مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی, عمومی

آیا میشود کابینت های گلاس را رنگ کرد؟ (آموزش ویدیویی)

آیا میشود کابینت های گلاس را رنگ کرد؟

ممکن است کابینت High gloss خانه شما در گذر زمان دچار تغییر رنگ شده باشد یا این که بخواهید آشپزخانه خود را با هزینه ای کم نوسازی کنید؛ به همین دلیل شاید برایتان سوال شده باشد، آیا میشود کابینت های گلاس را رنگ کرد؟ جواب این پرسش مثبت است. با این حال به دلیل جنس خاصی که سطح کابینت ارزان در مشهد یا سایر شهرها دارد، نکاتی در مراحل رنگ کردن وجود دارند که برای داشتن بهترین نتیجه حتما باید به آن ها دقت کنید.

 

پاسخی جامع به سوال “آیا میشود کابینت های گلاس را رنگ کرد؟”

بله، به طور کلی می توان این کار را انجام داد؛ با این حال باید سطح کابینت را به درستی آماده نمایید و از رنگی مناسب استفاده کنید. اگر این مراحل درست انجام نشوند، با این که در ابتدا کابینت شما جلوه زیبایی پیدا می کند؛ اما رنگ آن عمر لازم را نخواهد داشت. البته راه های دیگری هم برای نوسازی آشپزخانه مانند تعویض درب کابینت با هایگلاس وجود دارند؛ با این حال این موارد به نسبت هزینه بر می باشند.

 

ویدیو آموزش رنگ کردن کابینت هایگلاس

از طریق دنبال کردن ویدیو زیر می توانید با مراحل رنگ زدن کابینت آشپزخانه، آشنا شوید:

وسایل مورد نیاز برای رنگ کردن High gloss

وسایل مورد نیاز برای رنگ کردن High gloss

پیش از شروع به رنگ آمیزی لازم است وسایل زیر را آماده کنید:

 • سرکه سفید یا جوش شیرین
 • دستکش
 • سنباده زبر
 • سنباده نرم (قطر 180 میلی متر شماره 220)
 • قلم مو
 • غلتک کوچک (10 سانتی متری)
 • رنگ لاتکس
 • پرایمر مخصوص سطح براق
 • درز بند (در صورت وجود شکاف و شکستگی در کابینت)
 • نوار نقاشی

 

مراحل رنگ کردن کابینت های گلاس

حال که دیدیم پاسخ این سوال که آیا میشود کابینت های گلاس را رنگ کرد، مثبت می باشد برای انجام این کار کافی است مراحل زیر را طی کنید:

1. جداسازی در و اتصالات

برای تسلط بیشتر بر سطح کار، کابینت ها را از لولا جدا کنید. همچنین برای تمیز تر شدن نتیجه نهایی، تمامی تزئینات  و اتصالات کابینت مانند دستگیره ها، ریل ها و… را جدا نمایید. در صورت دشوار بودن جداسازی، این اتصالات را با نوار نقاشی بپوشانید.

2. تمیزکردن سطح

پیش از شروع به رنگ آمیزی همه سطوح، ابتدا باید آن ها را از هر گونه غبار، چربی و کثیفی پاک کرد. این کار را می توان با سرکه سفید یا ترکیب جوش شیرین و آب (که به صورت خمیر در می آید) انجام داد.

3. سنباده زدن و درزگیری

سنباده زدن هایگلاس

ابتدا سوراخ ها، شکستگی ها و هر گونه درز بر روی کابینت را با خمیر درزگیر همه کاره یا بتونه پر کنید. پس از خشک شدن درزگیر، کابینت را ابتدا با سنباده زبر برای جدا سازی لایه رنگ، سنباده کشی کنید؛ سپس برای داشتن نتیجه ای بهتر یک بار هم از سنباده نرم استفاده نمایید. تراشه های باقی مانده را با قلم مو یا دستمال خشک پاک کنید. این مرحله برای چسبندگی بهتر رنگ با سطح کابینت و عمر بیشتر آن ضروری است.

 • نکته 1: حتما در این مرحله و هنگام رنگ آمیزی از دستکش و عینک محافظ استفاده کنید.
 • نکته 2: استفاده از دستمال مرطوب برای پاک کردن غبار به جا مانده از سنباده کشی باعث باد کردن احتمالی و خرابی کابینت می شود.

4. به کارگیری پرایمر

یک مرحله مهم، پرایمر زدن سطح کابینت است تا رنگ به خوبی بر روی آن قرار بگیرد. پرایمر استفاده شده باید مخصوص سطح براق باشد. ابتدا کابینت را با یک لایه پرایمر بپوشانید؛ پس از خشک شدن با سنباده، روکش را یک دست کنید.

5. رنگ آمیزی

painting high gloss cabinet

ابتدا قسمت هایی که نیاز به ریز کاری دارند و با غلتک قابل رنگ کردن نیستند را با قلم مو رنگ کنید. سپس با غلتک از دورترین نقطه خود شروع به رنگ آمیزی نمایید و برای جلوگیری از تماس، جلوی خود را آخر از همه رنگ کنید. از بالای گوشه سمت راست خود باید کابینت را رنگ بزنید. سعی کنید لایه های رنگ، نازک باشند تا نتیجه نهایی تمیزتر شود.
پس از خشک شدن لایه اول، می توانید تا 5 لایه برای داشتن یک نتیجه زیبا و مقاوم رنگ زدن را ادامه دهید.

 

رنگ مناسب کابینت هایگلاس

رنگ مناسب کابینت هایگلاس

بعد از استفاده کردن از پرایمر می توانید از هر رنگی که می خواهید برای کابینت خود استفاده کنید. با این حال استفاده از رنگ نیم گلاس بیشتر از بقیه انواع توصیه می شود. رنگ آمیزی رنگ های مات یا براق به مهارت بیشتری احتیاج دارد؛ چرا که امکان این که رد قلم مو باقی بماند بیشتر است.
یک نکته دیگر که باید در نظر داشت، سایز آشپزخانه است؛ برای خانه های کوچک رنگهای روشن را بیشتر توصیه می کنیم تا فضای خانه دلگیر نشود. در خانه های بزرگ می توانید با نورپردازی جلوی تاریک شدن فضا با رنگ تیره را بگیرید. هر سال زیباترین مدل کابینت های گلاس به بازار می آیند که می توانید از رنگ آن ها برای خانه خود الهام بگیرید.

 

با کمک اسپری آیا میشود کابینت های گلاس را رنگ کرد؟

رنگ کردن های گلاس با اسپری

رنگ آمیزی کابینت با اسپری به نظر کار ساده ای می آید؛ چرا که سریع تر می باشد. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که نباید در این روش کابینت را سنباده کشی کنید؛ چرا که ردهای خش ناشی از این کار به راحتی از زیر لایه رنگ اسپری، دیده خواهند شد. مسئله دیگری که باید در نظر داشت این است که برای انجام این کار به یک فضای آزاد یا محیطی با تهویه هوای مناسب، احتیاج خواهید داشت.

 

نتیجه گیری

در گذر زمان بهترین ورق هایگلاس نیز ممکن است خسته کننده شود و بخواهید آن را رنگ یا تعویض کنید. در صورتی که انتخاب شما تغییر رنگ است، جواب این پرسشتان که آیا میشود کابینت های گلاس را رنگ کرد؟ مثبت است. با این حال، ابتدا باید وسایل مورد نیاز را تهیه نمود و سطح کار را با سنباده زدن و پرایمر کاری آماده کرد. بهترین رنگ ها برای یک پروژه توسط افرادی که تجربه زیادی در رنگ آمیزی ندارند، انواع نیم براق یا نیم گلاس هستند. اما اگر محیط مناسب برای کار با اسپری را دارید، می توانید به عنوان یک روش آسان و سریع از آن برای نوسازی آشپزخانه خود استفاده کنید.
اگر برای رنگ زدن کابینت های High gloss خود هنوز مردد هستید و یا به مشاوره افراد متخصص نیاز دارید؛ می توانید با مشاورین مجرب ما در سلام دکور ارتباط برقرار کنید.

 

سوالات متداول

آیا به عنوان یک مبتدی می توانم کابینت هایگلاسم را خودم رنگ کنم؟

با دقت و مطالعه کامل، همه می توانند کابینت های خود را رنگ کنند؛ با این حال اگر مطمئن نیستید می توانید از افراد متخصص کمک بگیرید.

ماندگاری رنگ هایگلاس چقدر است؟

ماندگاری رنگ هایگلاس به کیفیت رنگ و دقت شما در مراحل رنگ آمیزی مانند آماده سازی سطح بستگی دارد. همچنین، نحوه نگهداری از کابینت در عمر آن تاثیر گذار است. به طور کلی، در صورت مراقبت صحیح، لایه رنگ تا سال ها شکل خود را حفظ می کند.

هزینه رنگ کردن کابینت هایگلاس چقدر است؟

این موضوع به عواملی مانند نوع رنگ، دستمزد متخصص، متراژ کابینت و… بستگی دارد. اما به طور کلی بسیار ارزان تر از تعویض کابینت است.

author-avatar

درباره الناز جعفری

من نویسنده‌ای هستم که به دکوراسیون داخلی و زیبایی‌شناسی خانه‌ها علاقه‌مندم. سال‌هاست که در این زمینه مطالعه و تحقیق می‌کنم و تجربیات و دانسته‌هایم را در قالب مقالات مختلف در این وب‌سایت با شما به اشتراک می‌گذارم. در این مقالات، به بررسی سبک‌های مختلف دکوراسیون، معرفی جدیدترین محصولات و ایده‌ها، و ارائه نکات کاربردی برای چیدمان و دکوراسیون خانه می‌پردازم. هدف من از نوشتن این مقالات، کمک به شما در انتخاب بهترین‌ها برای دکوراسیون داخلی منزلتان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *