عمومی

بهترین آجر نمای ساختمان (مزایا و معایب مدل‌های مختلف)

آجرنمای ساختمان

نمای بیرونی ساختمان، اولین چیزی است که نظر هر رهگذری را به خود جلب می‌کند. آجر نما یکی از اصلی ترین عناصر زیبایی در ساختمان ها است. در صورتی که قصد خرید این محصول را دارید در ابتدا باید به فاکتورهای بهترین آجر نمای ساختمان توجه کنید و با بررسی آن انتخاب مناسب و هوشمندانه ای انجام دهید. از مهم ترین این فاکتورها باید به استحکام، ضد شوره بودن و… اشاره کرد. با توجه به نیازهای مختلف افراد می توان این محصولات را به انواع مختلفی از قبیل آجر نسوز، آجر لفتون نما، آجر نما حصیری، آجر نما کرکره ای و… تقسیم نمود. هر کدام از این آجر نماها کاربرد و کیفیت متفاوتی دارند. لازم به ذکر است، انتخاب بهترین آجر نسوز نما به عواملی مانند سلیقه شخصی، نوع نما، شرایط آب و هوایی و بودجه شما بستگی دارد.

آجرنما در ساختمان

بهترین آجرنمای ساختمان

با گذشت زمان و به دلیل پیشرفت تکنولوژی، انواع مختلف آجرنما به تعداد  بیشتری موجود شدند و انتخاب بهترین آجر نمای ساختمان به مسئله مهمی تبدیل شد، از همین رو امروزه انواع مختلف آجرنما در بازار موجود می باشد. خاک رس ماده اصلی تشکیل دهنده آجرنما است، ولی کیفیت آجرنما بر اساس فرایند آماده سازی، نوع کوره مورد استفاده، مواد تولیدی و ترکیبات شیمیایی متفاوت می باشد. یکی از فاکتورهای انتخاب آجرنمای ساختمان، عملکرد آن در هنگام آتش سوزی است به این صورت که جرم حرارتی بالای آجر، گسترش آتش را کاهش می دهد و زمان بیشتری را برای خروج از ساختمان در هنگام حادثه فراهم می کند و در واقع یکی از مهم ترین مزایا و تفاوت خشت و آجر همین مورد است.

منظور از بهترین آجر نمای ساختمان چیست؟

آجر نما از زمان های گذشته، یکی از اصلی ترین متریال ها در ساختمان سازی محسوب شده است. نمای آجری با وجود طرح ها و رنگ های زیبا به ساختمان ها جذابیت بصری می بخشد. انتخاب بهترین آجر نما برای ساختمان باعث جذب گرما، تنظیم دما و در نهایت جذب انرژی به ساختمان می شود.
یکی از ویژگی های برتر، مهم و تاثیر گذار در انتخاب آجر نمای ساختمان شرایط نگهداری ساده تر نسبت به دیگر روکش های بیرونی است به این صورت که به سادگی با آب و صابون تمیز می شوند و هر گونه ترک و بریدگی به راحتی قابل ترمیم می باشد.

مزایا بهترین آجر نمای ساختمان

عموماً آجرنماها خصوصیات مشترکی دارند که هنگام برگزیدن بهترین آجرنمای ساختمان می توان آن ها را مورد توجه قرار داد.

  • قابلیت عایق صدا و ایجاد محیط آرام
  • قابلیت جذب آب بسیار کم
  • هزینه نگهداری کم
  • استحکام و کیفیت بالا
  • تنوع رنگ و طرح
  • مقاومت در برابر نشست ساختمان
  • مقاومت در مقابل باران های اسیدی
  • افزایش ارزش ساختمان
  • خاصیت ضد شوره بودن

*نکته: (عمده ترین علت شوره زدن آجر نما وجود سولفات کلسیم در ملات و یا ماسه است. این ماده در تهیه ملات پشت آجر به کار می رود. پس از رسیدن رطوبت به ملات، فعل و انفعالاتی صورت می گیرد که باعث بروز شوره بر روی آجر می شود.)

انواع آجرنما

انواع آجرنما با توجه به نیازهای مختلف افراد، و فاکتورهای ذکر شده در ابتدای مطلب، به طرق مختلفی تقسیم می شوند. انتخاب بهترین آجر نما بستگی دارد به اینکه کدام فاکتورها برای شما مهم تر است. برای این منظور می توانید با استناد به ویژگی های انواع آجرنماها، محصولی را انتخاب کنید که بهترین گزینه برای شما می باشد. هر شخص می تواند بر اساس نیازها و کاربرد مورد نظر، تصمیم خود را در انتخاب آجرنما بگیرد.

1- آجرنما نسوز

آجر نما نسوز

آجر نما نسوز به عنوان یکی از بهترین آجر نمای ساختمان انتخاب مناسبی برای زیبایی نما ساختمان است. جلوگیری از آتش سوزی یکی از مسائل مهم و حیاتی در نمای ساختمان می باشد. از همین رو می توان از آجر نسوز برای جلوگیری از آتش سوزی و تغییرات شدید آب و هوایی استفاده کرد. (چون در برابر سرما و گرمای شدید دچار خرابی و تغییر رنگ نمی شود)
آجر نسوز از طریق خاک چینی و نسوز و با حرارت بسیار بالا، در کوره تولید می شود و مولکول های متراکمی دارد که از اصلی ترین ترکیبات آن آلومینیوم و سیلیسیس می باشد. در ابتدا سنگ ها و مواد اولیه آسیاب می شوند و خاک نرم برای تولید آجر آماده می شود پس از آن آجرها در کوره در دمای بالای ۱۵۰۰ درجه چیده می شوند، این مراحل تا سه روز زمان می برد.

انواع آجرنما نسوز

این آجرها در ابعاد مختلف تولید می شوند ولی متداول ترین آن 32*7، 5.26*5.5، 20*10 است. انواع مختلفی از آجر نسوز بر اساس نیاز شما تولید می شوند که عبارتند از: سیلیسی، ویژه، قلیایی، آلومینیومی، آجرنما حصیری و شما می توانید بهترین برند آجر نسوز نما را بر اساس نیاز خود انتخاب نمایید.

2- آجرنما نسوز حصیری

brick 2

این آجرنما که به آجر نما حصیری یا هلالی معروف است؛ یکی از انواع آجر نسوز است که به صورت ترکیبی در نمای داخلی یا خارجی ساختمان قابل استفاده می باشد. آجرنما حصیری، با آستانه تحمل حرارتی بالا، مناسب برای عایق بندی بدنه ساختمان است. این آجرها دارای تنوع رنگ و اندازه بسیار بالا هستند و در فصل سرما، به دلیل جذب و انتقال انرژی خورشید به داخل ساختمان، به عنوان عایق حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند. این محصول بهترین آجر برای ساختمان به خصوص نوع مسکونی می باشد.

3- آجرنما لعابی

brick 7

آجرنما لعابی، با استفاده از مواد اولیه آجر عادی تولید می شود. پس از ساخت آجر عادی، روی سطح بیرونی آجر یک لایه لعاب مقاوم نصب می کنند. این لایه لعابی در رنگ های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود. وظیفه اصلی این لعاب، محافظت از آجر در برابر فرسایش، تأثیرات سرما و گرما، رطوبت، یخ زدگی، مواد شیمیایی و باران است. علاوه بر موارد اشاره شده، این لایه لعابی باعث افزایش زیبایی و عمر این آجر نما ساختمان نیز می شود.

4- آجر شاموتی

آجر شاموتی

آجرنمای شاموتی در اشکال مربعی و مستطیلی با ابعاد متنوع در بازار عرضه می شود. کیفیت و دوام بالای آجر شاموتی، آن را به گزینه مناسبی برای انتخاب بهترین آجر نمای ساختمان تبدیل کرده است. این آجر در رنگ های زرد، نارنجی، نارنجی تیره، زرد متمایل به نارنجی، قهوه ای تیره، قهوه ای روشن و قهوه ای اخرایی در دسترس می باشد.

5- آجر رستیک

آجر رستیک یا سندبلاست، با انجام مرحله ای به نام فرآوری، دارای سطحی دانه دانه و زبر می شود. این مرحله باعث ایجاد بافتی منحصر به فرد در آجر شده که آن را از سایر انواع آجرهای نما متمایز می کند. بنابراین، قیمت آجرنما رستیک معمولاً بالاتر از آجرنما پلاک است.

6- آجر لفتون

آجر لفتون

یکی از بهترین آجرنمای ساختمان آجر نما لفتون است که به آجر سوراخ دار هم معروف می باشد. این آجر بعنوان یکی از پرکاربردترین و ارزان ترین آجرنماها شناخته می شود. آجر سوراخ دار در حالت عادی بین ۸ تا ۱۰ سوراخ دارد که هرچه تعداد سوراخ بیشتری داشته باشد قیمت آن افزایش پیدا می کند. این محصول از خاک رس تهیه می گردد و فرآیند پخت ساده ای دارد، از همین رو یک نوع از بهترین آجرنمای ساختمان محسوب می شود.

7- آجر نسوز پلاک

آجر نسوز پلاک

آجرنما نسوز پلاک یا تایل، به دلیل قیمت مناسب و تولید آسان، از رایج ترین انواع آجرنما نسوز است. آجر پلاک در ابعاد مختلف و با رنگ های متنوعی، از جمله سفید، گرانیتی، شاموتی و قرمز انگلیسی، تولید می شود. در ایران، سفید عسلی، سفید بلدرچینی و شاموتی بهترین رنگ های نمای آجری ساختمان هستند.

8- آجرنما کرکره ای

آجر کرکره ای

آجر نما کرکره ای یکی از انواع آجرنما است. مقاومت، کمترین شور زدگی و کمترین اتلاف انرژی از ویژگی های برتر این محصول می باشد. همچنین دمای بالاتر از ۱۲۰۰ را تحمل می کند. آجر کرکره ای اغلب در رنگ های تیره تولید می شود. در واقعا این محصول همان آجرنمای پلاک نسوز است بطوری که از وسط به دو نیم تقسیم شده باشد با زمان اجرایی طولانی تر که می تواند در انتخاب بهترین آجرنمای ساختمان تاثیرگذار باشد.

جمع بندی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع مختلف آجرنما در بازار موجود می باشد. انتخاب بهترین آجرنما برای ساختمان و اینکه نمای سنگ بهتر است یا آجر نیازمند توجه به فاکتورهای مختلف است. از مهم ترین فاکتورها در انتخاب آجر نما می توان به مقاومت در برابر نشست ساختمان، مقاومت در مقابل باران های اسیدی، افزایش ارزش ساختمان، خاصیت ضد شوره بودن و… اشاره کرد. از همین رو انواع مختلفی از آجرنما مانند آجرنما شیل، آجر رستیک و… وجود دارد که هر کدام کارایی منحصر به فردی دارند. سلام دکور با بررسی فاکتورهای بهترین آجر نمای ساختمان شما را در تصمیم گیری بهتر راهنمایی می کند، علاوه بر این امکان مشاوره تلفنی نیز برقرار شده و شما عزیزان از طریق شماره های داخل صفحه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *