عمومی

علت شوره زدن آجر نما (7 روش جلوگیری از شوره دیوار)

دیوار شوره ای

آیا می دانید شوره آجر چیست؟ یا علت شوره زدن آجر نما چه می باشد؟ به بیان ساده لکه های سفید رنگی که رو آجر ایجاد می شود، شوره آجر نام دارند. علت اصلی شوره زدن آجر به خاطر نمک های محلول در آب، ملات و خاک رس استفاده شده در ترکیبات آجر است. شوره زدن آجر باعث از بین رفتن عمر مفید این مصالح ساختمانی شده و از زیبایی و جذابیت آن نیز می کاهد. جهت جلوگیری از شوره دیوار می توانید از انواع با کیفیت آجر مانند آجر لفتون قرمز استفاده کنید.

 

علت شوره زدن آجر نما در ساختمان

شاید فکر کنید که شوره دیوار آجری به علت بی کیفیت بودن می باشد؛ اما کاملا اشتباه است. این مشکل در بهترین آجر نمای ساختمان هم امکان بوجود آمدن را دارد و دلایلی جز کیفیت باعث شوره زدن می شود.

نمک محلول در آب

نمکی که در ملات دیوار آجر نما موجود است، علت شوره زدن آجر نما در اکثر مواقع می باشد. نمک می تواند به سطح آجر رسیده و منجر به شوره زدن شود. نمک های محلول در آب از داخل آجر به دو علت به سطح آجر منتقل می شوند:

 • مقدار جذبی که آب در آجر دارد
 • میزان آلودگی ملات با نمک های مختلف

میزان جذب آب معمولا در آجرهای رسی و معمولی بسیار زیاد است، اما شوره دیوار آجر نسوز مانند آجر نما حصیری به کیفیت آن بستگی دارد.

نمک موجود در ملات

Dandruff-brick-wall

یکی از مهم ترین منابع نمکی که باعث سفیدک روی آجر می شود، مقدار نمکی است که در ملات وجود دارد. ملات با میزان درصد مشخصی از آب استفاده می کند و در نتیجه از رطوبت قابل توجهی برای انتقال نمک به داخل آجر برخوردارند و علت شوره زدن آجر می شوند.
این مورد در خشت وجود ندارد و یکی از تفاوت خشت و آجر همین مورد است.

 

انواع شوره ایجاد شده بر روی آجر

آشنایی با انواع شوره ای که بر روی دیوار آجر نما ظاهر می شود به ما کمک می کند تا اقدامات بهتری برای جلوگیری از شوره دیوار یا رفع شوره دیوار آجری انجام دهیم. در زیر به انواع شوره های آجر اشاره می شود:

شوره نیتراتی

اگر از خاک و ماسه شوره ای برای ملات استفاده می کنید، باید بدانید که علت شوره زدن آجر نما از این نوع جذب رطوبت دیوار است. در کل اگر آجر دارای مواد نیترات دار باشد، در هوای مرطوب این نیترات ها، آب را جذب می کند و به شکل لکه های شوره دار دیده می شود.

شوره کربناتی

علت ایجاد شوره های کربناتی به خاطر دوغاب و ملات هایی است که آهک در آن ها وجود دارد. بعد از انجام دیوار کشی و خشک شدن آب ملات ها، کربنات موجود باعث ایجاد شوره می شود.

شوره سولفاتی

علت شوره زدن آجر نما که دارای سولفات است بارش باران و تبخیر آن روی آجرها است. البته عوامل دیگری مانند ساخت ملات آجر با آب سولفات دار و استفاده از آهک در ملات آجر نیز باعث تشدید شدن شوره ها می شود.

شوره آجر کلروری

دو علت مهم در ایجاد این نوع شوره دیوار دخیل هستند:

 • تمیز کردن با آب دارای کلر زیاد: اگر آب استفاده شده برای شستشوی نمای آجر یا برای ساخت ملات، دارای کلر زیادی باشد حتما آجر شوره می زند.
 • استفاده از جوهر نمک: در صورتی که برای رفع شوره های روی دیوار از جوهر نمک غلیظ استفاده شود یا دیوار نم زده نباشد، جوهر نمک جذب آجر می شود و علت شوره زدن آجر نما می گردد.

 

روش های جلوگیری و رفع شوره دیوار آجری

دیوار آجری

رعایت موارد زیر می تواند باعث جلوگیری از شوره دیوار با جنس مختلف آجر، مانند آجر نما کرکره ای شود:

 • اگر شوره ایجاد شده روی آجر کم و ناچیز است، می توانید آن را جارو کنید. در صورتی که شوره زیاد بود چند بار با آب و جارو شستشو دهید و در صورت برطرف نشدن از مایع شوره زدا استفاده کنید.
 • برای شوره زدایی زیاد بر روی آجر می توانید از مایع نانو آجر یا همان رنگ ضد شوره دیوار هم استفاده کنید. این محلول با نفوذ بین حفره های آجر، لایه ای محافظتی ایجاد می نماید.
 • اگر می خواهید بدانید بهترین روش رفع شوره آجر چیست، پیشنهاد ما شستن آجر نما با جوهر نمک رقیق شده می باشد.

 

نحوه پیشگیری از شوره دیوار

پیش از شدت میزان شوره زدن آجر می توانید با رعایت موارد زیر از وقوع آن جلوگیری نمایید:

 • ایجاد شوره معمولا در زمان ساخت دیوار یا در پایان ساخت آن است. باید پیش از ماندگاری ملات در سطح نما، آن را رفع کنید تا روی سطح آجر نماند.
 • با اجرای محوطه سازی صحیح در ساختمان و نصب صحیح تجهیزات آبیاری می تواند باعث جلوگیری از شوره دیوار شود. همچنین انتخاب مکان مناسب برای کاشت گیاهان باعث می شود که آب به آجر نفوذ نکند.
 • در زمان اجرا می توان از لایه های آب بند استفاده کرد که بین رج های دیوار آجری قرار داده می شود و از ورود نمک و رطوبت با آجر جلوگیری می کند.
 • آجرها باید قبل از نصب شدن کاملا خشک و در برابر آب باران قرار نگرفته باشند. برای این منظور آن ها را روی سکو بلندتر قرار داده و روی آن را پوشانده تا نمک های موجود در آب باران باعث شوره زدن آجر نشود.

 

در پایان؛ شناخت دلیل شوره زدن آجر نما

شوره زدن آجر باعث می شود تا از کیفیت ظاهر و عمر آجر کاسته شود. شوره دیوار می تواند در انواع مختلفی مانند سولفاتی، نیتراتی و… دیده شود. به دلیل این مشکل هنگام پاسخ به این سوال که نمای سنگ بهتر است یا آجر؟ بعضی سنگ را انتخاب می کنند. با این حال با شناخت علت شوره زدن آجر نما و نحوه جلوگیری از شوره دیوار، می توان از این پدیده مخرب را ریشه کن کرد و زیبایی دیوار آجر نما را حفظ کرد. روش هایی مانند استفاده از رنگ ضد شوره دیوار یا استفاده از لایه آب بند برای مبارزه با این آسیب وجود دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *