خریـــــد کلیـــــــه تزئینـــــــات

دکــــوراسیـــون داخلـــی

از دیوار پوش تا سقف کاذب

آجر نما شیل

آیا می دانید آجر نما شیل چیست؟ آجر نمای شیل (Shale brickwork)، با تلفیق سبک کلاسیک و مدرن، در صنعت ساخت و ساز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این آجر با ویژگی های منحصر به فردی مانند مقاومت در برابر فرسایش و شوره، قابلیت جذب آب پایین، ماندگاری رنگ و... به عنوان یک جایگزین مناسب برای آجر قزاقی که از سنتی ترین آجرهای مورد استفاده در ایران هست، شناخته می شود.

آجر نما شیل چیست؟

آجر نما شیل

آجر نما شیل یا (Shale brickwork) یک نوع آجر می باشد که از رسوب خاک دانه ریز به وجود می آید و از کانی هایی مانند کوارتز، کلسیت و آهن تشکیل شده است. سنگ شیل به علت مقدار زیادی آهن در آن رنگ قرمز برجسته ای خواهد داشت و اگر کلسیت و سیلیس بیشتری داشته باشد، رنگ روشن تری به آجر نما شیل خواهد بخشید. آجر نما شیل بعنوان یک نوع آجر دکوراتیو در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود. طراحی آجر شیل آنتیک با رنگ بندی ملایم خود می تواند به نمای ساختمان ها زیبایی و جذابیت بیافزاید.

ویژگی های آجر سنتی شیل

بطور کلی، آجر شیل دارای ویژگی هایی است که آن را به یک گزینه عالی برای طراحی نما ساختمان می کند. این نوع آجر اغلب با رنگ طبیعی خود، یعنی رنگ خاک شیل عرضه می شود و مدت زمان پخت آن می تواند باعث بوجود آمدن رنگ های متنوعی شود. از طرفی، به دلیل طبیعی بودن رنگ، این آجر قابلیت رنگ پریدگی و تغییر ظاهر را ندارد. این آجر با جذب آب کم، مقاومت بالایی در برابر فرسایش و تغییرات آب و هوایی دارد، بنابراین در نقاطی با شرایط آب و هوایی سخت، به خوبی پایدار می ماند. ضد شوره بودن آجر شیل نیز به دلیل جذب آب پایین آن می باشد و باران ها و آلاینده های اسیدی بر روی آن تأثیری نمی گذارند. وقتی ملات ساختمانی در آجر نما شیل استفاده می شود، ملات ها وارد حفره های آجرها شده و با سخت شدن، استحکام بنا را افزایش می دهند. در کل، آجر شیل یک ماده ساختمانی با ویژگی های منحصر به فرد برای طراحی نما داخلی و خارجی ساختمان کاربرد بسیاری دارد.

مزایای استفاده از آجر نما شیل

  • مقاومت فیزیکی و شیمیایی بالا در برابرحرارت، فشار و ضربه
  • ثبات رنگ
  • ضد شوره
  • قابلیت جذب آب بسیار پایین
  • عدم آسیب به خاک کشاورزی
  • عدم آسیب به خاک کشاورزی
  • کاهش آلودگی هوا در فرایند های تولید

کاربرد آجر سنتی شیل

کاربرد آجر نما شیل

آجر شیل

آجر نما شیل جایگزین مناسبی برای آجر قزاقی به حساب می آید و کاربردهای متعددی دارد. از جمله کاربردهای آن می توان به استفاده در آجر نما برای نمای داخلی و خارجی ساختمان ها و فضاسازی ها اشاره کرد. همچنین، به دلیل استفاده از آهن به عنوان ماده اولیه، آجر شیل دارای مقاومتی حدود دو برابر نسبت به آجر رسی است. این ویژگی باعث می شود که آجر شیل بتواند در برابر فشار و ضربه های فیزیکی قوی تر مقاومت کند. علاوه بر این، از آجر شیل می توان در کف خیابان ها و پیاده روها نیز استفاده کرد.

ابعاد Shale brickwork

بسته به کاربردهای مختلف، آجرهای شیل دارای ابعاد و وزن های متنوعی هستند. اما به طور کلی، آجرهای شیل معمولاً در ابعاد استانداردی تولید می شوند. این آجرها اغلب وزنی حدود 1 کیلوگرم دارند و اندازه آنها به شرح زیر است

  • طول: 31 سانتیمتر
  • عرض: 7 سانتیمتر
  • ضخامت: 2.7 سانتیمتر

در بازار نیز ممکن است آجرهای شیل با ابعاد دیگری نیز وجود داشته باشند، اما ابعاد ذکر شده، به عنوان ابعاد استاندارد محسوب می شوند و بیشتر تولید کنندگان از این ابعاد استفاده می کنند.

تفاوت آجر نما شیل و آجر نسوز

تفاوت آجر نسوز و Shale brickwork

آجر شیل و آجر نسوز به دلیل شباهت زیادشان بسیاری از افراد را گیج می کنند. اما در واقع، این دو نوع آجر از خاک های متفاوتی تشکیل شده اند. با توجه به درصد آب کمتر در آجر شیل، آلودگی به آن کمتر میچسبد. آجرسنتی شیل مقاومت حرارتی مناسبی دارد و دارای خواص عایق حرارتی می باشد. آجر نما نسوز شامل آجر نما با طرح انگلیسی، آجر نما مشکی، آجر نما قهوه ای و سایر رنگ ها است، در حالی که آجر نما شیل معمولاً در سه یا چهار رنگ، از جمله رنگ قرمز ارائه می شود.

تفاوت آجر شیل و آجر رسی

تفاوت آجر نما شیل و آجر رسی

تفاوت آجر شیل و آجر رسی در دو جنبه اساسی می باشد. آجر شیل با ترکیبات خاک شیل ساخته می شود و مقاومت بیشتری در برابر جذب آلودگی ها و گرد و غبار دارد. همچنین، قدرت تحمل بار بیشتری در مقایسه با آجر رسی دارد و دچار سستی، شکنندگی و تردی نمی شود. از نظر رنگ، آجر شیل بر خلاف آجر رسی، بسته به میزان پخت، رنگ بندی مختلفی دارد و در طولانی مدت کمتر دچار تغییر رنگ می شود. در کل، آجر شیل بهترین گزینه برای استفاده در نمای ساختمانی است که بیشتر در معرض نور آفتاب و باران اسیدی قرار دارد.

قیمت آجر نما شیل

قیمت آجر نما شیل در مناطق مختلف، از جمله اصفهان، تهران و مشهد، بستگی به عوامل متعددی دارد. این عوامل شامل رنگ و ابعاد آجر، متراژ پروژه و هزینه باربری است. همچنین، باید هزینه های واسطه گری و فروشندگان را به هزینه ی نهایی آن اضافه کرد.

جمع بندی

آجر نما شیل یک نوع آجر است که از رسوب خاک دانه ریز به وجود می آید و با تشکیل از کانی های مختلف مانند کوارتز، کلسیت و آهن، در رنگ های متنوعی بکار می رود. این نوع آجر با ویژگی های منحصر به فردی مانند مقاومت بالا در برابر فرسایش، ضدشوره بودن و جذب آب کم، انتخابی عالی برای طراحی نما ساختمان ها محسوب می شود. قیمت آجر نما شیل بستگی به عواملی مانند رنگ و ابعاد آجر، متراژ پروژه و هزینه باربری دارد. با توجه به ویژگی های منحصر به فرد و کاربردهای گسترده، این متریال یک جایگزین مناسب برای آجر سنتی قزاقی می باشد.

ســـــلام دکـــــــور

بزرگترین مارکت پلیس حوزه دکوراسیون

مزیت های سلام دکور