مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی, عمومی

کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ؟

کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ؟

انتخاب رنگ کابینت، بسیار موضوع پر چالشی می باشد. به همین علت پاسخگویی به سوال کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ بسیار سخت می باشد. کابینت تک رنگ، سابقه بیشتری دارد و دارای قیمت پایین تری می باشد؛ به همین علت طرفداران آن بیشتر است. اما کابینت های دو رنگ تنوع بالایی در طرح و رنگ دارند و دست شما را در انتخاب باز می گذارند. قیمت کابینت دو رنگ بالاتر است، پس در انتخاب خود بسیار دقت کنید. قیمت کابینت ام دی اف در مشهد و اینکه چه رنگی را برای آن انتخاب کنید نیز متفاوت می باشد و تاثیر مستقیم به روی قیمت بنا دارد.

ویژگی های کابینت تک رنگ

ویژگی های کابینت تک رنگ

فعلا نمی توانیم با قاطعیت بگوییم کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ، زیرا باید ابتدا ویژگی های هر کدام را بررسی کنیم و سپس نتیجه نهایی را بگیریم. کابینت تک رنگ، دارای محبوبیت بالا و سابقه زیاد در صنعت کابینت سازی می باشد. وقتی کابینت های آشپزخانه تنها یک رنگ دارند؛ هیچوقت تکراری نمی شوند و مورد پسند افراد زیادی است. این مدل کابینت خیلی راحت با دیگر وسایل موجود در آشپزخانه ست می شود و هماهنگی راحت تر است. مخصوصا برای افرادی که ریسک پذیر نیستند و هرچیزی زود دلشان را می زند؛ بهترین گزینه است.

مزایای مدل تک رنگ

کابینت های تک رنگ دارای مزایای بسیاری هستند که عبارتند از:

هماهنگی و ست کردن آسان با دیگر وسایل آشپزخانه

زمانی که شما از کابینت های تک رنگ استفاده می کنید؛ روی سایر اعضای آشپزخانه می توانید بیشتر مانور دهید. مثلا پرده، کفپوش، دیوار ها و… می توانند رنگی رنگی یا طرحدار باشند و این تضاد بسیار چشمگیر و زیبا می باشد.

مقرون به صرفه

در ساخت کابینت های تک رنگ فقط از یک نوع متریال با یک رنگ استفاده می شود. در نتیجه هدر رفت مواد اولیه کمتری است و همین موضوع منجر به صرفه جویی در هزینه ها می گردد.

ایجاد فضایی یک دست و دلنشین

ایجاد فضایی یک دست و دلنشین برای آشپزخانه

کابینت های تک رنگ مناسب ترین گزینه برای طرفداران سبک مینیمال می باشد؛ زیرا یکدست، ساده و بدون هیچ گونه بی نظمی است. در ضمن بهترین انتخاب برای برای آشپزخانه های کوچک می باشد؛ چون محیط را خلوت تر و در نتیجه بزرگتر نشان می دهد.

معایب مدل تک رنگ

البته کابینت های تک رنگ در کنار مزایا، دارای برخی معایبی نیز می باشند.

یکنواختی ظاهری

یکنواختی ظاهری در محیط آشپزخانه

بزرگترین ایراد کابینت های تک رنگ همین یکنواختی ظاهری می باشد.

خسته کننده و تکراری در طول زمان

 اگر شما در زمان انتخاب رنگ کابینت ها با دقت این کار را انجام ندهید و مطابق میل شما نباشد؛ بیشتر برای شما تکراری و خسته کننده است. مخصوصا اگر از رنگ های خاص تر مانند سبز، آبی، قرمز و… استفاده شود.

ویژگی های کابینت دو رنگ

ویژگی های کابینت دو رنگ

کابینت های دو رنگ همانطور که از اسمش مشخص است؛ حاصل ترکیب دو رنگ می باشد که با توجه به اصول زیبا شناسی و آگاهی به علم دکوراسیون داخلی مشخص می شود. البته گاهی هیچکدام از این موارد، مورد توجه قرار نمی گیرد و صاحب خانه با توجه به سلیقه خود رنگ ها را مشخص می کند. این مدل کابینت در چند سال اخیر کاربرد فراوانی داشته است و در جدیدترین مدل کابینت آشپزخانه شاهد آن هستیم.

مزایای مدل دو رنگ

این مدل کابینت مزایای بی شماری دارد که به برخی اشاره می کنیم.

زیبایی چشمگیر

زیبایی چشمگیر برای کابینت دو رنگ

اگر شما رنگ به کار گرفته در کابینت ها را هوشمندانه و اصولی انتخاب کنید، دیگر نیازی به نوپردازی، استفاده از اکسسوری و تجهیزات دکوراسیون داخلی ندارید. یک انتخاب اصولی در رنگ کابینت ها، چنان جلوه ای به فضای آشپزخانه می دهد که شما را در استفاده از هر مورد مربوط به زیباسازی بی نیاز می کند.

هماهنگ با تمامی سبک ها

بیشترین کاربرد کابینت دو رنگ، در سبک مدرن می باشد. مخصوصا این روز ها که طرفداران این سبک بسیار زیاد شده اند؛ کابینت دو رنگ بیشتر به چشم می خورد. اما شما با رعایت اصول و قوانین رنگ ها، به راحتی می توانید در سبک های کلاسیک و نئوکلاسیک نیز از این ترکیب رنگ ها بهره ببرید. به عنوان مثال، ترکیب رنگ قهوه ای و کرم اگر با رعایت اصول پیش برود ترکیب بسیار مناسبی برای سبک کابینت های کلاسیک است.

افزایش قیمت بنا

کابینت های دو رنگ محیط آشپزخانه را شیک و جلوه گر می کنند. همین موضوع منجر به افزایش قیمت ساختمان می گردد و نوعی سرمایه گذاری به حساب می آید. پس حواستان باشد از رنگ هایی بهره ببرید که مورد پسند عام می باشد تا زمانی که قصد فروش داشتید؛ به راحتی بتوانید ساختمان خود را بفروشید.

ایجاد خطای چشمی

ایجاد خطای چشمی

شما با این ترکیب رنگ ها می توانید محیط آشپزخانه را بهتر از چیزی که هست، نشان دهید. اگر آشپزخانه شما دارای متراژ کمی است، یا بین طول و عرض آن تناسب وجود ندارد؛ شما با تنوع رنگ در کابینت ها می توانید این ایرادات را بپوشانید. بدین گونه که نگاه ها را به سمت کابینت ها مطعوف کنید تا از بقیه بخش های آشپزخانه زیاد به چشم نیاید. کابینت های بالایی را تیره و پایینی را روشن انتخاب کنید؛ زیر این کار باعث می شود بازتاب نور خورشید از بخش پاینی به بالا بتابد و محیط را بزرگتر و محیطی گرم و صمیمی ایجاد می کند.

معایب مدل دو رنگ

کابینت های دو رنگ نیز همانند تک رنگ دارای برخی معایب می باشد.

قیمت بالا

قیمت کابینت های دو رنگ بیشتر از تک رنگ می باشد. خب طبیعتا هرچه ابعاد آشپزخانه بزرگتر باشد، هزینه کابینت ها هم بالاتر می رود.

نا هماهنگی

آشپزخانه از آن دسته محیط هایی می باشد که در مرتب ترین حالت خود، باز هم نا مرتب است. وقتی رنگ کابینت ها بیشتر از یکی می شود؛ طبیعتا بی نظمی ایجاد می کند و فضا را شلوغ تر نشان می دهد. پس حتما در انتخاب ترکیب رنگ ها بسیار دقت نمایید و با افراد حرفه ای در این حوزه مشورت کنید. شما می توانید با مشاوران سلام دکور در ارتباط باشید و از دانش این بزرگواران بهره ببرید.

ظاهر نا مناسب

ظاهر نا مناسب کابینت های دو رنگ

تصور کنید برای کابینت ها هزینه زیادی بکنید اما در انتها فضایی شلوغ و نا همگون داشته باشید و آشپزخانه هم کوچکتر به چشم بیاید. پس حتما با دقت بالا رنگ ها را انتخاب نمایید و گمان نکنید عکسی که در اینترنت می باشد، صرفا برای آشپزخانه شماهم مناسب است. هر آشپزخانه ای یک دکوراسیون و ترکیب رنگی را می پذیرد.

چه ترکیب رنگ هایی برای کابینت دو رنگ بهتر است؟

برای انتخاب ترکیب رنگ کابینت 4 راه حل وجود دارد که عبارتند از:

دو رنگ متضاد هم

دو رنگ متضاد هم

رنگ های متضاد بسیار تو چشم هستند و به زیباتر شدن محیط کمک شایانی می کنند. ترکیب سیاه و سفید از شایع ترین ها در این دسته هستند.

رنگ های مکمل

رنگ های مکمل

رنگ های مکمل به رنگ هایی می گویند که در دایره رنگی روبروی هم قرار می گیرند. انتخاب این رنگ ها ترکیب جذابی می شوند، مانند سبز و آبی که بسیار چشم نواز است. در این نوع ترکیب حواستان باشد؛ مکمل هایی را انتخاب نمایید که بعد مدتی دل شما را نزند.

دو رنگ مات و براق

دو رنگ مات و براق

انتخاب دو رنگ منتهی یکی مات و دیگری براق، ترکیب بسیار جالب و جدیدی می باشد. اگر تنها یک رنگ را برای کابینت های خود در نظر دارید، می توانید برخی بخش ها را مات و برخی دیگر را براق کار کنید که ایده بسیار جذابی است. چون رنگ براق آسیب پذیر تر می باشد، می توانید کابینت های هوایی را براق و زمینی را مات انتخاب کنید.

رنگ های روشن و تیره از یک طیف رنگی

رنگ های روشن و تیره از یک طیف رنگی

به کارگیری دو طیف رنگی از یک رنگ مثلا سبز روشن و تیره، نوعی تضاد به حساب می آید که آرام تر و ملایم تر است. همین ویژگی حس آرامش و اعتماد به محیط می بخشد.

کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ؟

single-color-cabinet-is-better-or-two-colors

با مزایا و معایب کابینت تک رنگ و دو رنگ آشنا شدید. اما هنوز هم پاسخی قاطع، برای کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ پیدا نکرده اید. انتخاب هر کدام از این موارد در درجه اول کاملا به سلیقه شما مربوط می باشد. مثلا امکان دارد طراح گزینه انتخابی شما را نپسندد، اما در انتها شما ساکن آن خانه هستید و نظر و سلیقه شما اهمیت دارد. ولی به برخی نکات، اصول و توصیه ها توجه نمایید.

  • کابینت دو رنگ و طرح های موجود برای سبک مدرن سپس نئوکلاسیک و در انتها کلاسیک به کار می رود. همین موضوع دست شما را برای انتخاب کابینت باز می کند.
  • کابینت های دو رنگ به علت خطای دیدی که ایجاد می کنند، بیشتر برای آشپزخانه های بزرگ به کار می روند. توصیه می شود برای آشپزخانه های کوچک از کابینت تک رنگ استفاده نمایید تا متراژ آن کمتر به چشم بیاید.
  • کابینت ها باید با سایر اجزا آشپزخانه نیز هماهنگی داشته باشند. پس در هنگام انتخاب کابینت حالا دو رنگ یا تک رنگ به پرده، انواع اکسسوری کابینت، کفپوش و… نیز دقت کنید.
  • فقط به سلیقه و خواسته خود توجه نکنید. حتما فضای آشپزخانه و دکوراسیون بقیه بخش های منزل را در نظر بگیرید.

جمع بندی

رنگ کابینت به تنهایی می تواند، حس و حال آشپزخانه را به کلی عوض کند. در نتیجه پاسخگویی به سوال کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ، بسیار حائز اهمیت می باشد. کابینت های تک رنگ قدمت بیشتری دارند و به علت سادگی زیاد، افراد بیشتری را جذب کرده اند و دارای قیمت پایین تری هستند. اما کابینت های دو رنگ، از تنوع طرح و رنگ بیشتری برخوردار می باشند و قیمت بالاتری دارند. انواع ترکیب رنگ مانند دو رنگ متضاد، مات و براق، مکمل و تیره و روشن موجود است. برای مشاوره و انتخابی اصولی و درست با کارشناسان و مشاوران سلام دکور در ارتباط باشید.

author-avatar

درباره مهدیه سعیدی

بنده مهدیه سعیدی، در شرکت آروین شهر به عنوان نویسنده در حوزه ساختمانی و زیر مجموعه های آن مشغول به فعالیت می باشم. سلام دکور که زیر مجموعه ای از آروین می باشد؛ در زمینه موضوعات مربوط به داخل ساختمان مانند طراحی کابینت، نصب ماربل شیت و... مشغول به فعالیت است. بنده SEO محتوا و نویسندگی این بخش ها را به عهده دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *