مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی, عمومی

فنگ شویی آشپزخانه (17 نکته مهم در مورد رنگ، محل قرارگیری و …)

فنگ شویی آشپزخانه

آشپزخانه نه تنها مکانی برای پخت و پز و صرف غذا است، بلکه نمادی از انرژی نیز محسوب می شود. فنگ شویی آشپزخانه، بر اساس این باور شکل گرفته که نحوه چیدمان و طراحی دکوراسیون می تواند بر انرژی چی (Chi) در خانه تأثیر بگذارد. چی یک انرژی حیاتی بوده که در همه چیز وجود دارد و جریان آن در خانه می تواند بر سلامتی، ثروت و شادی اعضای خانواده تأثیر بگذارد.

با در نظر گرفتن اصول کلی، محل قرارگیری آشپزخانه در این سبک و استفاده از جدیدترین اکسسوری آشپزخانه، می توانید دکوراسیون خود را به فضایی تبدیل کنید که انرژی مثبت و فراوانی را در خانه شما جریان می دهد.

منظوراز فنگ شویی آشپزخانه چیست؟

فنگ شویی (Feng Shui) یک فلسفهٔ چینی است که بر اساس آن، انرژی (چی) در همهٔ چیزها وجود دارد و چیدمان محیط می تواند بر جریان این انرژی تأثیر بگذارد. آشپزخانه در این اصل به عنوان نماد ثروت و شکوفایی شناخته می شود؛ بنابراین، داشتن یک دکوراسیون با فنگ شویی خوب می تواند به سلامت، رفاه و ثروت شما کمک کند.

نکات مهم در فنگ شویی آشپزخانه

محل قرارگیری آشپزخانه در فنگ شویی

فنگ شویی آشپزخانه بر اساس پنج عنصر اصلی چینی آب، آتش، چوب، فلز و خاک است. هر یک از این عناصر با یک نوع انرژی مرتبط هستند و قرار دادن هر یک از آن ها در جای مناسب می تواند به جریان مثبت انرژی در محیط کمک کند. رعایت برخی نکات می تواند تأثیر مهمی در این نوع از دکوراسیون داشته باشد.عوامل موثر که درمانگر آشپزخانه در فنگ شویی هستند، عبارتند از:

دور انداختن ظروف شکسته

در فنگ شویی آشپزخانه، ظروف شکسته نماد انرژی منفی و شکست هستند؛ بنابراین، از نگه داشتن ظروف شکسته در دکوراسیون خودداری کنید. اگر ظرف شما خاطره انگیز شما، شکسته و می خواهید آن را نگه دارید، در ابتدا باید آن را تعمیر نمایید؛ اما اگر ظرف شکسته ای دارید که قابل تعمیر نیست، توصیه می شود، آن را دور بیندازید و جای آن را با اکسسوری های جدید آشپزخانه پر کنید. اکسسوری های جدید علاوه بر زیبایی، انرژی مثبت را نیز به دکوراسیون شما جذب خواهند کرد.

اجتناب از عناصر آتش و آب در کنار یکدیگر

اجتناب از عناصر آتش و آب در کنار یکدیگر

بر اساس اصول اولیه فنگ شویی آشپزخانه، عناصر آتش و آب با یکدیگر در تضاد هستند. قرار دادن این دو عنصر در کنار یکدیگر می تواند باعث ایجاد انرژی منفی و تنش در محیط شود؛ بنابراین، باید اجاق گاز (عنصر آتش) و سینک ظرفشویی (عنصر آب) را در کنار یکدیگر قرار ندهید. اگر فضای شما کوچک است و نمی توانید این دو عنصر را از یکدیگر جدا کنید، می توانید از یک عنصر خنثی مانند یک فرش سبز رنگ برای جداسازی آن ها استفاده نمایید.

تأثیر اجاق گاز در افزایش ثروت و منابع

تأثیر اجاق گاز در افزایش ثروت و منابع

در فنگ شویی ثروت آشپزخانه، تعداد مشعل های اجاق گاز نشان دهنده فرصت ها و منابع ثروت است؛ بنابراین، برای افزایش این منابع، توصیه می شود از اجاق گازی با تعداد مشعل های بیشتر استفاده کنید. این محصول یکی از کاربردی ترین وسایل آشپزخانه می باشد و در هر خانه ای هست. ولی اگر امکان خرید اجاق گاز جدید ندارید، می توانید از یک آینه برای بازتاب مشعل های اجاق گاز خود استفاده نمایید. همچنین، مهم است که هر روز از تمام مشعل های اجاق گاز خود را روشن نگه دارید تا انرژی ثروت فعال شود.

اگر برای شما سوال است که کد 222 در فنگ شویی چیست؟ باید بگم از دیگر راه حل های جذب ثروت البته ثروتی غیر منتظره همین کد 222 فنگ شویی می باشد. به صورت جدا خوانده می شود (دو دو دو) و باید به مدت یک هفته، روزی 8 بار تکرار کنید.

اجتناب از رنگ های تند و پررنگ

اجتناب از رنگ های تند برای آشپزخانه

رنگ های تند و پررنگ می توانند باعث ایجاد انرژی نامتعادل و تنش در محیط شوند؛ بنابراین، بهتر است از استفاده از این رنگ ها در فنگ شویی آشپزخانه خودداری نمایید. رنگ کابینت در فنگ شویی باید ایده آل باشد. رنگ های ملایم و آرامش بخش مانند سفید، کرم و آبی می توانند انرژی مثبت و جریان چی را تقویت کنند. علاوه بر این، استفاده از وسایل با رنگ روشن باعث نورانی تر به نظر رسیدن محیط می شود، مثلا بهترین رنگ کابینت برای آشپزخانه کوچک، رنگ سفید یا رنگ های مینیمال است.

حتی می توانید رنگ های روشن را برای دیوارها، کفپوش و سایر وسایل نیز به کار ببرید. این کار به بزرگ تر و روشن تر نشان دادن فضا کمک می کند.

مرتب و تمیز نگه داشتن محیط

مرتب و تمیز نگه داشتن محیط

آشپزخانه ای که مرتب و تمیز باشد، انرژی مثبت بیشتری را جذب می کند؛ بنابراین، مهم است که فضا را مرتب و تمیز نگه دارید. هر روز چند دقیقه وقت بگذارید و خانه خود را تمیز کنید. همچنین، از جمع شدن وسایل غیرضروری خودداری نمایید.

اجتناب از قرار دادن لوازم تیز و برنده در معرض دید

لوازم تیز و برنده مانند چاقو و کارد می توانند باعث ایجاد انرژی منفی و تنش در محیط شوند؛ بنابراین، بهتر است از قرار دادن این لوازم در معرض دید خودداری کنید. چاقوها و کاردها را در کشو یا در کابینتی که در معرض دید نباشد، قرار دهید.

استفاده از گیاهان زنده

استفاده از گیاهان زنده

گیاهان زنده نماد انرژی مثبت در فنگ شویی آشپزخانه می باشند؛ بنابراین، افزودن چند گیاه زنده به دکوراسون می تواند راهی عالی برای تقویت انرژی مثبت در این فضا باشد. گیاهان آپارتمانی مانند سانسوریا، اسپاتی فیلوم و پتوس گزینه های مناسبی هستند.

استفاده از تصاویر و اشیای مرتبط با غذا و خانواده

تصاویر و اشیای مرتبط با غذا و خانواده می توانند باعث ایجاد احساس آرامش و خوشبختی در محیط شوند؛ بنابراین، می توانید از تصاویر و اشیای مرتبط با غذا و خانواده استفاده کنید.

از آینه استفاده کنید.

استفاده از آینه

آینه می تواند انرژی و شانس را در محیط منعکس کند؛ بنابراین، بهتر است آینه در بالای اجاق گاز و پایین تر از هود، به دیوار نصب شود. وجود آینه در پشت اجاق گاز باعث انعکاس گرما و شعلۀ آتش می گردد. شما با قراردادن آینه انرژی مثبت و شانس افزایش ثروت را در محیط خانه منعکس می کنید.

اهمیت روشنایی در فنگ شویی

اهمیت روشنایی در فنگ شویی آشپزخانه

یک از باور های فنگ شویی آشپزخانه، این است که روشنایی نماد شادی و امید می باشد؛ بنابراین، داشتن محیطی روشن و پرنور می تواند به ایجاد فضایی مثبت و پرانرژی کمک کند.

در محیط های کوچک، اهمیت روشنایی بیشتر می شود؛ زیرا فضای کوچک تر، نیاز به روشنایی بیشتری دارد تا دلباز و جادارتر به نظر برسد.

یک کاسه میوه روی پیشخوان قرار دهید.

قرار گیری کاسه میوه روی پیشخوان

طبق اصول فنگ شویی آشپزخانه، میوه نماد فراوانی و سلامتی است؛ بنابراین، قرار دادن یک کاسه میوه روی پیشخوان می تواند به جذب انرژی مثبت و ایجاد فضایی پر از شادی و نشاط کمک کند.

سنگ کوارتز

یخچال نماد تغذیه و سلامتی است و قرار دادن یک سنگ کوارتز در یخچال می تواند به تقویت انرژی مثبت و بهبود کیفیت مواد غذایی کمک کند؛ زیرا کوارتز یک کریستال شفابخش می باشد که با انرژی مثبت ارتباط دارد.

برای این کار، ابتدا سنگ کوارتز خود را با قرار دادن آن در زیر ماه کامل یا آغشتن به اسانس مریم گلی یا پرتقال، پاکسازی کنید. سپس، نیت خود را برای بهبود سلامتی و رفاه بیان کنید و سنگ را در یخچال قرار دهید.

فضای بالای کابینت را پر کنید.

فضای بالای کابینت

فضای خالی بالای کابینت ها می تواند باعث تجمع انرژی منفی شود. برای جلوگیری از این امر، فضای بالای کابینت ها را با گیاهان، لوازم دکوری یا سایر وسایل پر کنید.

لوازم آشپزخانه را بالای سر آویزان نکنید.

لوازم سنگین مانند قابلمه و ماهیتابه را بالای سر خود آویزان نکنید. این کار می تواند باعث ایجاد احساس اضطراب و دعوت به انرژی منفی شود. به جای آن، وسایل را در کابینت، کشو یا انباری بگذارید.

درب های کابینت ها را شیشه ای کنید.

شیشه ای کردن درب های کابینت

افزودن درب های شیشه ای، نیمه شیشه ای یا مات روی کابینت ها می تواند جریان انرژی مثبت را آسان تر کند. همچنین باعث می شود که محتویات کابینت ها قابل مشاهده باشند و سازماندهی آن ها آسان تر گردد.

استفاده از لوازم فلزی

شیرآلات فلزی

عنصر فلز می تواند احساس آرامش و تفکر روشن را ایجاد کند. برای اضافه کردن عنصر فلز، می توانید از لوازمی مانند وسایل روشنایی، دستگیره های کشو، شیرآلات، کاسه های فلزی، قفسه های مخصوص ادویه یا جاشمعی فلزی استفاده نمایید. اگر لوازم فولادی ضد زنگ دارید، نیازی به افراط در تزئینات فلزی نیست؛ زیرا فولاد انرژی فلزی را وارد آشپزخانه می کند و کافی خواهد بود.

ترکیبات چوبی

ترکیبات چوبی

عنصر چوب باعث ایجاد آرامش و آسودگی می شود. برای اضافه کردن عنصر چوب، می توانید از قفسه های ادویه چوبی، ظروف، تخته های برش، روکش کابینت و همچنین گیاهان استفاده کنید. اگر میز ناهارخوری شما در آشپزخانه قرار دارد، میز و صندلی چوبی انتخاب نمایید.

پنهان کردن سطل های زباله

پنهان کردن سطل زباله

بر اساس اصول فنگ شویی آشپزخانه، سطل زباله نماد انرژی منفی و ناپاکی می باشد؛ بنابراین، بهتر است سطل های زباله را از دید پنهان کنید. می توانید سطل های زباله را به مکان دیگری مانند انباری یا حیاط منتقل نمایید یا آن را در کابینت ها بگذارید.

 

جهت آشپزخانه و تأثیر آن بر انرژی

همانطور که گفته شد، پنج عنصر اصلی آب، آتش، چوب، فلز و خاک در فنگ شویی آشپزخانه وجود دارد. هر یک از این عناصر با یک نوع انرژی مرتبط هستند و قرار دادن آن ها در جایگاه مناسب می تواند به جریان مثبت انرژی در خانه کمک کند.

محل قرارگیری آشپزخانه در فنگ شویی، می تواند تأثیر زیادی بر انرژی خانه داشته باشد. هر یک از جهت های چهارگانهٔ اصلی با یکی از عناصر مرتبط است.

جهت جنوب آشپزخانه

جهت جنوب با عنصر آتش مرتبط است. آتش نماد ثروت، شهرت و موفقیت می باشد؛ بنابراین، قرار دادن عناصر آتش می تواند به افزایش انرژی مثبت در خانه کمک کند.

رنگ های مرتبط با عنصر آتش قرمز، نارنجی و زرد هستند؛ بنابراین، استفاده از این رنگ ها می تواند به تقویت انرژی آتش کمک کند.

همچنین، قرار دادن عناصری مانند اجاق گاز، سماور، آباژور و سایر وسایل روشنایی می تواند در افزایش انرژی آتش موثر باشد.

جهت غرب

فنگ شویی آشپزخانه شمال غربی و غرب، با عنصر فلز مرتبط می باشد. فلز نماد خلاقیت، ارتباط و فرزندان است؛ بنابراین، قرار دادن عناصر فلز می تواند به افزایش انرژی مثبت در خانه کمک کند.

رنگ های مرتبط با عنصر فلز سفید، خاکستری و نقره ای هستند؛ بنابراین، استفاده از این رنگ ها می تواند منجر به تقویت انرژی فلز شود. همچنین، قرار دادن عناصری مانند جواهرات، ظروف فلزی و سایر وسایل تزئینی فلزی می تواند به افزایش انرژی فلز کمک کند.

جهت شمال

فنگ شویی آشپزخانه شمالی، با عنصر آب مرتبط است. آب نماد ثروت، دانش و مسافرت می باشد؛ بنابراین، قرار دادن عناصر آب در آشپزخانه می تواند به افزایش انرژی مثبت در خانه کمک کند.

رنگ های مرتبط با عنصر آب سیاه، آبی و سبز تیره هستند. همچنین، قرار دادن عناصری مانند یخچال، سینک ظرفشویی، آکواریوم و سایر وسایل مرتبط با آب می تواند منجر به افزایش انرژی آب شود.

جهت شرق

جهت شرق با عنصر چوب مرتبط است. چوب نماد خانواده، سلامت و رشد می شود؛ بنابراین، قرار دادن عناصر چوب می تواند به افزایش انرژی مثبت در خانه کمک کند.

رنگ های سبز، قهوه ای و زرد روشن مرتبط با عنصر چوب هستند. همچنین، قرار دادن عناصری مانند گیاهان، کابینت های چوبی و سایر وسایل مرتبط با چوب می تواند منجر به افزایش انرژی چوب شود.

مرکز آشپزخانه

 مرکز در فنگ شویی آشپزخانه، با عنصر خاک مرتبط است؛ بنابراین، قرار دادن عناصر آتش و خاک در آشپزخانه ای که در مرکز خانه قرار دارد، می تواند به تعادل انرژی کمک کند.

به طور کلی رنگ های کرم، قهوه ای و زرد روشن نماد عنصر خاک می باشند. همچنین رنگ های قرمز، نارنجی و زرد با عنصر آتش ارتباط دارند. در مقابل، رنگ های سفید، خاکستری، آبی و مشکی با عناصر فلز و آب مرتبط هستند. به کار گرفتن این رنگ ها، می تواند باعث اختلال در جریان انرژی شود.

 

کلام پایانی، چگونه یک آشپزخانه با انرژی خوب داشته باشیم؟

فنگ شویی آشپزخانه، به عنوان نماد ثروت و شکوفایی شناخته می شود؛ بنابراین، داشتن یک دکوراسیون با فنگ شویی خوب باعث افزایش سلامت، رفاه و ثروت شما می گردد. رعایت برخی نکات می تواند تأثیر مهمی در این نوع از دکوراسیون داشته باشد. از جمله این نکات می توان به استفاده از گیاهان، توجه اهمیت اجاق گاز، در نظر گرفتن جهت آشپزخانه و… اشاره کرد. اگر شما نیز به دنبال ایجاد انرژی چی در دکوراسیون خود هستید، می توانید از خدمات مشاوران سلام دکور بهره مند شوید. تیم مشاوران این مجموعه با دانش و تجربه خود، می توانند به شما کمک کنند تا آشپزخانه ای زیبا و با انرژی مناسب داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *