مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی, عمومی

هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد؟ (فرمول محاسبه دقیق📐)

هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد؟

هنگام سفارش کابینت های جدید برای آشپزخانه و تعیین بودجه مورد نیاز، یک مسئله اساسی این است که تعیین کنیم هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد. برای انجام این محاسبه ابتدا باید با ابعاد استاندارد ورق های MDF در بازار و اندازه انواع کابینت در مشهد و سایر شهرها آشنا باشیم.

 

با توجه به ابعاد و نوع، هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد؟

ابعاد انواع ورق MDF

اولین مورد که باید پیش از پاسخ دادن به این پرسش که هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد بررسی کرد، اندازه ابعاد استاندارد انواع مختلف MDF است. چرا که این مقادیر نقش تعیین کننده ای در اندازه گیری کابینت آشپزخانه ایفا می کنند. انواع رایج این صفحه در ایران و اندازه آن ها به شرح زیر می باشند:

نوع ورق MDF

طول (متر)

عرض (متر)

پلی گلاس آلویک اسپانیا

2.75

1.22

پلی گلاس لوکس پن

2.43

1.8

با روکش ملامینه

2.6

2.04

هایگلاس ایرانی و خارجی

2.8

1.22

مدل ایرانی و ترک

3.66

1.8

انوع با ابعاد بزرگ

3.66

2.1

به طور کلی، استفاده از یک صفحه با ابعاد بزرگ تر به دلیل ضایعات کمتری که دارد به صرفه تر است.

 

ابعاد متداول انواع کابینت

ابعاد متداول انواع کابینت

مدل های مختلفی از کابینت در بازار هستند که هر کدام ،ابعاد استانداردی دارند. پیش از محاسبه این موضوع که هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد، باید اندازه دقیق کابینت در مدل های مختلف را بدانید:

مدل زمینی

کابینت های زمینی در همه آشپزخانه ها یافت می شوند. این یونیت ها روی زمین ساخته می شوند و برای ذخیره وسایل سنگین تر مورد استفاده قرار می گیرند. ابعاد آن ها به شرح زیر است:

عمق (سانتی متر)

ارتفاع (سانتی متر)

عرض (سانتی متر)

کابینت زمینی

30.5 تا 61

76 تا 90

بین 30 تا 116

انواع دیواری

این مدل بر روی دیوار نصب می شوند و معمولا 55 تا 60 سانتی متر از زمین فاصله دارند. ابعاد مورد نیاز از این کابینت برای محاسبه این که هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد، موارد زیر است:

عمق (سانتی متر)

ارتفاع (سانتی متر)

عرض (سانتی متر)

کابینت دیواری

30.5 تا 61

70 تا 90

از 30

مدل ایستاده

کابینت های یک سره به دلیل این که از زمین تا سقف آشپزخانه را پوشش می دهند، جای زیادی در اختیار شما قرار می دهند و به همین نسبت ورق MDF بیشتری می برند. معمولا این کابینت ها سفارشی ساخته می شوند؛ با این حال، اندازه استاندارد برای آن ها از طریق جدول زیر تعیین می شود:

عمق (سانتی متر)

ارتفاع (سانتی متر)

عرض (سانتی متر)

کابینت ایستاده

30.5 تا 61

205 تا 235

سفارشی

کابینت جزیره

نحوه محاسبه متراژ جزیره با توجه به ابعاد آشپزخانه متغیر است؛ برای همین نمی توان یک ابعاد استاندارد برای همه تعیین کرد.

 

فرمول محاسبه متراژ کابینت بر اساس ابعاد ورق MDF

فرمول محاسبه متراژ کابینت بر اساس ابعاد ورق MDF

حال که با ابعاد انواع مختلف ورق MDF و کابینت های متداول در آشپزخانه آشنا شدید، می توانید با فرمول زیر محاسبه کنید که هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد:

تعداد کابینت ها = مساحت کابینت / (طول ورق * عرض ورق)

محاسبه مساحت کابینت (مثالی برای تعیین متراژ کابینت)

برای محاسبه مساحت سطوح کابینت باید اندازه درب و بدنه را جدا از طبقات، سطح بالایی و پایینی کابینت تعیین کرد؛ چرا که معمولا MDF مصرفی در هر کدام از این بخش ها متفاوت است و طبقات، سقف و کف با رنگ دیگری (معمولا سفید) ساخته می شوند. محاسبات ابعاد کابینت برای مدل زمینی با ارتفاع 0.9، عرض 0.6 و عمق 0.55 متر با دو طبقه به صورت زیر است:

  • درب و بدنه:

2 * (عرض * ارتفاع) + 2 * (عمق * ارتفاع)

2 * (0.6 * 0.9) + 2 * (0.9 * 0.55) = 2.07

  • سقف، کف و طبقات:

تعداد پنل برای طبقات * (عرض * عمق) + 2 * (عرض * عمق)

3 * (0.6 * 0.55) = 0.99

نکته: برای بالا رفتن دقت می توانید ضخامت ورق های ام دی اف را در محاسبه مساحت طبقات در نظر بگیرید.

حال به عنوان مثال می توان تعیین کرد، یک ورق ام دی اف ایرانی 3.66 * 1.88 متر چه تعداد از این کابینت را به ما می دهد:

 (1.88 * 3.66) / (2.07 + 0.99) = 2.25

با توجه به این محاسبات در پاسخ به این سوال که هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد، باید ببینیم هر 2.25 عدد کابینت چند متر است. متراژ یا عرض این تعداد کابینت برابر با 1.35 متر می باشد.

اگر برایتان مهم است بدانید هر کابینت به چه مقدار MDF نیاز دارد، تنها کافی است مساحت کابینت را بر اندازه آن برای ورق تقسیم کنید. برای مثال گفته شده در این جا به 0.44 یک صفحه ام دی اف نیاز است.

 

نتیجه گیری

اگر هنگام سفارش کابینت برای تعیین بودجه مورد نیاز خود می خواهید بدانید هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد، باید ابتدا با اندازه صفحات MDF مختلف در بازار آشنا باشید. پس از این می توانید با تقسیم کردن این اندازه بر مساحت استاندارد انواع کابینت زمینی، دیواری و… تعداد و متراژ کابینتی که ورق ها به شما می دهند را تعیین کنید.
توصیه می کنیم پیش از سفارش کابینت و اقدام به نصب با متخصصین کاربلد در این عرصه، گفت و گو داشته باشید. مشاورین ما در سلام دکور آماده پاسخ گویی به سوالات تخصصی شما هستند.

 

سوالات متداول

چرا دانستن این موضوع که هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد، مهم است؟

این موضوع اهمیت زیادی در برآورد هزینه ها و بودجه مورد نیاز برای بازسازی و انتخاب جنس کابینت مورد نظر دارد.

برای افزایش دقت در اندازه گیری این که هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد، چه باید کرد؟

شما می توانید از نصابان حرفه ای در سلام دکور کمک بگیرید، این افراد به دقیق ترین شکل برای شما اندازه گیری های لازم برای محاسبه متراژ کابینت را انجام می دهند.

author-avatar

درباره الناز جعفری

من نویسنده‌ای هستم که به دکوراسیون داخلی و زیبایی‌شناسی خانه‌ها علاقه‌مندم. سال‌هاست که در این زمینه مطالعه و تحقیق می‌کنم و تجربیات و دانسته‌هایم را در قالب مقالات مختلف در این وب‌سایت با شما به اشتراک می‌گذارم. در این مقالات، به بررسی سبک‌های مختلف دکوراسیون، معرفی جدیدترین محصولات و ایده‌ها، و ارائه نکات کاربردی برای چیدمان و دکوراسیون خانه می‌پردازم. هدف من از نوشتن این مقالات، کمک به شما در انتخاب بهترین‌ها برای دکوراسیون داخلی منزلتان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *