عمومی, مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی

ایده مرتب كردن كابينت آشپزخانه (25 ترفند ساده و طلایی)

the idea of arranging kitchen cabinets

آشپزی در فضایی مرتب و دلنشین، لذت و راندمان پخت وپز را دوچندان می کند؛ اما کابینت های شلوغ و نامرتب، آشفتگی و سردرگمی را به همراه می آورند. البته جای نگرانی نیست! با به کارگیری چند ایده مرتب كردن كابينت آشپزخانه، می توانید به محیط خود نظم ببخشید و از آشپزی در فضایی دلنشین لذت ببرید. این ایده ها، برای مرتب کردن کابینت در مشهد و سایر شهر های ایران کاربرد دارد و به شما کمک می کند تا فضایی منظم و آراسته داشته باشید.

انواع ایده مرتب كردن كابينت آشپزخانه

انواع ایده مرتب كردن كابينت آشپزخانه

مرتب نگه داشتن فضا برخلاف تصور بسیاری از ما نه تنها سخت و زمان بر نیست، بلکه با رعایت چند ایده مرتب كردن كابينت آشپزخانه، می توانید در کوتاه ترین زمان به فضای خود نظم ببخشید. این نکات کلیدی شامل دسته بندی وسایل و لوازم، استفاده از طبقه یا شلف های چوبی، نصب طبقه درون کابینت، بهینه سازی فضای درون کابینت ها و… می شود. با به کارگیری این روش ها و رعایت اصول چیدمان کابینت آشپزخانه، نه تنها نظم و زیبایی به آشپزخانه شما هدیه داده می شود، بلکه دسترسی به وسایل مورد نیازتان نیز آسان تر خواهد شد.

1. جداسازی مواد غذایی از ظروف

جداسازی مواد غذایی از ظروف

اولین ایده مرتب كردن كابينت آشپزخانه، جداسازی مواد غذایی از ظروف است. برای این کار، می توانید از قفسه ها، سبدها یا کابینت های جداگانه برای نگهداری هر کدام از این دو گروه استفاده کنید. با این کار، کابینت مرتب و منسجمی خواهید داشت و پیدا کردن اقلام مورد نیازتان آسان تر خواهد بود.

2. استفاده کارآمد از فضا

استفاده کارآمد از فضا

برای مرتب کردن داخل کابینت، ابتدا وسایل پرکاربرد را در دسترس ترین مکان، مانند قفسه های جلویی کابینت قرار دهید تا به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید. وسایلی که به ندرت استفاده می کنید را در کابینت های عقبی یا طبقات بالایی که دسترسی به آنها دشوارتر است، قرار دهید. با این کار، فضای کابینت شما به طور کارآمدتر استفاده می شود و نیازی نیست برای رسیدن به وسایل مورد نیازتان، اشیاء کم مصرف را جابجا کنید.

3. نظم در آشپزخانه با دسته بندی لوازم

استفاده کارآمد از فضا

یکی از کلیدهای طلایی برای داشتن یک آشپزخانه مرتب و کارآمد، دسته بندی و قرار دادن لوازم مشابه در کنار هم است. ایده نظم دهی کابینت، به شما کمک می کند تا به سرعت و به آسانی هر چیزی که نیاز دارید را پیدا کنید و از آشپزی در فضایی منظم و دلنشین لذت ببرید.

4. چینش کابینت زیر سینک ظرفشویی

چیدمان کابینت زیر سینک ظرفشویی

مرتب کردن کابینت زیر سینک با وجود لوله ها و اتصالات می تواند چالش برانگیز باشد و جزء ایده مرتب كردن كابينت آشپزخانه به حساب می آید. برای نظم دهی به این فضا، ابتدا تمام وسایل را بیرون آورده و کابینت را تمیز کنید. سپس از سبدهای پلاستیکی کوچک و ضد آب برای دسته بندی و تفکیک اقلام مختلف مانند مواد شوینده، دستمال ها، کیسه های زباله و… استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند تا به راحتی به هر چیزی که نیاز دارید دسترسی داشته باشید و از به هم ریختگی چیدمان کابینت زیر سینک ظرفشویی جلوگیری شود.

5. استفاده بهینه از درب کابینت

استفاده بهینه از درب کابینت

درب کابینت ها فضایی هدر رفته هستند که می توان با کمی خلاقیت از آن ها برای نظم دهی و افزایش فضای ذخیره سازی استفاده کرد. یکی از بهترین راه ها برای این کار، استفاده از آویزهای مخصوص درب کابینت به همراه قلاب است. این آویزها به شما امکان می دهند تا درب قابلمه ها، ملاقه ها، قاشق ها و سایر لوازم آشپزی را به صورت عمودی آویزان کنید و فضای قفسه ها را برای ظروف دیگر استفاده نمایید.

6. کابینت بالا و پایین گاز

کابینت بالا و پایین گاز

معمولا ازکابینت بالای گاز برای چینش و مرتب سازی ادویه، روغن و وسایل دم دستی مورد نیاز آشپزی استفاده می شود.

برای بهینه سازی و چیدمان کابینت زیر گاز، می توان از اکسسوری های مختلف مانند جداکننده ها و قفسه های ریلی استفاده کرد. جداکننده ها با تفکیک لوازم، نظم و ترتیب را به کابینت می بخشند و به شما کمک می کنند تا به سرعت به هر چیزی که نیاز دارید دسترسی پیدا کنید.

7. استفاده از بانکه برای نظم دهی به کابینت ها

استفاده از بانکه برای نظم دهی به کابینت ها

یکی از راهکارهای ساده برای مرتب نگه داشتن داخل و روی کابینت چیدمان آشپزخانه مرتب، استفاده از بانکه های مناسب برای مواد خوراکی است. با قرار دادن شکر، پاستا، حبوبات و سایر مواد مشابه در بانکه های یک شکل و زیبا، علاوه بر ایجاد نظم و ترتیب، به زیبایی کابینت ها نیز می افزایید.

8. تقسیم کننده های کشو

تقسیم کننده های کشو

یکی از بهترین ایده ها برای مرتب نگه داشتن کابینت آشپزخانه، استفاده از صفحات تقسیم کننده در کشوها است. این صفحات به شما کمک می کنند تا فضای کشو را به بخش های مجزا تقسیم کنید و هر وسیله را در جای مخصوص خود قرار دهید. این تقسیم کننده ها ایده ای عالی برای چیدمان قاشق چنگال در کابینت هستند.

9. دسته بندی بر اساس اولویت استفاده

دسته بندی بر اساس اولویت استفاده

دسته بندی وسایل ساده ترین و مهم ترین ایده مرتب كردن كابينت آشپزخانه می باشد. ابتدا وسایل پرکاربرد را در دسترس ترین مکان، مانند قفسه های جلویی کابینت قرار دهید تا به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید. وسایلی که به ندرت استفاده می کنید را در کابینت های عقبی یا طبقات بالایی که دسترسی به آنها دشوارتر است، قرار دهید. با این کار، فضای کابینت شما به طور کارآمدتر استفاده می شود و نیازی نیست برای رسیدن به وسایل مورد نیازتان، اشیاء کم مصرف را جا به جا کنید.

10. استفاده از فضای بالایی کابینت

استفاده از فضای بالایی کابینت

برای استفاده بهینه از آشپزخانه، از فضای بالای کابینت ها غافل نشوید. می توانید از این فضا برای نگهداری وسایلی که به طور مرتب از آنها استفاده نمی کنید، مانند ماهی تابه های بزرگ، کتاب های آشپزی و یا لوازم اضافی استفاده کنید. همچنین می توانید از این فضا برای نمایش دادن ظروف دکوری و یا کلکسیون های خود استفاده نمایید و به زیبایی فضای خود بیفزایید.

11. از برچسب برای نظم دهی استفاده کنید.

از برچسب برای نظم دهی استفاده کنید.

برای نظم بخشیدن به شلوغ ترین قسمت کابینت، یعنی کشو ادویه ها، می توانید روی هر شیشه ادویه، نام آن را به طور واضح بنویسید. این کار به شما کمک می کند تا به سرعت ادویه مورد نظر خود را پیدا کنید و از به هم ریختن و بیرون ریختن ادویه ها جلوگیری می کند.

12. نصب شلف های دیواری

نصب شلف های دیواری

ساده ترین ایده مرتب کردن کابینت آشپزخانه و افزایش فضای آن، استفاده از شلف های دیواری است. با نصب شلف ها، فضایی اضافی برای قرار دادن ظروف، لوازم دکوری و یا وسایلی که به طور مرتب از آنها استفاده نمی کنید، ایجاد می شود.

13. وسایل سازمان دهنده آشپزخانه

برای نظم بخشیدن به صفحه پیشخوان آشپزخانه و ساماندهی قاشق، همزن و قاشق چوبی، می توانید از انواع مختلف وسایل سازمان دهنده ها استفاده کنید. این محصولات فضای پیشخوان را مرتب و منظم می سازد.

14. آویزان کردن ماگ ها

آویزان کردن ماگ ها

در هنگام استفاده از قلاب و آویزان کردن ماگ ها زیر قفسه ها، می توانید از فضای بلااستفاده بالای پشته بشقاب ها و کاسه ها به طور مفید استفاده کنید. این کار نه تنها نظم و زیبایی را به آشپزخانه شما هدیه می دهد، بلکه دسترسی آسان به ماگ ها را بدون نیاز به جابجایی ظروف دیگر فراهم می کند.

15. آویز کردن با میله

آویز کردن با میله

برای مرتب کردن کابینت و بهینه سازی فضا، می توانید یک میله برای آویزان کردن اسپری های تمیز کننده به کار گیرید. این روش نه تنها فضای قفسه ها را بهینه تر می سازد، بلکه دسترسی به اسپری ها را نیز آسان تر می کند.

16. میله جداکننده عمودی

میله جداکننده عمودی

به جای انباشت سینی فر، قالب مافین و کیک پزی روی هم از میله های جداکننده برای نگهداری عمودی آن ها استفاده کنید. با استفاده از این ایده مرتب كردن كابينت آشپزخانه، می توانید نظم و زیبایی را به کابینت های خود ببخشید و از آشپزی خود لذت بیشتری ببرید.

17. تخته های سوراخ دار

تخته های سوراخ دار

اگر فضای کافی برای نگهداری لوازم خشک خود در کابینت ها را ندارید، می توانید از تخته های سوراخ دار به عنوان راه حلی خلاقانه و کاربردی استفاده کنید. این تخته ها را می توان به راحتی به دیوار نصب کرد و آنها را برای آویزان کردن انواع ظروف، قابلمه ها، تابه ها و سایر لوازم به کار برد.

18. به کارگیری صفحات چرخنده

به کارگیری صفحات چرخنده

صفحات چرخنده راز استفاده بهینه از فضاهای بلااستفاده در کابینت ها هستند. با قرار دادن ادویه ها، بطری های روغن و سایر اقلام کوچک روی این صفحات، می توانید به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید و از حداکثر فضای کابینت خود استفاده کنید.

19. استفاده بهینه از گوشه های کابینت

استفاده بهینه از گوشه های کابینت

گوشه های کابینت ها اغلب به عنوان فضایی بلااستفاده باقی می مانند؛ اما با کمی خلاقیت، می توانید از این فضاها برای افزایش نظم و ذخیره سازی لوازم خود استفاده کنید.

20. خلاقیت در مرتب کردن آشپزخانه

خلاقیت در مرتب کردن آشپزخانه

اگر فضای کابینت های شما محدود است، خلاقانه عمل کنید و از فضاهای خارج از کابینت برای ذخیره سازی وسایل خود استفاده نمایید. گلدان ها، تخته های برش، قابلمه ها و ماهیتابه ها به دیوار یا قلاب های کنار کابینت آویزان می شوند.

21. سبدهای پلاستیکی

سبدهای پلاستیکی

آشپزخانه به دلیل پخت و پز، به نظافت مداوم نیاز دارد. دستمال های نظافتی که برای تمیز کردن استفاده می شوند، گاه خود باعث بی نظمی و آشفتگی می شوند. برای جلوگیری از این مشکل، می توانید از سبدهای پلاستیکی یا میله های فلزی داخل کابینت ها برای نگهداری دستمال ها و سایر لوازم کوچک مانند دستگیره، نمکدان و ادویه جات استفاده کنید.

22. سبد سوپر مارکتی

سوپر مارکت

کابینت ها علاوه بر ظروف، محل نگهداری مواد غذایی خشک و خام مانند قند، شکر، ماکارونی، سبزیجات خشک، چای و قهوه نیز هستند. نامرتب بودن این مواد، آشفتگی و بی نظمی را به آشپزخانه می آورد. برای حل این مشکل، استفاده از سبد سوپر مارکت کابینتی بهترین راه حل است.

23. منطقه بازیافت

منطقه بازیافت

ایجاد یک منطقه بازیافت در این فضا، به شما کمک می کند تا به طور منظم و آسان مواد بازیافتی خود را تفکیک کنید. برای این کار، می توانید از سطل های جداگانه برای کاغذ، پلاستیک و شیشه استفاده نمایید. قرار دادن این سطل ها در کابینت های نزدیک به سینک ظرفشویی، دسترسی به آنها را آسان تر خواهد کرد.

24. چیدمان کابینت شیشه ای

چیدمان کابینت شیشه ای

کابینت های شیشه ای به دلیل نمایش فضای داخلی، نیازمند چیدمانی دقیق و زیبا هستند. برای این کار، ابتدا ظروف خود را مرتب سازی کنید و از شر ظروف اضافی و بلااستفاده خلاص شوید. بشقاب ها و کاسه های زیبا را در قسمت جلوی کابینت بچینید و لیوان ها را در ردیف های منظم در کنار آنها قرار دهید.

25. کابینت نظافت

کابینت نظافت

نگهداری وسایل نظافت در زیر سینک، ایده ای رایج اما غیرکاربردی برای بسیاری از افراد است، چرا که فضای کافی برای ابزارهای بزرگتر مانند جاروها و تی ها وجود ندارد. برای حل این مشکل، می توانید از یک کابینت عمودی برای نگهداری این وسایل استفاده کنید.

جمع بندی

چیدمان آشپزخانه مرتب، آشپزی را لذت بخش تر و کارآمدتر می کند. با به کارگیری چند ایده مرتب كردن كابينت آشپزخانه، می توانید از پخت و پز در فضایی دلنشین لذت ببرید. این ایده ها شامل دسته بندی وسایل و لوازم، استفاده از طبقه یا شلف های چوبی و… می باشد. با به کارگیری این روش ها و رعایت اصول چیدمان کابینت، نه تنها محیط منظم و آراسته می شود، بلکه دسترسی به وسایل مورد نیازتان نیز آسان تر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *