عمومی, مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی

معایب کابینت بدون دستگیره (مهمترین نکات انتخاب نوع دستگیره)

معایب کابینت بدون دستگیره

دستگیره های مخفی، یکی از ابزارهای مدرن و جذاب در دنیای طراحی داخلی هستند که در آشپزخانه های مینیمال و مدرن بسیار به کار برده می شوند. با این حال، برای افراد زیادی این سوالات وجود دارند که کابینت بدون دستگیره خوبه یا با دستگیره؟ در صورت استفاده، معایب کابینت بدون دستگیره چیست؟ پاسخ به این پرسش ها برای طراحی کابینت آشپزخانه مشهد و سایر شهرها به بهترین شکل، بسیار مهم است.

معایب کابینت بدون دستگیره در آشپزخانه

معایب کابینت بدون دستگیره در آشپزخانه

در کابینت بدون دستگیره، یکی از انواع جدید و پر طرفدار در میان دیگر مدل ها می باشد. این ابزار می تواند به جلوه مینیمال دکوراسیون های مدرن و شیک شدن بیشتر آن ها کمک کند. کابینت های بدون دستگیره هرگز از مد نمی افتند و می توانند راهکاری مناسب برای جلوگیری از دسترسی کودکان به داخل کابینت باشند.
با این حال، همانند تمامی محصولات، کابینت بدون دستگیره نیز معایبی دارد که در نظر گرفتنشان هنگام انتخاب بسیار مهم است:

محدود بودن انتخاب ها

انواع کابینت دستگیره مخفی

یکی از اولین معایب دستگیره مخفی کابینت که طراحان با آن مواجه می شوند، کم بودن مدل های آن است. در مقایسه با کابینت های با دستگیره، شما تنها می توانید از بین مدل های شاخه ای، مگنتی و مخفی توکار انتخاب نمایید. این موضوع می تواند جلوی توانایی افراد برای شخصی سازی کامل آشپزخانه را بگیرد.

دشواری در نگهداری و تمیز کردن

شاید فکر کنید که به دلیل مخفی بودن دستگیره، تمیزکاری آن نباید کار سختی باشد؛ با این حال، انواع توکار یا شاخه، دارای حفره هایی هستند که کثیفی ها می توانند در آن جمع شوند. این شیارهای کوچک به راحتی قابل دسترسی نیستند و تنها می توان با کمک مسواک یا فرچه های کوچک آن ها را تمیز کرد.

لک افتادن بدنه کابینت

لک افتادن بدنه کابینت

از معایب کابینت بدون دستگیره در بعضی انواع، مانند مدل های مگنتی که هیچ بخش خارجی یا داخلی برای باز و بست کردن درب ندارد، این است که استفاده از آن ها باعث ماندن جای انگشت روی بدنه کابینت می شود. به عنوان مثال، زیباترین مدل کابینت های گلاس، معمولا به صورت دستگیره مخفی درست می شوند؛ با این حال، این نوع کابینت به دلیل براق بودن، رد انگشت را به وضوح نشان می دهند. به همین دلیل، نیازمند تمیزکاری مداوم هستند.

هزینه بالا استفاده و تعمیر

شاید به نظر بیاید که نبودن دستگیره باعث کاهش قیمت این محصول شده است؛ با این حال، باید گفت که یکی از معایب درب مگنتی کابینت، هزینه زیاد آن به دلیل تکنولوژی بالا ساخت اجزا می باشد. علاوه بر مکانیزم های پیچیده سخت افزاری، نصب این محصول یا تعویض آن تنها باید توسط افراد متخصص انجام شود که باعث افزایش هزینه ها می گردد.

کاربری دشوار

Disadvantages of handleless cabinets

یکی از مزایا اصلی دستگیره های مخفی، سهولت استفاده از آن ها است؛ با این حال، در موارد خاص، کاربری این محصول از دیگر انواع دستگیره کابینت آشپزخانه، سخت تر می باشد. به عنوان مثال، در انواع توکار یا شاخه ای سطح تماس با دستگیره بسیار کم است و به نیروی زیادی برای باز کردن احتیاج دارند؛ باز کردن این مدل ها برای افراد با ناخن های بلند نیز دشوار می باشد.

پایین بودن سطح ایمنی

پایین بودن سطح ایمنی

پایین بودن سطح ایمنی از مهم ترین معایب کابینت بدون دستگیره برای افراد دارای فرزند خردسال می باشد. شما می توانید با استفاده از مدل های مخفی توکار یا شاخه ای، دسترسی کودکان خود را به کابینت ها محدود کنید. با این حال، از معایب کابینت مگنتی که تنها با یک فشار ساده باز می شود؛ می تواند خطر آفرین باشد.

نکات نگهداری برای کاهش معایب دستگیره مخفی کابینت

نکات نگهداری برای کاهش معایب دستگیره مخفی کابینت

برای اینکه همیشه آشپزخانه شما بهترین جلوه ممکن را داشته باشد، موارد زیر را توصیه می کنیم:

  • به طور مداوم فرو رفتگی های مربوط به مدل تو کار را با فرچه های کوچک یا مسواک تمیز کنید تا از تجمع آلودگی ها جلوگیری شود.
  • در صورت لک شدن بدنه، برای تمیز کردن آن از حوله های نرم استفاده نمایید. هرگز از سیم یا دیگر اسفنج های سخت استفاده نکنید تا از ایجاد هر گونه خش جلوگیری شود.
  • از به کار بردن مواد شیمیایی بسیار قوی مانند وایتکس، مواد شوینده الکل دار و… امتناع کنید.
  • یراق ها و بخش های مکانیکی دستگیره های فشاری مانند مدل مگنتی را همیشه تمیز نگه دارید. همچنین، در صورت نیاز اجزای مکانیکی آن ها را روغن کاری کنید تا عملکردشان دچار اختلال نشود و بیشتر عمر کنند. از معایب مگنت کابینت، همین نیاز به مراقب های بسیار زیاد می باشد.

برای آشپرخانه من، کابینت بدون دستگیره خوبه یا با دستگیره؟

کابینت بدون دستگیره خوبه یا با دستگیره؟

اگر برایتان سوال است که کابینت مگنتی بهتره یا با دستگیره؟ برای پیدا کردن پاسخ، می توانید بسته به مزایا و معایب هر نوع، بهترین انتخاب را داشته باشید. توجه کنید که مدل های مخفی در همه حال، مد روز خواهند ماند؛ در مقابل، سبک های دستگیره دار، هر روز عوض و جدید می شوند. همچنین با توجه به چینش کابینت به عنوان مثال، مدل کابینت آشپزخانه دو طرفه، دستگیره مناسب تفاوت می کند.
مهم ترین عوامل تاثیر گذار در انتخاب درست، موارد زیر هستند:

 

با دستگیره

دستگیره مخفی

تاثیر در فضا

تزئین آشپزخانه

باز و دلباز کردن محیط

سبک طراحی مناسب

توانایی انطباق با انواع سبک ها

مناسب سبک های مینیمال و مدرن

تنوع طرح ها

وجود مدل های متعدد در بازار

محدود بودن مدل ها

سهولت نصب

بسیار آسان و قابل انجام توسط خود فرد

نیازمند تخصص

هزینه استفاده و نگهداری

کم

بالا

میزان دسترسی

بسیار آسان

دشوار برای افراد با ناخن های بلند

تمیز کردن و نگهداری

آسان

دشوار در انواع توکار

لک شدن درب کابینت

بسیار کم

زیاد در مدل های مگنتی

ایمنی استفاده

کم برای کودکان

زیاد در انواع مخفی توکار، کم در مدل های مگنتی

نتیجه گیری

توجه به معایب کابینت بدون دستگیره، هنگام انتخاب آن برای داشتن یک نتیجه مطلوب بسیار اهمیت دارد. مهم ترین معایب دستگیره مخفی کابینت، ماندن لک انگشتان رو درب، سختی استفاده برای برخی افراد و… می باشند. البته با مراقبت های ساده ای می توان اکثر مشکلات مدل مخفی را کاهش داد. با در نظر گرفتن نکات مثبت و منفی هر یک از انواع مختلف این وسیله کاربردی، می توانید به راحتی به پرسش کابینت بدون دستگیره خوبه یا با دستگیره، پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *