مقالات آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی

چیدمان کابینت زیر گاز (بهترین مدل های کاربردی)

کابینت زیر گاز

آشپزخانه، یکی از مهم ترین بخش های هر خانه ای است، جایی که ما بیشتر وقت خود را در آنجا سپری می کنیم؛ اما آشپزخانه های کوچک، همیشه با مشکل کمبود فضا مواجه هستند. در این شرایط، انتخاب و چیدمان کابینت زیر گاز به صورت اصولی، اهمیت زیادی پیدا می کند. در دیزاین محیط، علاوه بر برند، کیفیت و قیمت کابینت مشهد و تمام شهرها، به چیدمان اصولی، خصوصاً برای کابینت زیر گاز، توجه کنید. در این حالت از فضا به بهترین نحو استفاده می نمایید.

 

کابینت زیر گاز چیست؟

کاربرد کابینت زیر گاز

کابینت زیر گاز، فضایی در آشپزخانه است که در زیر گازهای صفحه ای یا رومیزی قرار می گیرد. این کابینت می تواند به صورت کشویی یا دو درب طراحی گردد و معمولاً برای نگهداری لوازم خانگی بزرگ و ضروری، ظروف آشپزی یا مواد غذایی خشک استفاده می شود. کابینت زیر گازی، باید با فاصله استاندارد از دیگر بخش های آشپزخانه قرار گیرد و با دیگر بخش های کابینت، هارمونی و هماهنگی داشته باشد رعایت این موارد یکی از ساده ترین اصول قبل از چیدمان کابینت زیر گاز است که باید به آن توجه کرد.

 

چیدمان کابینت زیر گاز

چیدمان داخل کابینت، حتی اگر درب ها مانع دیده شدن درون کابینت شوند، از اهمیت بالایی برخوردار است. این امر به خصوص برای آشپزخانه های کوچک تر که کابینت های کوچک تری دارند اهمیت بیشتری پیدا می کند. چیدمان کشوها و اتاقک های زیر گاز صفحه ای باید به گونه ای انجام شود که دسترسی ساده به لوازم و مواد مورد نیاز هنگام آشپزی را فراهم کند.

 

اصول چیدمان کابینت زیر گاز ایده آل

همه لوازم و ظروف برای امور روزمره کاربرد ندارد. بنابراین، بهتر است لوازمی که استفاده کمتری دارند در انتهای کشو و لوازم پر استفاده در دسترس قرار داده شوند. همچنین، در چیدمان زیر گاز برای ظروف، بهتر است ظروف بزرگتر در ابتدا و سپس ظروف کوچکتر روی آن ها قرار داده شوند. در ادامه سایر اصول مهم در چیدمان کابینت بررسی می گردند.

اهمیت نظم و ترتیب در کابینت زیر گاز

رعایت ترتیب و نظم چیدمان آشپزخانه

یکی از ابتدایی ترین اصول چیدمان کشو زیر گاز، رعایت نظم می باشد. نظم و ترتیب در کابینت زیر گاز صفحه ای، هم برای ایمنی و هم برای سرعت عمل در آشپزی مهم است. بنابراین، همیشه این فضا را تمیز و مرتب نگه دارید و وسایل و مواد غذایی را سر جای خود بگذارید.

چیدمان با توجه به نوع لوازم

چیدمان با توجه به نوع لوازم

برای چیدمان کابینت زیر گاز، می توانید لوازم را بر اساس نوع آن ها دسته بندی کنید. به عنوان مثال، می توانید کشوهای بالایی را به لوازم کوچک مانند ادویه جات، قاشق و چنگال، و ظروف چینی و بلور اختصاص دهید. در کشوی زیر گاز صفحه ای پایین تر نیز می توانید به لوازم بزرگ تر مانند قابلمه ها، تابه ها، و فرها  را بچینید. با این کار، از فضای کابینت زیر گاز به طور بهینه استفاده شده و دسترسی به لوازم آسان تر می گردد.

چیدمان حبوبات و سیب زمینی

چیدمان کابینت زیر گاز

معمولاً در چیدمان کابینت، از لوازمی مانند قابلمه، تابه، ظروف چینی و بلور، و مواد غذایی استفاده می شود. اما گاهی حبوبات، سیب زمینی، و پیاز نیز در کشو کابینت زیر گاز قرار می گیرند. اگر شما هم قصد دارید این مواد را در کشو کابینت زیر گاز قرار دهید، توصیه می شود نکات زیر را رعایت کنید:

  • از جداکننده های مناسب برای هر کدام از این مواد غذایی استفاده کنید تا از مخلوط شدن آن ها جلوگیری شود.
  • برای جای دادن این مواد غذایی، از کشویی با عمق مناسب استفاده کنید. بهتر است این خوراکی ها را در دورترین کشو به گاز قرار دهید تا از گرمای حاصل از گاز آسیب نبینند.

اکسسوری های کابینت زیر گاز

اکسسوری های کابینت زیر گاز

برای انجام بهتر چیدمان کابینت زیر گاز و دسترسی آسان به لوازم، می توان انواع اکسسوری کابینت، مانند جداکننده ها و قفسه های ریلی را به کار برد. جداکننده ها، لوازم را از یکدیگر جدا می سازند و فضای کابینت را به طور منظم تری تقسیم بندی می کنند. قفسه های ریلی نیز به صورت کشویی جابجا می گردند و لوازم به راحتی مورد دسترسی قرار می گیرند . برای نصب قفسه های ریلی، باید از یک کابینت ساز کمک بگیرید.

 

چگونه ابعاد مناسب کابینت زیر گاز را تعیین کنیم؟

قبل از چیدمان کابینت زیر گاز، در نظر گرفتن ابعاد کابینت ضروری است. ابعاد کابینت زیر گاز، باید متناسب با ابعاد اجاق گاز شما باشد. دقت در تعیین ابعاد کابینت، بسیار مهم است؛ زیرا اگر ابعاد به درستی اندازه گیری نشود، ممکن است کابینت به اجاق گاز شما نخورد و یا فضای کافی برای قرار دادن لوازم و ظروف در آن وجود نداشته باشد. برای تعیین اندازه دقیق کابینت، باید ابعاد اجاق گاز خود را به دقت اندازه گیری کنید. طول، عرض و عمق اجاق گاز را اندازه بگیرید و سپس، 5 سانتی متر به هر طرف اضافه کنید. این مقدار، فضای کافی برای نصب کابینت و دسترسی به اجاق گاز را فراهم می کند.

ابعاد اجاق گاز

ابعاد گاز رومیزی

ابعاد اجاق گاز، یکی از مهم ترین عواملی است که باید در هنگام خرید آن، در نظر گرفته شود. ابعاد استاندارد اجاق گاز، تقریباً در همه برندها رعایت می شود. این ابعاد، به گونه ای طراحی شده اند که استفاده از اجاق گاز را برای افراد مختلف، با قدهای متفاوت، آسان و راحت کند.

 

مدل های مختلف کابینت زیر گاز صفحه ای

امروزه در آشپزخانه های مدرن، از کابینت های ام دی اف به عنوان کابینت زیر گاز صفحه ای استفاده می شود. این کابینت ها می توانند ساده یا از نوع هایگلاس باشند. کابینت زیر گاز صفحه ای باید همانند سایر کابینت ها و از همان جنس و رنگ انتخاب گردد. مطالعه مقاله بهترین نوع ام دی اف برای کابینت به شما در انتخاب بهتر کابینت کمک بسیاری خواهد کرد. درادامه انواع کابیت زیر گاز معرفی می شوند.

کابینت زیر گاز دو درب

کابینت دو درب

کابینت زیر گاز با دو درب، از پرکاربردترین انواع کابینت های زیر گاز می باشد. این کابینت ها، فضای کافی برای قرار دادن انواع قابلمه، ماهیتابه، و بشقاب ها را دارند. برای دسترسی بهتر به لوازم داخل کابینت، می توان از قفسه های قابل تنظیم و ریلی استفاده کرد. این قفسه ها، به راحتی بیرون آورده می شوند و به نظم دهی لوازم آشپزخانه کمک می کنند. حداقل فضای موردنیاز برای کابینت زیر گاز با دو درب، 52 در 56.5 در 46 سانتی متر است.

کابینت زیر گاز کشویی

کابینت زیر گاز کشویی

کابینت های زیر گاز کشویی، فضای بیشتری نسبت به کابینت های زیر گاز با دو درب دارند و برای قرار دادن انواع لوازم آشپزی، مانند قابلمه، ماهیتابه، بشقاب، قاشق و چنگال، و مواد غذایی خشک مناسب مانند حبوبات هستند.

اندازه کابینت زیر گاز کشویی، به ابعاد اجاق گاز رومیزی وابسته است. معمولاً برای زیبایی بیشتر، از دستگیره مخفی مدل ال و یو، برای کشوهای کابینت زیر گازی استفاده می شود.

کابینت زیر گاز با دو کشوی عمودی

کابینت زیر گاز با دو کشوی عمودی

استفاده از کابینت زیر گاز با کشوی عمودی در دو طرف، یکی از ایده های خلاقانه برای فضای زیر گاز است. این کشوها، معمولاً برای نگهداری از لوازم دم دستی، مانند لیوان، استکان، ماگ، و ادویه جات استفاده می شوند.

باز و بسته کردن این کشوها، بسیار راحت است و دسترسی به لوازم را آسان می کند. همچنین، این کشوها می توانند با طرح های مختلفی طراحی گردند  منجر به زیبایی بیشتر آشپزخانه شوند.

 

برای زیر گاز کابینت بهتر است یا کشو؟

برای زیر گاز کابینت بهتر است یا کشو؟

انتخاب کابینت یا کشو برای زیر گاز صفحه ای، به نیازهای شما بستگی دارد. اگر به قابلمه و ظروف بزرگ دسترسی سریع نیاز دارید، کابینت یا دو کشو با ارتفاع زیاد مناسب است. در صورتی که به وسایل کوچک مانند قاشق و چنگال و ادویه جات دسترسی سریع نیاز دارید، کشوهای کوچک مناسب تر هستند.

 

گالری تصاویر

شما می توانید از میان جدیدترین مدل کابینت زیر گاز صفحه ای که در پایین آماده اند، بهترین مدل برای آشپزخانه خود را انتخاب کنید:

ایده چینش قابلمه زیر کابینت

بهترین مدل های کاربردی کابینت زیر گاز arrangement of the cabinet under the oven چیدمان کابینت زیر گاز

 

راهنمای انتخاب بهترین کابینت زیر گاز

برای انتخاب بهترین کابینت زیر گاز، باید به نکات زیر توجه کنید:

  • سبک آشپزی خود را در نظر بگیرید. اگر زیاد آشپزی می کنید، به کابینتی با فضای کافی برای قرار دادن لوازم آشپزی نیاز دارید.
  • فضای زیر گاز را اندازه بگیرید. کابینت باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا اجاق گاز را به راحتی در آن جای دهید.
  • چیدمان آشپزخانه خود را در نظر داشته باشید. اگر آشپزخانه کوچکی دارید، باید از کابینت های کوچک تر استفاده کنید. جنس کابینت را با دقت انتخاب نمایید. کابینت زیر گاز باید از مواد مقاوم در برابر حرارت و رطوبت ساخته شود.

 

کلام پایانی

کابینت زیر گاز، فضایی مهم در آشپزخانه است که برای نگهداری لوازم آشپزی و مواد غذایی استفاده می شود. برای چیدمان کابینت زیر گاز، باید نکاتی مانند اندازه فضای زیر گاز، سبک آشپزی، و جنس کابینت را در نظر گرفت. همچنین، نظم و ترتیب در کابینت زیر گاز، هم برای ایمنی و هم برای سرعت عمل در آشپزی اهمیت بسیاری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *