مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی, عمومی

اصطلاحات رایج کابینت آشپزخانه (آشنایی + کاربرد ها)

اصطلاحات رایج کابینت آشپزخانه

در هر حوزه کاری در بین متخصصین آن فعالیت اصطلاحات رایجی وجود دارد که برای افراد دور از این حوزه نا آشنا است. حیطه دکوراسیون داخلی و علی الخصوص کابینت سازی هم از این امر مستثنا نمی باشد و اصطلاحات رایج کابینت آشپزخانه در بین صاحبین این کسب و کار فراوان بوده و استفاده می شود. رواج این کلمات به خصوص در میان فعالین حوزه کابینت در مشهد و سایر شهرها باعث شده تا برای تهیه متریال مورد نظر خود دانش کافی را کسب کنیم.

اهمیت دانستن اصطلاحات رایج کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه کاربردی از جنس چوبی

در دکوراسیون داخلی هر منطقه از خانه دارای اهمیت خاص خود می باشد؛ اما آشپزخانه در این میان از اهمیت دو چندانی برخوردار است. به همین سبب طراحی و اجرای آشپزخانه مد نظر ما می بایست کامل و کاربردی و به دور از هیچ خللی اتفاق بیافتد. دانستن اصطلاحات رایج کابینت آشپزخانه باعث می شود که ما در هنگام سفارش دادن کابینت های مد نظر خود بدانیم، هر چیزی به چه میزان و ابعاد نیاز ما را برطرف می کند و به بهترین نحو ممکن در پیاده سازی کابینت های آشپزخانه به ما کمک می کند.

اصطلاحات اولیه در کابینت سازی

کابینت های کاربردی آشپزخانه

در کابینت سازی اصطلاحات زیادی وجود دارد که برخی از آن ها برای عموم مردم آشنا می باشند و در این صنعت استفاده می شوند.

 • کابینت

یک قفسه برای نگهداری وسایل است حال در هر نقطه از خانه که باشد، آشپزخانه یا حمام و سرویس بهداشتی از آن ها استفاده می کنیم. اندازه کابینت ها بسته به نیاز متفاوت است، اما نهایتا به ارتفاع 48 اینچی می رسند. کابینت ها را می توان روی زمین قرار داد یا بر روی دیوار مورد نظر نصب کرد.

 • کابینت پایه
  این کابینت برای عموم مردم آشنا است، کابینت پایه در امتداد دیوار آشپزخانه یا محل های دیگر نصب می شود. این کابینت ها معمولا چند سانتی متر از سطح زمین فاصله دارند، با سطح پیشخوان برابرند و با پایه هایی که معمولا دارند روی زمین قرار می گیرند.
 • جعبه کابینت

جعبه ها و باکس کابینت جدید، ساختار اصلی کابینت ها را تشکیل می دهند. مقاومت و کیفیت جعبه ها از این رو مهم است که می بایست آن ها از وسایل نگهداری و مراقبت کنند و اگر از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشند، باعث ایجاد خسرات خواهند شد. در نهایت این جعبه ها توسط درها پوشیده می شوند و زیبایی آن ها را سامان می بخشند.

 • شکل، شمایل و چهره کابینت

معمولا به طراحی، پیاده سازی و نمای کلی کابینت قرار گرفته بر محل خود می گویند که سطوح نمای آن قابل مشاهده است.

 • روکش کابینت آشپزخانه

روکش ها ورقه ها و پوسته هایی هستند که ظاهر کابینت را از سادگی بیرون می آورند. از انواع این روکش های می توان به MDF، های گلاس، ممبران، انزو و … اشاره کرد.

 • جعبه کشو

جعبه کشو مثل باقی جعبه های کابینت دارای بخش های پایین و بالا و اطراف است. این جعبه های کشو به این منظور ساخته می شوند تا وسایلی که معمولا بیشتر به آن ها در آشپزخانه نیاز پیدا می کنیم را در آن ها نگهداری نماییم، وسایلی مثل قاشق و چنگال ها اغلب در کشوها جای می گیرند.

 • صورت کشو کابینت آشپرخانه

این دسته ها از نظر ظاهری به مانند کابینت های استفاده شده می باشند، جلو جعبه کشو بوده و ظاهری یکسان دارند.

 • کابینت دیواری

بر روی دیوار نصب می شوند و استفاده از این نوع از کابینت ها فضای بیشتری در اختیار شما قرار می دهد تا چیدمان بهتری داشته باشید. این کابینت ها توانایی نصب در نقاط مختلفی چون بالای گاز، یخچال و فریزر و … را دارند.

 • لولا

وظیفه باز و بسته کردن درب های کابینت ها بر عهده لولا ها می باشد. جنس و کیفیت لولا ها مهم است تا در طول مدت استفاده خراب نشده و به خوبی کار کنند. معمولا لولاها را به دو صورت آشکار و نهان در کابینت ها کار می کنند.

 • کابینت های بدون قاب

کابینت هایی هستند با ابعاد بزرگتر از سایر کابینت ها و درب های بزرگشان باعث می شوند که لولاها به صورت نهان به بدنه کابینت نصب شود.

 • رنگ کابینت

رنگ کابینت باعث افزایش عمر و بهره وری کابینت می شود، این کار همچنین سب می شود که از آسیب رسیدن به مغزی چوب کابینت، جلوگیری به عمل آید.

 • تک کابینت یا یک کابینت

این کابینت ها معمولا بیشتر از 48 اینچ ارتفاع ندارند. این نوع از کابینت ها اغلب به صورت دیواری نصب شده و هم به صورت قفسه بندی و هم بدون قفسه ساخته می شوند.

 • تقسیم کننده های کشو

یکی دیگر از اصطلاحات رایج کابینت آشپزخانه تقسیم کننده های کشو هستند. این تقسیم کننده ها معمولا در همه کشوها نصب نشده و به درخواست مشتری قرا می گیرند.

 • ریل آرام بند

یکی از یراق آلات به کار گرفته شده در کابینت ها هستند. آرام بندها در کشو و کابینت استفاده می شوند و هنگام بسته شدن درب ها، آن ها را به آرامی می بندند تا آسیب و صدای ناخوشایند ایجاد نشود.

اصطلاحات کاربردی در کابینت آشپزخانه

آشپزخانه با کابینت های کاربردی

در کابینت سازی اصطلاحات کاربردی وجود دارد که در بین متخصصین این حوزه رواج پیدا کرده است.

 • صفحه و رویه کابینت

معمولا صفحاتی هستند با ضخامت 5 سانتی متر که روی کابینت را می پوشانند. انواع صفحه کابینت آشپزخانه در زیبایی و کاربردی تر شدن آشپزخانه کمک بسیاری می کنند.

 • کلیپس کابینت

کلیپس کابینت گیره پلاستیکی کابینت است که در پشت کابینت و پاخور آن نصب می‌شود.

 • تاج کابینت

تاج کابینت برای نصب لامپ‌ ها و هالوژن‌ ها تعبیه می شود و محل نصب آن در قسمت بالای کابینت است که زیبایی و نور بیشتری به محیط بدهند.

 • کابینت های جزیره ای

کابینت جزیره در میان دیگر کابینت ‌ها بوده و از باقی کابینت‌ ها جدا است و دور تا دور مانند کابینت ‌های پایینی و دیواری است. رویه کابینت های جزیره می تواند متضاد با دیگر رویه ها باشد.

 • اپن آشپزخانه

کابینتی که رو به محیط بیرونی آشپزخانه قرار دارد را اپن آشپزخانه می گوییم که با صفحات رویه پوشیده شده اند. در سمت پشتی این کابینت ها دیوار قرار ندارد و می توانیم در بالا و کناره های آن از نورپردازی و دکوری استفاده کرد.

 • دستگیره ها

این محصول در آشپزخانه انواع و کاربرد مختلفی دارد. انواع دستگیره کابینت آشپزخانه معمولا در دو نوع مات یا آبکاری شده و براق ساخته می شوند.

 • ریل فشاری

ریل های فشاری کمک می کنند که با تنها فشار دادن کشو درب آن ها باز شود و نیازی به دستگیره نباشد.

سخن پایانی

در هر حیطه کاری افراد متخصص در آن حوزه، اصطلاحاتی دارند که در بین خودشان رواج یافته و استفاده می شود. حوزه کابینت سازی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و اصطلاحات رایج کابینت آشپزخانه کم نیست. دانستن این اصطلاحات در هنگام سفارش و خرید کابینت به ما کمک می کند تا بهتر و کاربردی تر برای طراحی آشپزخانه خود اقدام کنیم. شما می توانید کارشناسان ما در تیم سلام دکور در ارتباط باشید تا با ارائه مشاوره به شما در پیاده سازی و اجرای هرچه بهتر آشپزخانه تان همراهی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *