ها و فضای خالی برای چیدمان است؛ در واقع آنچه زیبایی و نظم را در کابینت ها به ارمغان می آورد تنها یک چیدمان اصولی و صحیح است نه چیزی بیشتر!

از طرفی ممکن است به عنوان یک تازه عروس به دنبال قیمت کابینت فلزی مشهد و روش های مناسب برای چیدمان ظرف چینی در کابینت خود باشید؛ در این صورت به شما مژده می‌دهیم که در مکان درستی قرار گرفته اید.

نحوه چیدمان ظروف چینی در کابینت به چه صورت است؟

نحوه چیدمان ظروف چینی در کابینت اصولا به این صورت است که بزرگترین ظروف در قسمت های عقب قرار می‌گیرند و ظروف کوچک تر و پر کاربرد تر به ترتیب و به تدریج در بخش های جلویی و نزدیک به درب کابینت چیدمان می‌شوند.
نکته حیاتی در چیدن سرویس چینی در کابینت این است که ظروف بزرگتر و سنگین تر را در طبقات پایین تر و ظروف سبک تر را در بخش های بالایی قرار دهید.

تا پایان این مطلب در کنار ما باشید تا اصول تکمیلی چیدمان چینی در کابینت ها را برای هرچه  زیباتر به نظر رسیدن و همچنین دسترسی راحت تر به وسایل را به شما بیاموزیم.

اصول چیدمان ظروف چینی در کابینت

اصول چیدمان ظروف چینی در کابینت

چیدن چینی در کابینت ها در حالت عادی با هدف مرتب سازی و افزایش ظرفیت کابینت ها صورت می‌گیرد؛ بنابراین داشتن یک طبقه بندی منسجم در این مرحله بسیار راه گشا است تا ترتیب قرار گیری ظروف و بهترین مکان برای آن ها مشخص شود؛ لذا در زیر به سه مورد از این طبقه بندی ها و راه های استفاده از آن اشاره کرده ایم.

مرتب کردن بر اساس جنس و نیاز

در این نوع طبقه بندی همان طور که از نام آن پیداست، طبقه بندی ظروف بر اساس جنس صورت می‌گیرد؛ به این معنا که برای مثال نحوه چیدمان ارکوپال در کابینت با نحوه چیدمان ظروف چینی در کابینت متفاوت است.

در این روش بعد از مرتب کردن بر اساس جنس بر حسب نیاز می‌توانید آن دسته از ظروفی که بیشتر استفاده می‌کنید را جلوتر بگذارید و ظروف کم استفاده تر را در قسمت های عقب تر کابینت و مکان های بلااستفاده بگذارید؛ در مثال قبل اصولا ظروف چینی به دلیل گرانتر بودن کمتر و در مهمانی ها استفاده می‌شوند و ظروف ارکوپال بخاطر قیمت مناسب تر و وزن کمتر برای استفاده روزمره مناسب تر هستند.

طبقه بندی بر اساس کاربرد

طبقه بندی بر اساس کاربرد

در این روش تنها کافی است تا ظروف را بر اساس کاربرد آن ها طبقه بندی کنید؛ ظروفی مانند بشقاب های میوه خوری، بشقاب برنج خوری و این قبیل ظروف که کاربرد بیشتری دارند را در قسمت های راحت الوصول قرار دهید و ظرف هایی که کاربرد های خاص دارند؛ مانند ظروف سرو سوپ و… را در قسمت های پشتی کابینت قرار دهید.

توجه داشته باشید که در قسمت انتهایی مقاله برای جایگذاری بهتر و چند برابر کردن فضای کابینت ها جدیدترین ایده ها و اکسسوری های مرتبط معرفی شده اند.

طبقه بندی وسایل هم شکل

در این طبقه بندی وسایل مشابه هم را در کنار یکدیگر قرار می دهیم. نتیجه این طبقه بندی دسترسی راحت تر و سریع تر به تمام موارد است‌.

با استفاده از این طبقه بندی احتمال گم شدن و فراموش کردن جای وسایل بسیار کم می‌شود.

چیدمان سرویس چینی عروس در کابینت

چیدمان کابینت عروس

عموما هدف از پیاده سازی زیباترین چیدمان اشپزخانه عروس نشان دادن تمام وسایل است؛ با این تفاسیر ما نمی‌خواهیم چیزی از قلم بیفتد و تمام وسایل باید به خوبی و هر چه زیباتر نمایش داده شوند؛ به همین خاطر در این بخش چند ایده فوق العاده برای دیزاین ظروف چینی و بقیه آیتم های آشپزخانه در کابینت را آورده ایم تا شما با خیال راحت و بدون نیاز به جستجوی بیشتر یک طراحی شکیل و زیبا داشته باشید.

 • یک ست از ظروف چینی را حتما بر روی میز ناهارخوری خود بچینید؛ زیر بشقابی مرتبط با ظرف چینی، دستمال سفره، شمع و جاشمعی کمک بزرگی به لوکس تر دیده شدن دیزاین شما می‌کند.
  اگر می‌خواهید که ظرف چینی شما بیشتر خودنمایی کند بقیه آیتم های مکمل مانند شمع و زیر بشقابی و… را با رنگ های خنثی و نود مانند کرم، نسکافه ای و این قبیل موارد انتخاب کنید.
 • یک دست از ظروف را داخل یک کابینت بچینید؛ توجه داشته باشید که این ظرف های چینی به صورت تلنبار شده و به صورت افراطی روی هم نباشند.
  یک چیدمان ساده می‌تواند بسیار شیک تر از حجم بالای ظروف باشد.
  سعی کنید تعادل و تا حد زیادی تقارن را در نحوه چیدمان سرویس چینی در کابینت رعایت کنید.
  چنانچه تعداد ظروف چینی شما زیاد بود می‌توانید یک کابینت را برای قرار دادن این ظروف به صورت معمولی و روی هم انتخاب کنید.
 • اگر کابینتی با درب شیشه ای دارید قرار دادن ظروف ظریف و آنتیک را فراموش نکنید. این قسمت نقطه عطف آشپزخانه شماست آن را دست کم نگیرید و با زیباترین و گران ترین آیتم در بین ظروف و اکسسوری های آشپزخانه آن را دکور کنید.
 • لطفا شلوغ اش نکنید! باور کنید یا نه تعداد زیاد ظروف و اکسسوری هایی که در چیدمان آشپزخانه استفاده می‌کنید نه تنها زیبایی به فضا اضافه نمی‌کند؛ بلکه همچون یک نامرتبی بصری غیر قابل تحمل هم بنظر میرسد. آیتم های کم اما شیک بسیار تاثیرگذار تر هستند پس لطفا شلوغ اش نکنید.
 • از اکسسوری های مدرن تر برای کامل کردن چیدمان داخل کابینت ها استفاده کنید، مجسمه های شاین و طلایی را فراموش کنید. با توجه به سبک وسایل و محیط آشپزخانه تان اکسسوری های هم طیف را به کار ببرید برای مثال بهترین اکسسوری در آشپزخانه های مدرن می‌تواند آیتم های مینیمال چوبی باشد؛ از استند های چوبی و فلزی تا فلفلدان و نمکدان های چوبی می‌توانند گزینه جذابی برای تکمیل چیدمان کابینت های شما باشند؛ در واقع مهم هم طیف بودن و انسجام میان تمام عناصر است.
 • برای قابلمه ها می‌توانید از استند های مخصوص استفاده کنید و فضایی که این آیتم های جاگیر استفاده می‌کنند را به دیگر موارد کاربردی تر اختصاص دهید اینگونه علاوه بر افزایش فضا نظم و زیبایی بیشتری به آشپزخانه تان می‌دهید.

با رعایت این نکات ساده می‌توانید یک دیزاین بسیار عالی برای چیدمان ظروف چینی در کابینت در نظر بگیرید و به بهترین نحو ممکن همه چیز را طراحی کنید.

ترفند های افزایش ظرفیت کابینت ها

ترفند های افزایش ظرفیت کابینت ها

با استفاده از جدیدترین مدل کابینت آشپزخانه دغدغه کمبود فضا برای چیدمان کابینت ها که یکی از بزرگترین معضلات می باشد، برطرف می شود. در این قسمت چند آیتم جادویی برای دو برابر کردن فضای آشپزخانه تان پیشنهاد می‌دهیم.

استفاده از جعبه و سبد ها

استفاده از جعبه ها، سبد ها و به طور کلی ارگانیزیشن ها امروزه بسیار ترند است. این وسایل نه تنها فضای داخلی کابینت را چندین پله ارتقا می‌دهند؛ بلکه به عنوان یک مرتب کننده و نظم دهنده بسیار قوی عمل می‌کنند.
از این قبیل وسایل علاوه بر استفاده در چیدمان کابینت ها می‌توانید برای نظم دادن به یخچال و فریزر نیز استفاده کنید.

استفاده از جدا کننده ها

جدا کننده ها بی شک یکی از جذاب ترین اختراعات بشر است. این جدا کننده ها در اشکال و انواع متفاوتی با توجه به نیاز شما و متناسب با انواع کابینت طراحی می‌شوند.

یکی از رایج ترین انواع آن جدا کننده ها، جدا کننده های فلزی هستند که فضای داخل کابینت را می‌توانند به دو بخش تقسیم کنند و اینگونه به جای یک ردیف وسیله می‌توانید دو یا چند ردیف داشته باشید.

آویزان کردن

یکی از راه‌ های رایج از قدیم الایام تا کنون آویزان کردن وسایل بوده است. در فرهنگ ایرانی معمولا استند قاشق و چنگال ها و یا در مواردی لیوان ها را از آبچکان سینک آویزان می‌کنند؛ اما در فرهنگ های اروپایی گاها قابلمه ها هم مکانی برای آویزان شدن دارند.
در هر صورت این یکی از طرق استفاده بهینه از فضا است و تصمیم گیرنده نهایی شمایید.

استفاده از قفسه ها، شلف ها و بوفه ها

استفاده از قفسه ها، شلف ها و بوفه ها

این قبیل موارد به معنای واقعی یک فضای کاربردی کاملا جدید به آشپزخانه و کابینت های شما اضافه می‌کنند. برای مثال به جای اینکه یکی از کابینت ها را به ظرف های ادویه اختصاص دهید، می‌توانید یک شلف دیواری را برای آن در نظر بگیرید و چيدمان ظروف چینی در کابینت را جایگزین آن کنید؛ به این صورت هم استفاده بهینه تری از کابینت ها کرده اید و هم یک عنصر و المان زیبا به محیط آشپزخانه افزوده‌اید.

استفاده از فضاهای بلا استفاده

همه ی شما می‌دانید که یک‌سری از مکان ها در انتها یا طبقات بالایی کابینت ها وجود دارد که اصولا جز در مواقع خاص مانند خانه تکانی یا مهمانی به آن سر نمی زنید. این مکان ها بهترین مکان برای گذاشتن وسایل غیر ضروری و جا گیر است تا فضای کافی برای چیدمان بشقاب در کابینت ایجاد شود.

با این تفاسیر منطقی ترین حالت این است که طبقات بالای کابینت را به موارد سبک، جاگیر و کم استفاده اختصاص دهید و طبقات پایین را به چیدمان ارکوپال در کابینت یا چیدمان ظروف چینی اختصاص دهید.

همیشه کابینت های کم ریسک پایین را برای چیدمان ظروف انتخاب کنید که اگر مقاومت کابینت ها کم بود و اتفاقاً کابینت ها و ظروف فرو ریختند؛ کمترین میزان خسارت‌ به بار بیاید.

در پایان

ظروف چینی در کابینت

چیدمان اصولی کابینت ها کمک می‌کند تا شما فضای بیشتری داشته داشته باشید؛ در واقع شما با رعایت اصول بالا ظرفیت محدود کابینت های خود را چندین برابر می‌کنید. علاوه بر این در بخش چیدمان کابینت های عروس ایده های جدید و ترند این روزها را بررسی کردیم تا با رعایت اصول طراحی داخلی جلوه های بصری چیدمان خود را پر رنگ تر و جذاب تر به نمایش بگذارید.
در نهایت نظم و دسته بندی صحیح و استفاده از ابزار های کمکی به ایجاد یک فضای کاربردی تر می انجامد.

مجموعه سلام دکور همواره تلاش می کند جدیدترین ایده ها و الگوهای دیزاین و طراحی دکوراسیون داخلی را به شما عزیزان ارائه نماید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *