مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی

آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد؟ (آموزش کامل + ویدیو)

آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد؟

آشپزخانه از بخش های خانه است که بیش تر از هر جایی در طول روز در آن وقت می گذرانیم؛ بنابراین، ممکن است از رنگ آن خسته شویم یا به دلیل استفاده زیاد، کابینت ها دچار رنگ پریدگی شوند. در این زمان شاید برایتان سوال شود، آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد؟ رنگ آمیزی برای نوسازی فضای آشپزخانه به دلیل نوسان قیمت کابینت ام دی اف در مشهد، انتخاب به صرفه تری از تعویض کابینت است؛ با این حال در طی رنگ آمیزی نکاتی وجود دارند که رعایت نکردن آن ها می تواند به کابینت های شما آسیب بزنند.

 

آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد + ویدیو آموزشی

بله، شما می توانید با انجام مراحل مشخصی کابینت MDF خود را رنگ کنید. از آن جایی که پاسخ این پرسش که آیا کابینت ام دی اف سوسک میزند مثبت است، پس از پاکسازی آشپزخانه خود شاید بخواهید آن را تغییر رنگ بدهید؛ اما باید توجه داشته باشید که سطح ام دی اف حساس است و در طی رنگ آمیزی شاید آسیب ببیند. شما می توانید با انجام مراحلی که در ویدیوی آموزشی زیر شرح خواهیم داد، یک نتیجه زیبا و بادوام بدون آسیب رسیدن به کابینت های خود داشته باشید:

 

 

وسایل مورد نیاز برای رنگ کردن کابینت MDF

اگر قصد رنگ کردن کابینت خود را دارید پیش از شروع، حتما از داشتن وسایل ضروری زیر اطمینان بیابید:

 • سرکه سفید یا جوش شیرین برای تمیزکاری
 • دستکش و ماسک
 • سنباده زبر (120) و سنباده نرم (شماره 220)
 • قلم مو و غلتک
 • رنگ مناسب ام دی اف (رنگ های برپایه روغن)
 • پرایمر مناسب
 • بتونه و درزبند

 

مراحل رنگ کردن کابینت ام دی اف

درست است که پاسخ به این پرسش که آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد، مثبت است؛ با این حال برای داشتن یک نتیجه با کیفیت و با دوام باید حتما مراحل مشخصی را طی کرد:

1. تمیز کردن کابینت

پیش از رنگ کردن هر سطحی باید آن را از هر گونه گردو غبار و کثیفی تمیز کرد. بهترین روش تمیز کردن MDF استفاده از آب ولرم و صابون یا جوش شیرین و سرکه است. پس از تمیز شدن کامل سطح، حتما آن را خشک نمایید.

2. جدا کردن اتصالات

جدا کردن اتصالات پیش از رنگ کردن MDF

بهترین روش برای رنگ آمیزی درب کابینت، جداسازی آن از لولا است؛ چرا که به این صورت، کنترل بیشتری بر روی سطح کار خواهید داشت. در این مرحله دستگیره ها، یراق آلات و تمامی اتصالا ت را جدا نمایید.

3. بررسی و ترمیم خرابی ها

اگر بر روی سطح کابینت خود ترک خوردگی، حفره و… می بینید، با خمیر درزگیر اقدام به تعمیر آن ها نمایید. به این صورت رنگ بهتر بر روی سطح می نشیند و کابینت شما جلوه ای نو پیدا می کند.

4. سنباده زنی

سنباده زنی پیش از شروع رنگ آمیزی ام دی اف

در این مرحله حتما از ماسک و عینک محافظ استفاده نمایید. شما می توانید از سنباده برقی یا دستی استفاده کنید. سنبادی کشی در دو مرحله انجام می شود. ابتدا با سنباده زبر با ملایمت سطح کابینت را سنباده بکشید سپس برای نتیجه ای تمیز تر از سنباده نرم استفاده نمایید. نیازی نیست لایه رویی را کاملا جدا کنید؛ زیرا هدف اصلی این است که سطح تنها خراشیده شود تا چسبندگی رنگ با MDF افزایش یابد.
پس از پایان عملیات سنباده زنی با دستمال خشک ام دی اف را از هر گونه گرد پاک کنید. به هیچ وجه از دستمال مرطوب استفاده نکنید؛ چرا که در این مرحله باعث آسیب به کابینت می شود.

5. پرایمر زنی

یک مرحله مهم پوشاندن سطح کار با پرایمر است. توصیه می شود که از پرایمرها بر پایه آب استفاده نکنید تا MDF آسیبی نبیند. پرایمر زنی را تا 2 یا 3 لایه تکرار کنید و حتما توجه داشته باشید تا لایه ها نازک باشند و لبه ها کاملا پوشیده شوند. پس از خشک شدن کامل لایه پرایمر، سطح آن را با سنباده نرم یک دست کنید و دوباره کابینت را تمیز نمایید.

6. رنگ آمیزی سطح MDF

رنگ آمیزی سطح MDF

از آن جایی که سطح کار را پرایمر زده ایم، می توانیم از رنگ های بر پایه آب مانند لاتکس و آکریلیک یا رنگ های روغنی استفاده کنیم. با این حال توجه داشته باشید که رنگ های بر پایه آب زودتر خشک می شوند؛ اما رنگ های روغنی پایداری بیشتری دارند. ابتدا قسمت های نیازمند به ریزکاری را با قلم مو رنگ بزنید؛ سپس با غلتک از بالا گوشه سمت راست سطح کار، رنگ آمیزی را با لایه های نازک انجام دهید. برای داشتن بهترین نتیجه رنگ آمیزی بین 3 تا 5 لایه ادامه دهید. فقط توجه داشته باشید که لایه قبلی کاملا خشک شده باشد. در این مرحله باید تصمیم بگیرید برای آَشپزخانه شما کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ؟

 

با استفاده از اسپری آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد؟

با استفاده از اسپری آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد؟

اگر سطح کار شما دارای کنده کاری های فراوانی باشد، رنگ آمیزی با قلم مو و غلتک دشوار خواهد بود؛ بنابراین در این موارد استفاده از اسپری بهترین انتخاب خواهد بود. با این حال، درست است که رنگ آمیزی با اسپری راحت تر بنظر می رسد، اما نیازمند یک فضای بزرگ با هواکشی مناسب است. همچنین توجه داشته باشید نباید روی سطح ام دی اف را سنباده بکشید؛ زیرا لایه رنگ اسپری نازک است و خش های حاصل از سنباده کشی را نشان می دهد. نکته مهم دیگر این است که از پرایمرهای نازک مانند سیلر استفاده کنید تا رنگ جذب چوب نشود.

 

بهترین رنگ ها برای رنگ آمیزی ام دی اف

حالا که مشخص شد پاسخ این پرسش که آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد مثبت است، شاید برایتان سوال باشد کابینت های خود را چه رنگی کنیم؟ یا چه رنگ کابینت آشپزخانه را بزرگتر نشان می دهد؟ در پاسخ به این سوالات باید گفت که بهترین رنگ برای آشپزخانه های کوچک انواع روشن مانند کرم، سفید و… است؛ با این حال، اگر آشپزخانه ای بزرگ با نورپردازی مناسب دارید، رنگ های طوسی، سرمه ای، زیتونی تیره و… انتخاب های خوبی برای شما هستند. شما می توانید از طرح های زیر که محبوب ترین ها در حال حاضر هستند برای آشپزخانه خود ایده بگیرید:

سفید کردن ام دی اف طوسی تیره رنگی برای بازسازی MDF بهترین رنگ ها برای رنگ آمیزی ام دی اف جدیترین رنگ ها برای رنگ زدن ام دی اف رنگ های که آشپزخانه ام دی اف را بزرگ نشان می دهند رنگ مناسب ام دی اف

 

سخن پایانی

بررسی کردیم که پاسخ این سوال که آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد، مثبت می باشد؛ با این حال، MDF نیازمند ملاحظاتی مانند عدم استفاده از پرایمرها بر پایه آب است. شما همچنین باید با توجه به سلیقه و ابعاد خانه خود بین رنگ های روشن و تیره یک طرح مناسب برای آشپزخانه انتخاب نمایید.

در برخی مواقع میزان آسیب دیدگی کابینت ها به حدی زیاد است که با رنگ زدن نمی توان آن ها را نوسازی کرد؛ بنابراین در طولانی مدت تعویض کابینت ها به صرفه تر است. شما می توانید جهت مشاوره در این مورد با کارشناسان سلام دکور در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

1. آیا دو رنگ کردن کابینت ها ایده خوبی است؟

بله، شما می توانید از دو رنگ برای دادن ظاهری منحصر به فرد به آَشپزخانه خود استفاده کنید. پیشنهادات ما ترکیب های زیر است:

 • سفید و قهوه ای
 • سفید و طوسی
 • آبی و سفید
 • زرد و خاکستری
 • سبز و سفید

2. رنگ های مناسب برای آشپزخانه ام دی اف مدرن چیست؟

محبوب ترین رنگ ها برای سبک مدرن، سفید؛ مشکی، طوسی، آبی تیره و… هستند.

3. آیا می توان از شوینده های قوی برای تمیزکاری MDF پیش از رنگ آمیزی استفاده کرد؟

خیر، شوینده های قوی به سطح کابینت آسیب می زنند و باعث می شوند رنگ به خوبی روی آن ننشیند.

author-avatar

درباره الناز جعفری

من نویسنده‌ای هستم که به دکوراسیون داخلی و زیبایی‌شناسی خانه‌ها علاقه‌مندم. سال‌هاست که در این زمینه مطالعه و تحقیق می‌کنم و تجربیات و دانسته‌هایم را در قالب مقالات مختلف در این وب‌سایت با شما به اشتراک می‌گذارم. در این مقالات، به بررسی سبک‌های مختلف دکوراسیون، معرفی جدیدترین محصولات و ایده‌ها، و ارائه نکات کاربردی برای چیدمان و دکوراسیون خانه می‌پردازم. هدف من از نوشتن این مقالات، کمک به شما در انتخاب بهترین‌ها برای دکوراسیون داخلی منزلتان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *