عمومی, مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی

برای سقف کناف بهتر است یا رابیتس؟ (10 تفاوت مهم!)

مقایسه کناف و رابیتس

استفاده گسترده از سقف کاذب در صنعت ساختمان جایگاه خاصی دارد. سقف کاذب در انواع مختلفی موجود می باشد. دو نوع رایج سقف کاذب، کناف و رابیتس هستند. آیا می دانید برای سقف کناف بهتر است یا رابیتس؟ برای پاسخ به این پرسش باید با به نیاز خود، مزایا و معایب هرکدام توجه کنید. همچنین عواملی مانند بودجه، زمان، نوع نصب و… در تصمیم گیری نهایی دخیل می باشند.

 

در مورد رابیتس چه می دانید؟

سقف رابیتس

برای تصمیم گیری در مورد اینکه برای سقف کناف بهتر است یا رابیتس در ابتدا باید رابیتس را بررسی کرد. اگر می خواهید بدانید سقف باریسول چیست؟ نوع رابیتس این سقف، یک جنس فلزی مشبک است که با گچ پوشانده شده و در سطح ساختمان برای پوشش استفاده می شود. این نوع سقف کاذب از کناف قدیمی تر می باشد و به وسیله میلگرد ها به سقف و دیوار متصل می شود. سپس قفسه رابیتس را با استفاده از گچ پر می کنند. با استفاده از رابیتس، می توان نورپردازی های مختلفی مانند مارپیچی، مشبک و مخفی را انجام داد. انعطاف پذیری بالای رابیتس، امکان ایجاد سطوح صاف یا منحنی را فراهم می کند که در زیبایی و طراحی ساختمان نقش مهمی دارد. رابیتس به عنوان یک مصالح پشتیبانی در کارهای ترمیمی، دکوراسیون و ایجاد پیوستگی در سطوح دیوار بکار می رود. رابیتس انواع متنوعی دارد و از فلزات مختلف مانند فولاد و گالوانیزه گرم ساخته می شود. همچنین، برخی از رابیتس ها از مواد پلیمری نیز تشکیل شده اند.

 

کناف چیست؟

سقف کناف

کناف، یک صفحه دکوراتیو و روکش دار است که برای تزیین داخلی ساختمان ها کاربرد دارد. این صفحات بر روی ورق های گالوانیزه قرار گرفته و با پیچ و مهره در سقف قابل نصب می باشد. شاید برایتان این سوال وجود داشته باشد که ایا کناف قدیمی شده؟ جواب این سوال منفی است؛ چرا که هر روز در بازار طرح های جدیدی از کناف می آیند. به طور کلی، این محصولات در اندازه های مشخصی وجود دارند و می توانند بر اساس نیاز در اندازه های مختلف برش داده شوند. کناف، به عنوان یک روش ساده و زیبا برای آرایش داخلی ساختمان ها، محبوبیت بالایی دارد.

 

جدول مقایسه مزایا و معایب کناف و رابیتس

مزایای سقف کاذب رابیتس مزایای سقف کاذب کناف

معایب سقف رابیتس

 

معایب سقف کاذب کناف

 

به دلیل استفاده از گالوانیزه، سقف رابیتس دچار زنگ زدگی نمی شود

 

عدم کثیف کاری و ضایعات کمتر وزن سنگین و حمل و نصب دشوار

نیاز به نگهداری و مراقبت برای جلوگیری از شکستن

 

ایمنی بالا هنگام آتش سوزی

سرعت اجرای بالا

 

هزینه اجرای رابیتس بندی بسیار بالاست

مقاومت کمتر به دلیل وزن کم

 

برطرف کردن ترک خوردگی سقف

سهولت دسترسی به تاسیسات مکانیکی و الکتریکی

 

عدم دقت در هنگام نصب منجر به ترک خوردگی آن می شود.

 

طرح های زیبا و متنوع

سهولت تعمیر کناف و عدم نیاز به نگهداری قابل توجه

 

بکارگیری نیروی متخصص و باتجربه جهت اجرای کناف

 

عدم نیاز به نیروی متخصص

 

کار سبک تر بعلت استفاده از مصالح کمتر
  دشواری کمتر در هنگام بازسازی یا تغییر
  اجرای نورپردازی های متنوع
  قابلیت اجرای فرم های دکوراتیو، منحنی
   افزایش سطح زیر بنا

 

برای سقف کناف بهتر است یا رابیتس؟

برای سقف کناف بهتر است یا رابیتس

در مقایسه بین سازه های رابیتس و کناف، هر کدام ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند. بنابراین، قبل از انتخاب در مورد اینکه کناف بهتره یا راویز، باید تفاوت ها و مزایای هرکدام را به دقت بررسی کنید و در نظر بگیرید که کدامیک بر اساس نیاز و ویژگی های احتمالی مناسب تر می باشد. با این رویکرد، می توانید تصمیمی هوشمندانه درباره استفاده از رابیتس یا کناف بگیرید. در ادامه با 6 تفاوت کناف و رابیتس آشنا خواهید شد.

1. از نظر ساخت و بازسازی

کناف کاری

تفاوت رابیتس و کناف در اجرا این است که در نصب رابیتس، سه مرحله شامل جوشکاری شبکه ها، بستن صفحات رابیتس و گچ کاری روی آن انجام می شود. از طرفی، سیستم کناف نیازی به جوشکاری ندارد و اتصالات از طریق پیچ و مهره انجام می گیرد. نصب کناف نیاز به زمان کمتری برای خشک شدن دارد. استفاده از رابیتس در نمای داخلی ممکن است به سرامیک ها و شیشه ها آسیب برساند، در حالی که کناف هیچ خطری پیش نمی آورد. بنابراین؛ می توان در جواب این سوال که از نظر ساخت و بازسازی کناف بهتر است یا رابیتس گفت استفاده از کناف گزینه آسان تر و مقرون به صرفه تری محسوب می شود.

2. مقایسه کیفیت

کیفیت رابیتس بهتر است یا کناف؟ با رعایت تمام استاندارد ها و اجرای حرفه ای، کیفیت سقف کناف نسبت به سقف رابیتس بالاتر خواهد بود. برای دستیابی به کیفیت بالا، انتخاب یک نصاب مجرب حرفه ای و آشنا با فنون پیاده سازی کناف امری ضروری می باشد.

3. از لحاظ زمان اجرا سقف

زمان اجرای سقف در سیستم رابیتس شامل جوشکاری، بستن صفحات رابیتس و گچکاری حدود 10 روز (برای فضایی به مساحت 40 متر مربع) خواهد بود. اما زمان اجرای سقف کناف 2 روز می باشد، زیرا جوشکاری لازم نیست و اتصالات ساده تر است. علاوه بر این برای محاسبه زمان گچکاری باید زمان خشک شدن کامل سقف و خروج نخاله های ایجاد شده را در نظر بگیرید. در نتیجه، زمان اجرای سقف کاذب کناف بیشتر از سقف رابیتس است.

4. هزینه و تعداد نفرات

به نظر شما هزینه و تعداد نفرات در هنگام اجرا چه شرایطی دارد؟ اجرای رابیتس نیازمند گروه های مختلفی از جمله جوشکار، رابیتس کار و گچکار است، بنابراین هزینه اجرای آن نسبت به کناف کمی بیشتر می باشد اما در صورت عدم تخصص نیروی اجرایی، امکان ترک خوردن سازه کنافی وجود دارد. در مجموع، سقف کاذب رابیتس و گچ با سه گروه یا حتی دو گروه قابل اجرا است، در حالی که سقف کناف فقط با یک اکیپ دو نفره قابل اجرا می باشد.

5. ترمیم پذیری

یکی از عوامل مهم در پیاده سازی سقف، قابلیت ترمیم پذیری آن است. به دلیل نیاز به تعمیرات، ساختاری که به راحتی قابل تعمیر باشد، اقتصادی تر خواهد بود. تحقیقات نشان می دهد که سقف کناف از سقف رابیتس به راحتی باز شده و ترمیم می شود.

6. مقایسه قیمت کناف و رابیتس

هنگام بحث درباره استفاده از کناف یا رابیتس، بسیاری از مردم می خواهند بدانند از نظر هزینه خرید و نصب کناف بهتر است یا راویز. اولین نگاه، نشان می دهد که قیمت کناف و رابیتس یکسان است، اما هزینه های جانبی مانند گچکاری روی رابیتس در هر متر مربع بیشتر از کناف می باشد.

7. مقایسه وزن دو متریال

وزن متریال سازنده سقف اهمیت زیادی دارد؛ چرا که مستقیما روی مقاومت سازه، وزن مرده ساختمان، دشواری حمل و نقل و… تاثیر می گذارد. تفاوت رابیتس و کناف در وزن بسیار زیاد می باشد. هر متر مربع سازه کنافی 11 کیلوگرم است؛ این مقدار برای رابیتس 45 کیلوگرم می باشد.

8. وزن بار مرده سقف

همان طور که در مقایسه وزن دو سازه اشاره شد، وزن سقف کناف پایین تر از سقف رابیتس می باشد؛ بنابراین، وزن مرده اضافه شده به ساختمان توسط آن کمتر است. در نتیجه استحکام ساختمان بیشتر حفظ می شود.

9. مقاومت کناف و رابیتس

با این که وزن پایین کناف باعث کاهش نسبی مقاومت آن شده است، اما نبود جوشکاری در روند ساخت آن باعث کمتر شدن احتمال شکستگی می شود. در مقابل، ساخت رابیتس جوشکاری زیادی می طلبد؛ بنابراین مقاومتش به اندازه زیادی افت می کند.

10. بازسازی راحت ساختمان

هنگام بازسازی ساختمان الویت با سقفی است که سرعت پیاده سازی آن بالا باشد و به بخش های ساختمان کمتر آسیب بزند یا نیاز به جوشکاری و تجهیزات زیادی نداشته باشد. بین دو سقف کناف یا رابیتس، استفاده از نوع کناف در بازسازی ساختمان راحت تر است.

 

جمع بندی

در انتها ذکر این نکته در مورد استفاده از کناف یا رابیتس ضروری است که باید عوامل مختلفی از جمله مزایا و معایب هر کدام، زمان اجرا، قیمت و… مورد بررسی قرار می گیرند. به طور کلی سقف های کاذب تنوع طرح فراوانی دارد و حتی مدلهای سقف کاذب برای مغازه نیز موجود می باشند. رابیتس در طراحی ساختمان نقش مهمی دارد. همچنین، به عنوان مصالح پشتیبانی در کارهای ترمیمی و دکوراسیون نیز استفاده می شود. از طرفی، کناف به عنوان یک روش ساده و زیبا در ساختمان ها بسیار محبوب است. در مقایسه با زمان اجرا، نصب کناف به سرعت بیشتری صورت می پذیرد؛ علاوه بر این، نیاز به تعداد نیرو کمتری دارد. از نظر کیفیت، با رعایت استانداردها و اجرای حرفه ای، کیفیت سقف کناف بالاتر می باشد.
به طور خلاصه، انتخاب اینکه سقف رابیتس بهتر است یا کناف به تصمیم شما بستگی دارد. باید به نیازها و ویژگی های هرکدام توجه کنید و با توجه به دکوراسیون خود تصمیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *