خریـــــد کلیـــــــه تزئینـــــــات

دکــــوراسیـــون داخلـــی

از دیوار پوش تا سقف کاذب

آجر لفتون

آجر لفتون یا بهمنی، ساختار سوراخ دار و ویژگی های منحصر بفردی دارد از همین رو به متریالی ایده آل برای ایجاد دیوار ها، نما ها و سازه های مختلف تبدیل شده است. این محصول با رنگ های جذابی نظیر زرد و قرمز قابل ارائه است و برخلاف دیگر مواد ساختمانی، به عنوان یک گزینه جذاب و پایدار برای ساختمان ها شناخته می شود. از مزایای آجر لفتون می توان به مقاومت در برابر فشار و زلزله، استحکام بالا، عدم شوره زدگی و ... اشاره کرد.

آجر لفتون چیست؟

آجر لفتون

آجر لفتون یک نوع آجر دکوراتیو با سطح سوراخ دار است که برای ساخت دیوار های حائل و غیرحائل استفاده می شود. این آجرها از موادی مانند خاک رس، شیل و خاک نسوز تشکیل شده و در بازار با نام های آجر نما لفتون، زبره، سوراخدار، بهمنی شناخته می شود. آجر لفتون به عنوان جایگزینی برای ایجاد نماهای جذاب کاربرد دارد.

کاربرد و نحوه عرضه آجر سوراخ دار

کاربرد آجر Lefton

آجر های لفتون با رنگ زرد و قرمز تولید می شوند و در ابعاد بزرگ برای ساخت حصار ها، باغ ها و دیوار های باز وسیع قابلیت استفاده دارند.

این آجر برای دیوار هایی که وزن و فشار را تحمل می کنند مناسب است و در نمای بیرونی شومینه و بخش های داخلی ساختمان نیز استفاده می شود. همچنین، سایز کوچک تر آجرهای لفتون در ساخت اتاق ها، بالکن ها و سقف های تیرآهنی به کار می رود. این متریال به صورت فله ای و با بسته بندی مطابق درخواست مشتری قابل عرضه می باشد.

نحوه تولید بهمنی

فرآیند تولید آجر لفتون به صورت زیر است:

 1. در ابتدا کیفیت عالی خاک رس را انتخاب می کنند. سپس، خارک رس یا شیل با ترکیب مناسب آب تبدیل به گل خواهد شد.
 2. خشت خام، تولید شده و سپس با استفاده از قالب های مناسب، آجر لفتون شکل می گیرد.
 3. آجر ها در تونل های خشک کن یا به صورت طبیعی در فضای باز خشک می شوند.
 4. آجر ها به کوره آجر پزی انتقال داده شده و در دمای بالا پخته می شوند.

علت وجود سوراخ های آجر لفتون

یکی از دلایل اصلی وجود سوراخ در آجر لفتون، افزایش چسبندگی ملات و آجر به یکدیگر است. این سوراخ ها علاوه بر ایجاد زیبایی در ظاهر آجر، یک نقش بسیار مهم در افزایش استحکام و ماندگاری سازه دارند که باعث می شوند ملات به خوبی در آن نفوذ کند و در طی فرآیند خشک شدن، به صورت محکمی به آجر ها بچسبد. این ارتباط قوی بین ملات و آجر ها، منجر به محکم تر شدن سازه خواهد شد. در نهایت می توان گفت سوراخ های موجود بر روی آجر لفتون، باعث یکدست پخته شدن و جلوگیری از ترک خوردن آن می شوند.

نکات مهمی که باید در هنگام خرید آجر با کیفیت به آن توجه کرد

برای تشخیص آجر لفتون با کیفیت از بی کیفیت، اندازه گیری و بررسی چند ویژگی مهم می تواند مفید باشد. رعایت این استاندارد ها به ساخت و ساز بهینه و مهندسی شده کمک می کند.

 1. رنگ آجر لفتون با کیفیت باید یکدست و بدون دانه و لکه باشد.
 2. آجر لفتون با کیفیت باید تقریباً بدون ترک و درز باشد.
 3. زوایا و ابعاد آجر ها نیز باید فیکس و یکدست در نظر گرفته شود، به طوری که طول، عرض و ارتفاع (عمق) آجر ها همسان باشند.

آجر بهمنی با چه رنگ هایی ارائه می شود؟

کارخانه آجر بهمنی این آجرها را در سه رنگ زرد، قرمز و گلبهی (پوست پیازی) تولید می کند. قیمت آجر لفتون قرمز معمولاً بیشتر از سایر رنگ ها است و دارای بالاترین کیفیت و تقاضا نسبت به دیگر رنگ ها می باشد.

آیا آجر لفتون شوره می زند ؟

آجر لفتون به خودی خود شوره نمی زند. اگر شوره دارد، به دلیل وجود نمک در ملاتی است که پشت آن استفاده شده و به تدریج به سطح آجر نفوذ کرده که باعث ایجاد شوره می شود. اما با استفاده از ملات با کیفیت شامل ماسه دو بار شور و سیمان، می توان از شوره زدگی آن جلوگیری کرد. برای تست شوره زدگی، می توانید یک آجر سوراخ دار را داخل سطل آب قرار دهید سپس آن را در محیطی مرطوب مانند یخچال بگذارید تا اگر شوره زد مشخص شود. با رعایت این نکات، می توانید از شوره زدگی آجرهای لفتون جلوگیری کنید.

انواع آجر بهمنی

انواع آجر لفتون

آجر لفتون، یکی از مواد ساختمانی پرکاربرد است و دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود دارند. آجر لفتون به صورت رنگارنگ و با اندازه های گوناگون در بازار تولید می شود. با توجه به نیاز پروژه خود، انواع مختلف آن را می توانید در ساختمان خود بکار ببرید و جلوه ی زیبای و متنوعی را برای سازه خود ایجاد کنید. در ادامه انواع مختلف آجر بهمنی بررسی خواهند شد.

آجر ۱۰ سوراخ ۷ سانتی

این متریال به اصطلاح لفتون عراقی شناخته می شود که گزینه ارزان تری در مقایسه با سایر آجر ها است.

آجر ۱۰ سوراخ ۴ سانتی

آجر لفتون ۱۰ سوراخ ۴ سانتی، یکی از آجر های بسیار محبوب و کاربردی در صنعت ساختمان است. این آجر، برای ایجاد نماهای زیبا و جذاب و همچنین برای ساخت سازه های متنوع مورد استفاده قرار می گیرد. آجر لفتون ۱۰ سوراخ ۴ سانتی یکی از قدیمی ترین نوع آجر ها می باشد.

آجر ۱۰ سوراخ ۵ سانتی

یک متریال قالب کوچک و کاربردی است که از خاک رس تهیه شده و پس از تولید و خشک شدن، به صورت آجر های آماده به بازار عرضه می شود. این متریال با ابعاد دقیق و استحکام بالا، به عنوان یک گزینه مناسب برای استفاده در نما ها و برخی سازه ها می باشد.

آجر ۱۰ سوراخ ۵.۵ سانتی

یک آجر قالب بزرگ است که بیشتر در نمای سوله ها، کارخانه ها و کارگاه ها استفاده می شود. این نوع محصول با ابعاد مناسب و قدرت استحکام بالا، به سازه ها، پایداری فراوانی می بخشد.

مزایای آجر سوراخ دار

آجر لفتون به دلایل بسیاری به عنوان یکی از آجر های پرکاربرد و محبوب در ساختمان ها شناخته می شود. که عبارتند از :

 • مقاومت بالا در برابر فشار و زلزله
 • استحکام بالا
 • عدم شوره زدن
 • رضایت مصرف کنندگان
 • تنوع بالا
 • دارای رنگ ثابت
 • کاهش آسیب پذیری در مواجهه با حریق
 • قیمت مناسب
 • عمر زیاد
 • تعمیر با هزینه کم

عوامل موثر بر قیمت آجر لفتون

قیمت آجر سوراخ دار لفتون تحت تأثیر سه عامل، یعنی مدل، اندازه و وزن قرار می گیرد. لازم به ذکر است که خرید آجر لفتون به صورت تکی و عمده انجام می شود. برای خرید آجر لفتون، باید در نظر داشت که با توجه به نوسانات اقتصادی و فرآیند تولید، قیمت ها همواره تحت تغییر قرار خواهند گرفت. دقت کنید که این تغییرات در قیمت بستگی به ماده اولیه و فرآیند تولید آجر دارد.

جمع بندی

آجر لفتون یا بهمنی، از موادی همچون خاک رس و شیل تولید می شود و برای ساخت دیوار ها و سازه های مختلف به کار می رود. آجر سوراخ دار در ابعاد مختلف وجود دارد؛ از آجرهای کوچکتر برای اتاق ها، بالکن ها و سقف های تیرآهنی استفاده می شود. سوراخ های موجود در آجر لفتون به افزایش استحکام و امنیت ساختمان کمک می کنند. در انتخاب آجر لفتون، باید به مواردی مانند مقاومت در برابر فشار و زلزله، تنوع طراحی و سایز ها توجه کرد. همچنین، قیمت این آجرها تحت تأثیر ویژگی هایی چون مدل، اندازه و وزن قرار می گیرد.

ســـــلام دکـــــــور

بزرگترین مارکت پلیس حوزه دکوراسیون

مزیت های سلام دکور