مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی

معایب کابینت پیش ساخته چیست؟ ( چرا کابینت آماده نخریم؟)

معایب کابینت پیش ساخته

همیشه وقتی حرف از کابینت آماده می شود، اکثر افراد معایب کابینت پیش ساخته به ذهنشان می آید و در همان ابتدای کار از خرید آن منصرف می شوند. اما ما قصد داریم، منصفانه به این موضوع نگاه کنیم و در کنار معایب، مزیت های آن را هم مورد بررسی قرار دهیم. با وجود محدودیت در طرح و رنگ، مقاومت کم، محدودیت در ابعاد و… اگر دنبال کابینت ارزان در مشهد و دیگر شهر ها هستید؛ این محصولات بسیار قیمت مناسب و نصب سریع و راحتی دارند. که در ادامه کامل تر به آن پرداخته ایم.

 

کابینت پیش ساخته چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی های کابینت آماده

با تعریف مختصری از کابینت پیش ساخته چیست برای افرادی که شاید تعریف درستی از کابینت آماده ندارند، شروع می کنیم و سپس به سراغ هدف اصلی، معایب کابینت پیش ساخته و… می رویم.

کابینت های پیش ساخته، در واقع محصولاتی هستند که در کارخانه و کارگاه به صورت انبوه ساخته و تولید می شوند. این محصولات مانند دیگر کالا ها به فروش می رسند. قیمت کابینت پیش ساخته، نسبت به دیگر کابینت ها ارزان تر و نصب آن، زمان بسیار کمتری می برد.

 

معایب کابینت پیش ساخته چه مواردی هستند؟

کابینت های پیش ساخته، ویژگی های منفی ای دارند که برای اطمینان بیشتر هنگام خرید، بهتر است به آن ها آگاه باشید.

1- ایجاد محدودیت در ابعاد و اندازه

این کابینت ها در ابعاد استاندارد و مشخص 3، 4، 5 تولید می شوند. یعنی اگر ابعاد آشپزخانه شما مضربی از این اعداد نیست؛ بهتر است سراغ این محصول نروید. چون امکان دارد، یکسری از فضا ها خالی بماند. آنگاه شما مجبور می شوید، برای آن قسمت ها کابینت سفارش دهید که نیازمند هزینه و زمان زیادی است. با این وجود دیگر شما در وقت و هزینه صرفه جویی نکرده اید.

2- ایجاد محدودیت در رنگ

بهتر است بدانید که کابینت های آماده بر خلاف سفارشی تنوع رنگی ندارند. معمولا در رنگ های پرطرفدار مانند سفید، طوسی و قهوه ای تولید می شوند که بتوانند خواسته اکثر مردم را برطرف کنند. این محدودیت رنگ، ممکن است با هر سلیقه ای منطبق نباشد.

3- ایجاد محدودیت در انتخاب طرح

بله درست است، کابینت پیش ساخته تنوع طرح زیادی دارد. اما توقع نداشته نباشید هر مدلی با هر جزئیاتی که در اینترنت به چشم تان می خورد را بتوانید آماده تهیه کنید. همانطور که در محدودیت رنگ گفتیم، معمولا طرح های پرطرفدار به صورت پیش ساخته تولید می شوند.

4- داشتن اطمینان از مجموعه تولید کننده

از دیگر معاییب کابینت آماده، داشتن اطمینان از مجموعه تولید کننده است. اگر که این محصول را از مجموعه مورد اطمینان تهیه نکنید؛ این امکان وجود دارد؛ از مواد بی کیفیت استفاده کنند و بعد مدت کوتاهی کابینت ها باد کرده و شکل ظاهری و دوام خود را از دست بدهند. سعی داشته باشید، حتما از مکان مطمئنی خرید کنید تا کابینت هایتان طول عمر بیشتری داشته باشند.

5- دشواری در هنگام تعمیر

یکی دیگر از معایب کابینت پیش ساخته، تعمیر کردن دشوار آن است. تعمیر این نوع محصول به سه علت زیاد مرسوم نیست.

1- تعمیر ورق هایی که کیفیت پایینی دارند، زیاد کار عقلانی ای نیست.

2- گاهی اوقات هزینه تعمیر با هزینه خرید کابینت جدید برابری می کند. به همین علت خیلی از افراد بعد خراب شدن، ترجیح می دهند، کابینت جدید بخرند.

3- علاوه بر هزینه، بعد از تعمیر در کابینت دو رنگی به وجود می آید.

6- مقاومت کمتر برخی از آن ها

یکی دیگر از معایب کابینت آماده، مقاومت پایین آن می باشد. دلیل ارزانی کابینت پیش ساخته گاهی اوقات، به دلیل استفاده از متریال های بی کیفیت در ساخته استفاده می شود؛ دوام کمتری دارند و طول عمر آنها کوتاه است. پس حتما از فروشگاه ها و مکان های معتبر خرید کنید.

 

کابینت پیش ساخته (آماده) چه مزایایی دارد؟

prefabricated kitchen cabinets

شاید بعد خواندن معایب کابینت پیش ساخته، این سوال برایتان پیش بیاید که آیا کابینت پیش ساخته خوب است؟

کابینت های پیش ساخته، مطلقا هم بد نیستند. محصولات با کیفیت آن ها گاهی از کابینت های سفارشی هم بهتر هستند. که ما مزایای این محصولات را برایتان ذکر کرده ایم.

1- بالا بودن سرعت در تولید

این محصول، سرعت بالایی در تولید انبوه دارد. که این ویژگی هم به سود خریدار است و هم به نفع فروشنده می باشد.

2- سهولت در جابه جایی

برعکس کابینت های سفارشی، جابه جایی پیش ساخته ها بسیار راحت است.دگیر نیازی نیست نصاب در منزل برش بزند و نصب کند.

3- نبود بحث و گفتگو اضافی با طراح و کابینت ساز

خوشبختانه این محصولات، به علت اینکه مثل کالا در فروشگاه به فروش می رسند؛ دیگر شما معضل گفتگو اضافی و بحث با طراح و کابینت ساز را ندارید.

4- تسریع و سهولت در نصب

نصب کابینت های آماده بسیار کار راحتی می باشد. چون همانطور که از اسمش مشخص است؛ از قبل آماده شده و نصب آن در صورت داشتن ابزار مناسب خودتان هم می توانید، نصب کنید.

5- قیمت پایین و مناسب

علاوه بر آن که قیمت کابینت آماده ارزان است، هزینه نصب آن هم بسیار کم می باشد. پیرو این موضوع، قیمت نهایی خرید کابینت بسیار مناسب و پایین در می آید.

6- متنوع بودن طرح و دارا بودن انواع سبک

Disadvantages of prefabricated cabinets

آنقدرهم که فکر می کنید، تنوع طرح این کابینت ها کم نیست. زیرا در سبک های کلاسیک و مدرن تولید می شوند. شما کافیست کمی بیشتر در فروشگاه ها بگردید تا طرح مورد پسندتان را پیدا کنید. علاوه بر سبک های متنوع، دارای رنگ های مختلف هستند و بهترین رنگ کابینت برای آشپزخانه کوچک و بزرگ موجود است.

7- قیمت مشخص شده

چون نصب بسیار راحتی دارند و هزینه نصاب خیلی وقت ها حذف می شود؛ پس قیمت نهایی کار برای شما قابل حدس است. هزینه های غیرقابل پیش بینی حین اجرای کار هم دیگر در کار نیست.

8- راحتی در نظافت

نمونه کابینت پیش ساخته نصب شده

به علت جابه جایی راحت و طراحی ساده کابینت پیش ساخته، نظافت و شستشو آن بی دردسر است. شما خیلی راحت به تمام نواحی کابینت برای نظافت دسترسی دارید. البته باید جنس آن را هم در نظر بگیرید؛ چون همه جنس ها قابل شستشو نیستند.

9- دارای ظرفیت استاندارد

از دیگر مزیت پیش ساخته ها، ابعاد استاندارد می باشد. طول، عمق و ارتفاع مشخص و استاندارد دارند و مورد تایید متخصصین قرار گرفته است. پس دیگر نگران ظرف و ظروف تان نباشید زیرا به راحتی در کابینت ها گنجانده می شوند.

10- امکان فروش دوباره

اگر که از کابینت های آماده آشپزخانه خود دل زده شدید، اصلا نگران نباشید. همانطور که موقع نصب دردسری وجود نداشت؛ پس خیلی راحت می توانید آن ها را جدا کرده و برای فروش بگذارید. به این علت که این محصولات امکان فروش دوباره را دارند.

11- تنوع در جنس

Prefab cabinet

تنوع در جنس فراوان است، از کابینت ممبران پیش ساخته گرفته تا های گلس و ام دی اف به صورت آماده، فراهم می باشد. شما به راحتی می توانید بهترین جنس کابینت آشپزخانه را، از میان پیش ساخته ها تهیه کنید.

 

مقایسه مزایا و معایب کابینت پیش ساخته و سفارشی

مقایسه کابینت آماده و سفارشی

برای اینکه کار شما را راحت کنیم، این دو مدل کابینت را مقایسه کردیم. تا با آگاهی بیشتری برای خرید، نتیجه گیری کنید.

پیش ساخته (آماده) سفارشی
سرعت بالا در تولید سرعت پایین در تولید
تسریع و سهولت در نصب سرعت پایین و نبود سهولت در نصب
قیمت پایین قیمت بالا
تنوع کمتر در طرح و رنگ تنوع بسیار بالا در هر طرح و رنگی
قابلیت فروش دوباره نبود امکان فروش مجدد
محدودیت در ابعاد و اندازه تولید در هر اندازه ای و هر شکلی

 

جمع بندی

با بررسی معایب کابینت پیش ساخته، به این نتیجه می رسیم که این محصولات با داشتن مقاومت پایین، کم بودن تنوع در طرح و رنگ، محدودیت در ابعاد و اندازه و دشوار بودن در هنگام تعمیر شاید انتخاب مناسبی برای شما نباشد. اما بی انصافی است که مزیت های این محصول را در نظر نگیریم. هنگامی که شما زمان کمی برای دکوراسیون آشپزخانه خود دارید و یا نمی خواهید هزینه زیادی کنید؛ کابینت های آماده شاید بهترین انتخاب برای شما باشد. زیرا مزیت های این محصول عبارتند از نصب سریع و آسان، جابه جایی راحت، قیمت مناسب، شستشوی راحت و… که بعضی افراد به کابینت های سفارشی ترجیح می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *