عمومی, مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی

نحوه محاسبه متراژ جزیره (اندازه دقیق بر اساس ابعاد آشپزخانه)

نحوه محاسبه متراژ جزیره

رعایت ابعاد استاندارد جزیره بسیار مهم می باشد؛ پیش از آشنایی با نحوه محاسبه متراژ جزیره باید در نظر بگیرد که تعداد اعضای خانواده شما چند نفر است؟ آیا جزیره ای با سینک و گاز می خواهید؟ ابعاد آشپزخانه شما چقدر است؟ ترکیب کابینت آشپزخانه مشهد با جزیره ای که زیاد از حد بزرگ یا کوچک باشد می تواند زیبایی و کاربری آشپزخانه را کاهش دهد.

 

نحوه محاسبه متراژ جزیره به صورت دقیق

calculating the size of ​​a kitchen island

پیش از نصب جزیره باید متراژ مناسب آن را با توجه به ابعاد آشپزخانه، کاربری، تعداد افراد خانواده و… محاسبه نماییم:

فاصله با پیشخوان

برای عبور راحت بین فضای جزیره و پیشخوان کابینت باید یک راهرو با عرض حدود 1 متر در نظر بگیرید. این فاصله نباید بیشتر از 1.5 متر باشد؛ چرا که جلوه زیبایی ندارد و همچنین کار کردن در آشپزخانه را سخت می کند.

ارتفاع استاندارد

ارتفاع استاندارد جزیره 90 سانتی متر است؛ با این حال، اگر جزیره دارای بخشی مطبق برای غذا خوردن باشد ارتفاع آن تا 100 سانتی متر می تواند بلند شود. این ارتفاع باید متناسب با پیشخوان ها و کانترهای دیگر آَشپزخانه تعیین گردد.

فاصله میز با زانو

در جزیره هایی که جای نشستن هم دارند باید حداقل 30 سانتی فاصله بین زانو فرد در حالی که روی صندلی نشسته است با کانتر در نظر گرفته شود؛ به این صورت فضای کافی برای نشستن راحت شما به وجود می آید.

ابعاد کابینت

کابینت های یک جزیره باید حداقل طول و عرضی برابر با 120 * 60 سانتی متر داشته باشند تا عملکرد لازم را بتواند ارائه دهد.

ابعاد جزیره با کاربرد میز غذاخوری

جزیره هایی که به عنوان میز غذاخوری استفاده می شوند باید حداقل عرضی بین 75 تا 100 سانتی متر داشته باشند. اگر این نوع جزیره پایه داشت، باید حداقل عرضی برابر با 75 سانتی متر برای آن در نظر گرفت.

 

تعیین ماکسیمم و مینیمم ابعاد جزیره

نحوه محاسبه متراژ جزیره باید به گونه ای باشد که مساحت آن نهایتا 10% کل ابعاد آشپزخانه بشود. به عنوان مثال برای یک آشپزخانه با ابعاد 45 متر مربع، جزیره نهایتا باید 4.5 متر مربع مساحت داشته باشد.

  • نکته: اگر در مورد اندازه جزیره آشپزخانه خود مطمئن نیستید، یک میز در جایی که جزیره می خواهد در آن نصب شود قرار دهید تا بتوانید ابعاد مناسب و تاثیر آن بر فضای آَشپزخانه را تجسم کنید.

 

نحوه محاسبه متراژ جزیره بر اساس فاصله آن با دیوارها

نحوه محاسبه متراژ جزیره بر اساس فاصله آن با دیوارها

نحوه محاسبه متراژ جزیره بر اساس ابعاد آشپزخانه می تواند به صورت زیر باشد:

  1. همانند اندازه گیری کابینت آشپزخانه ابتدا فضای باز آشپزخانه خود را اندازه بگیرید.
  2. 90 سانتی متر از هر سمت که کابینت یا دیوار در آن قرار دارد کم کنید. به این صورت ابعاد حداکثری جزیره به دست می آید.

مثال محاسبه ابعاد جزیره

محاسبات گفته شده برای یک آَشپزخانه با ابعاد 3.5*3 متر که از دو طرف کابینت دارد، از یک سمت به در منتهی می شود و جهت دیگر آن باز است به شرح زیر می باشد:

عرض جزیره:

3 – (0.9 * 2) = 1.2 متر

طول جزیره:

3.5 – 0.9 = 2.6 متر

 

تعیین تعداد صندلی لازم بر اساس ابعاد جزیره

تعیین تعداد صندلی لازم بر اساس ابعاد جزیره

پس از آشنایی با نحوه محاسبه متراژ جزیره، شاید بخواهید بدانید چه تعداد صندلی در اطراف جزیره بر اساس ابعاد آن می توان جای داد. قاعده کلی برای تعداد صندلی به این گونه است که 60 سانتی متر فضا برای هر صندلی باید در نظر گرفت. البته این مقدار براساس عرض هر صندلی و فردی که روی آن می نشیند متغیر می باشد:

  • فاصله هر صندلی برای کودکان: 10 سانتی متر
  • فاصله هر صندلی برای بزرگسالان: 20 سانتی متر

با فرض اینکه از صندلی هایی با عرض متوسط ​​(45 سانتی متر) استفاده می کنید، تعداد صندلی بر اساس طول جزیره خود را می توانید بر اساس جدول زیر را تعیین نمایید:

تعداد صندلی

طول جزیره مورد نیاز (سانتی متر)

2

حداقل 120

3

حداقل 170

4

حداقل 230

5

حداقل 290

 

نحوه محاسبه متراژ جزیره دارای سینک ظرف شویی

نحوه محاسبه متراژ جزیره دارای سینک ظرف شویی

یکی از ضوابط طراحی کابینت بسیار مهم، محل قرارگیری سینک می باشد. سینک های جزیره معمولا عرضی بین 20 تا 45 سانتی متر دارند. محل قرارگیری سینک می تواند در وسط یا گوشه ای از جزیره باشد؛ با این حال، باید 45 تا 60 سانتی متر فضا در یک یا دو طرف سینک برای کار کردن در نظر بگیرید. به طور کلی، جزیره ای با طول 2 متر فضای کافی برای قرار دادن سینک می باشد.

 

نحوه محاسبه متراژ جزیره مناسب اجاق گاز

نحوه محاسبه متراژ جزیره مناسب اجاق گاز

جدیدترین مدل کابینت جزیره ای انواع دارای اجاق گاز می باشند. افزودن اجاق گاز به جزیره نه تنها به آشپزخانه جلوه زیبایی می دهد، بلکه باعث استفاده بهتر از فضا نیز می شود. بر روی یک جزیره با طول 275 سانتی متر می توان همزمان سینک و اجاق گاز قرار داد.

 

سخن پایانی

نحوه محاسبه متراژ جزیره به صورت ایده آل باید به گونه ای باشد که در آن نیازهای شخصی افراد در نظر گرفته شود. بهترین ابعاد با توجه به سایز آشپزخانه، تعداد صندلی ها، کاربرد جزیره و… تعیین می شود. یک جزیره با سایز استاندارد در کنار زیبایی از فضای موجود بهترین استفاده را می کند. شما می توانید پیش از خرید و نصب این نوع کابینت با کارشناسان ما در سلام دکور مشاوره رایگان داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *