عمومی

آیا کابینت ام دی اف سوسک میزند؟ (روش های پیشگیری + کشتن🪳)

آیا کابینت ام دی اف سوسک میزند؟

اگر قصد خرید کابینت MDF را دارید یا در خانه خود با مشکل حشرات موذی مواجه شده اید، شاید برایتان سوال شده باشد که آیا کابینت ام دی اف سوسک میزند؟ جواب این پرسش مثبت است. اگر کابینت شما مرطوب یا نامرتب باشد، احتمال جذب شدن حشرات موذی به آن بالا است. بنابراین، پیش از انتخاب ام دی اف برای آشپزخانه خود علاوه بر قیمت کابینت ام دی اف در مشهد، باید به روش های پیشگیری از سوسک زدن کابینت نیز توجه کنید.

 

بررسی این پرسش که آیا کابینت ام دی اف سوسک میزند؟

مکان های زندگی سوسک ها در آشپزخانه

بله، سوسک ها امکان دارد برای زندگی کابینت MDF شما را انتخاب کنند. البته این تنها زمانی اتفاق می افتد که شرایط را برای حیات آن ها محیا کنید. سوسک ها کابینت هایی را دوست دارند که مکان هایی کثیف و مرطوب باشند. البته اگر دیگر کار از پیشگیری گذشته و آشپزخانه شما سوسک زده باشد، راهکارهایی برای از بین بردن آن ها وجود دارد.

 

روش های پیشگیری از سوسک زدن MDF

حال که بررسی کردیم جواب این پرسش که آیا کابینت ام دی اف سوسک میزند، مثبت است می توانید با چند راهکار ساده آشپزخانه خود را برای همیشه خالی از سوسک نگه دارید:

جلوگیری از مرطوب شدن کابینت

مکان موردعلاقه سوسک ها برای زندگی، محیط های مرطوب و تاریک است. بنابراین، کابینت زیر سینک در صورتی که لوله های نشتی داشته باشند، مکان مناسبی برای رشد و نمو این حشرات موذی خواهند بود. پس همیشه لوله های خود را بررسی کنید تا کابینت ها باد نکنند و خانه ای برای حشرات نشوند.

پاک نگه داشتن کابینت از کثیفی

سوسک کابینت MDF

اگر در کابینت شما تیکه های خوراکی پیدا شود یا ظروف حبوبات شما بدون درپوش باشند، شما مکانی مناسب برای تغذیه و زندگی سوسک ها در آشپزخانه خود فراهم کرده اید. بنابراین داخل کابینت خود را زود به زود تمیز کنید، برای همه ظروف درب در نظر بگیرید و اگر خوراکی فاسد و خرابی در کابینت دیدید، سریعا آن را دور بیاندازید.

 

بهترین روش ها برای از بین بردن سوسک کابینت

بهترین روش ها برای از بین بردن سوسک کابینت

اگر موارد بالا را رعایت نکردید و با چشمان خود پاسخ این سوال که آیا کابینت ام دی اف سوسک میزند را دیدید، نگران نباشید روش های مختلفی برای از بین بردن این موجودات موذی وجود دارند که می توانید به ترتیب آن ها را انجام بدهید:

کابینت را خالی و تمیز کنید

تمیز کردن کابینت برای خلاصی از سوسک

بهترین و اولین راه، خالی کردن کابینت ها و تمیز کردن دقیق آن ها است. ابتدا با جارو برقی خرده های غذا را تمیز کنید؛ سپس با دقت توسط شوینده یا ترکیب آب گرم و صابون، بیرون و درون کابینت را از هر گونه کثیفی پاک کنید. پس از تمیزکاری دقت نمایید که کابینت ها به خوبی خشک شده باشند. همچنین با این کار می توانید ترک ها یا باد کردگی های کابینت که حشرات موذی را جذب کرده اند، شناسایی کنید.
نکته: همانند MDF، تمیز کردن کابینت های گلاس و دیگر انواع توصیه می شود؛ زیرا در صورت کثیفی، امکان جذب حشرات توسط آن ها نیز وجود دارد.

تعمیر شکستگی ها و سوراخ ها

یکی از دلایلی که نابود کردن حشرات موذی را سخت می کند، علاقه آن ها به پناه گرفتن در سوراخ های ریز است. پس حتما همه شکاف ها را با درزگیر پر کنید برای زیر سینک حتما از بتونه ضد آب استفاده نمایید.

از بین بردن منبع رطوبت

تعمیر کردن لوله کشی برای جلوگیری از سوسک

آب منبع حیات مهمی برای همه حشرات موذی است؛ به همین دلیل هر گونه نشتی آب می تواند آن ها را به خانه شما جذب کند. پس شیرها و لوله هایی که نشتی دارند را تعمیر کنید. برای درزگیری لوله کشی می توانید از اسپری فوم پلی اورتان هم استفاده کنید. اگر حیوان خانگی دارید ظرف آب او را بالا از سطح زمین قرار دهید.

استفاده از ژل سوسک کش

ژل سوسک کش

برای ریشه کنی حشرات مزاحم می توانید به کابینت خود یا هر مکانی که سوسک در آن مشاهده شده، ژل سوسک کش بزنید. این ماده از اسپری ها و دیگر سموم مایع کشنده موثرتر است. ایمنی این محصول نیز بالاتر می باشد؛ چرا که در یک مکان باقی می ماند و فضای خانه را آلوده نمی کند. با این حال، ژل سوسک در صورت بلعیدن می تواند خطرناک باشد؛ پس مطمئن باشید دور از دسترس حیوانات و کودکان استفاده شود.
ژل سوسک کش را زیر سینک، پایین کابینت ها به صورت خطی و… قرار دهید. وقتی یک سوسک با این ماده تماس برقرار کند، آن را در بین دیگران هم پخش نموده و همه آن ها کشته خواهند شد.

به کار بردن خمیر سوسک کش

طریقه استفاده از خمیر سوسک این گونه است که ابتدا آن را باید ورز دهید؛ سپس خمیر را به اندازه عدس در آورده و در قسمت های مختلف کابینت قرار دهید. این ماده باعث تشنگی سوسک ها، حرکت آن ها به سمت فاضلاب و در نهایت مرگشان خواهد شد.

خاک دیاتومه روشی بی خطر

خاک دیاتومه برای مقابله با سوسک

یک روش غیر سمی برای کشتن حشرات موذی استفاده از خاک دیاتومه است. در مکان هایی که سوسک را قبلا دیده بودید، این خاک را بپاشید. روش عمل کردن این ماده به گونه ای است که اسکلت خارجی حشرات را خشک کرده و در نهایت آن ها را می کشد. با این که این ماده سمی نیست؛ اما تنفس کردن آن باعث احساس ناراحتی می شود. بنابراین، هنگام استفاده حتما از ماسک استفاده کنید؛ همچنین کودکان و حیوانات خاننگی را از آشپزخانه دور نگه دارید.

استفاده از اسید بوریک برای کشندگی بالا

اسید بوریک کشنده قوی حشرات موذی

اسید بوریک، یک پودر است که حشرات موذی را مسموم می کند. اسید بوریک را در سطوحی که حشرات در آن رفت و آمد دارند، استفاده کنید. این ماده بر روی بدن سوسک ها قرار می گیرد و در نهایت توسط آن ها خورده شده و می میرند. این پودر در صورتی که بر روی ظروف پخش شود، خطرناک است؛ بنابراین از آن با احتیاط استفاده کنید. همچنین، اسید بوریک باعث خارش پوست می شود؛ توصیه ما این است که هنگام کار از دستکش و ماسک استفاده کنید. همچنین پیش از اعمال کردن محلول، پنجره ها را باز نمایید.

 

نتیجه گیری

بررسی کردیم که پاسخ این پرسش که “آیا کابینت ام دی اف سوسک میزند؟” مثبت است. کابینت برای آشپزخانه های کوچک یا بزرگ که مشکل نشت آب دارند یا داخل آن ها به طور مرتب تمیز نمی شود، خانه ای مناسب برای حشرات موذی هستند. اگر با مشکل سوسک زدن مواجه شده اید، راهکار های متنوعی برای خلاصی از شر این موجودات پیش روی شما است. توصیه ما استفاده از ژل، خمیر سوسک کش، خاک دیاتومه و… است.
اگر پس از انجام این مراحل هنوز هم مشکل شما بر طرف نشده است، می توانید از افراد حرفه ای کمک بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا کابینت ام دی اف موریانه میزند؟

بله، کابینت های MDF مستعد موریانه هستند؛ چرا که موریانه ها از چوب ام دی اف تغذیه می کنند.

سوسک ها و موریانه ها چه آسیبی به کابینت می زنند؟

سوسک ها و موریانه ها می توانند کابینت ها را بجوند و در آن ایجاد تونل کنند، همچنین می توانند خطرات سلامتی برای انسان داشته باشند.

چگونه با روش های طبیعی با موریانه های کابینت مبارزه کنیم؟

استفاده از ترکیب بوراکس، آب و شکر یا روغن میخک و همچنین نمک می تواند در مقابله با موریانه به شما کمک کند.

author-avatar

درباره الناز جعفری

من نویسنده‌ای هستم که به دکوراسیون داخلی و زیبایی‌شناسی خانه‌ها علاقه‌مندم. سال‌هاست که در این زمینه مطالعه و تحقیق می‌کنم و تجربیات و دانسته‌هایم را در قالب مقالات مختلف در این وب‌سایت با شما به اشتراک می‌گذارم. در این مقالات، به بررسی سبک‌های مختلف دکوراسیون، معرفی جدیدترین محصولات و ایده‌ها، و ارائه نکات کاربردی برای چیدمان و دکوراسیون خانه می‌پردازم. هدف من از نوشتن این مقالات، کمک به شما در انتخاب بهترین‌ها برای دکوراسیون داخلی منزلتان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *