مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی, عمومی

هود مخفی در کابینت (آشنایی با انواع + نکات مهم نصب)

هود مخفی در کابینت

استفاده از هود مخفی در کابینت، یک راه حل شیک و کارآمد برای تهویه مطبوع آشپزخانه است. این محصول می تواند در انواع سبک های منازل کار شود؛ به عنوان مثال، خریداران کابینت در مشهد و سایر شهرها برای آشپزخانه های مدرن خود، معمولا از هود مخفی در کابینت های گلاس استفاده می کنند. آشنایی با انواع هود های مخفی و جنس های کابینت قابل استفاده در کنار آن ها، می تواند در داشتن یک آشپزخانه زیبا و کارآمد به شما کمک نماید.

 

آشنایی با هود مخفی در کابینت

هود توکار یا مخفی، یکی از وسایل کاربردی و شیک در آشپزخانه است که توسط کابینت پوشانده می شود. نحوه کارکرد این محصول همانند هود های عادی است؛ تنها تفاوت این دو مدل، پنهان بودن هود مخفی در کابینت می باشد. ساخت این مدل از باکس کابینت جدید باید به صورت سفارشی برای ابعاد خاص هر هود انجام بگیرد.

 

انواع هود مخفی در کابینت

هنگام ساخت کابینت باید مدل هود را در نظر گرفت تا با توجه به آن، بهترین طرح کابینت به صورت سفارشی ساخته شود. این بخش از آشپزخانه باید به گونه ای نصب گردد که سطح گاز را به خوبی پوشش دهد؛ همچنین، عملکرد تهویه هوا مختل نشود. با توجه به نیاز و کاربرد می توانید از بین انواع هود انتخاب نمایید:

مدل دودکش دار

مدل دودکش دار

هود دودکش دار از قوی ترین مدل ها است که از طریق کانال خود هوای نامطبوع را از آشپزخانه خارج می کند؛ سپس هوای جدید و مطبوع فیلتر شده را به آشپزخانه بر می گرداند. کابینت های مورد استفاده برای این محصول باید تا سقف ادامه داشته باشد تا تمام دودکش مخفی شود.

نوع بدون دودکش

نوع بدون دودکش

یک مدل دیگر از هود مخفی در کابینت، نوع بدون دودکش است. هودها با این ساختار به هیچ کانالی وصل نیستند؛ به همین دلیل، برای تهویه آشپزخانه بدون خارج کردن هوا آن را فیلتر می کنند. کابینت هایی که برای مخفی کردن این هود ها نصب می شوند، احتیاجی به ساخت تا سقف ندارند.

نوع مخفی کشویی

نوع مخفی کشویی

هود های مخفی از این نوع دارای محفظه ای هستند که از آن به صورت کشویی وارد و خارج می گردند؛ این ویژگی باعث شده که بتوان یک هود بزرگ، بدون اشغال کردن فضای زیادی داشت.

مدل مخفی تاشو

مدل مخفی تاشو

یکی دیگر از انواع هود مخفی در کابینت، مدل تاشو است که همانند مدل کشویی قابل تغییر اندازه و بزرگتر شدن می باشد.

 

کابینت های مناسب برای نصب هود مخفی

type of extractor hood kitchen

شما می توانید برای ساخت کابینت هود مخفی مناسب از بین انواع جنس های موجود در بازار انتخاب نمایید:

هود مخفی در کابینت های گلاس

هود مخفی در کابینت های گلاس

با توجه به ظاهر مدرنی که کابینت های های گلاس دارند، یکی از بهترین انتخاب ها برای استفاده در کنار هودهای مخفی هستند. ترکیب هود مخفی و هایگلاس با نورپردازی زیر کابینت آشپزخانه، یکی از شیک ترین طراحی ها در منازل است.

نصب در کابینت ممبران

نصب هود در کابینت ممبران

آشپزخانه هایی که از کابینت ممبران در آن ها استفاده می شود بیشتر شکل کلاسیک دارند؛ در صورت استفاده از هود های مدرن می توانید با استفاده از باکس ها با جنس ممبران آن ها را مخفی کنید و ظاهر کلاسیک آشپزخانه خود را حفظ نمایید.

هود مخفی در کابینت ام دی اف

هود مخفی در کابینت ام دی اف

کابینت های MDF به دلیل انعطاف بالایی که در برش و شکل دادن دارند، می توانند برای مخفی کردن انواع هود استفاده شوند.

 

نکات مهم در ساخت هود مخفی در کابینت

built in extractor hood installation

هنگام نصب مدل کابینت هود مخفی نکات مهمی باید در نظر گرفته شود که به شرح زیر می باشند:

  • اندازه محصول: بسته به اندازه آشپزخانه سایز هود می تواند با عرض 30 سانتی متر و طول بین 60 تا 90 سانتی متر انتخاب شود.
  • فاصله نصب تا اجاق گاز: برای داشتن بیشترین مکندگی هوا و عدم آسیب به بخش های خارجی و داخلی هود باید آن را در فاصله بین 60 تا 80 سانتی متری اجاق گاز نصب کرد.

 

مزایا استفاده از هود مخفی

هود مخفی در کابینت نئوکلاسیک

استفاده از هود مخفی در کابینت دارای نکات مثبت فراوانی می باشد که باعث محبوبیت آن در بین کاربران و طراحان شده است:

  • منظم کردن فضا: پنهان کردن هود در کابینت باعث بهینه تر شدن فضا و منظم تر جلوه دادن آن می شود؛ به همین دلیل، استفاده از آن ها در آشپزخانه های کوچک اولویت دارد.
  • سهولت در نظافت: هود ها به دلیل نزدیک بودن به گاز و جذب آلودگی ها بیشتر در معرض چربی ها هستند. مدل مخفی به دلیل قرارگیری بخش بیشتری از آن ها درون کابینت، کم تر قابلیت لک شدن دارند؛ در مقابل، در هود های روکار باید تمام بدنه تمیز شود.

 

معایب نصب هود مخفی در کابینت

extractor hood kitchen

هود های مخفی مشکلات زیادی ندارند؛ با این حال در نظر گرفتن نکات زیر پیش از اقدام به نصب هود مخفی در کابینت، ضروری است:

  • سفارشی بودن: کابینت ها برای هود های مخفی باید به صورت سفارشی متناسب با هر آشپزخانه ساخته شوند، سخت بودن طریقه ساخت کابینت هود مخفی شاید مطلوب همه افراد نباشد.
  • دسترسی دشوار: ساختار برخی از انواع این محصول به گونه ای است که دسترسی به بخش های داخلی آن در صورت خرابی دشوار می باشد. به همین دلیل، برای تعویض فیلتر مدل هایی از هود مخفی مثل نوع دودکش دار باید حتما از افراد متخصص کمک گرفت.

 

نتیجه گیری

استفاده از هود مخفی در کابینت، باعث شیک شدن فضای آشپزخانه می شود؛ همچنین، این محصول کارآیی بالایی نیز دارد. به کار بردن هود مخفی، یک راه حل هوشمندانه برای بهره وری بهتر از فضا در آشپزخانه های کوچک است. برخلاف نصب هود بدون کابینت باید هنگام نصب هود توکار، متناسب با نوع آن باید از جنس های مختلف کابینت استفاده نمود؛ به عنوان مثال، هود مخفی در کابینت های گلاس، بیشتر با مدل های بدون دودکش ساخته می شود. شما می توانید برای داشتن بهترین نتیجه، پیش از اقدام به نصب با مشاورین ما در سلام دکور در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *